ماهواره هواشناسی چین در مدار زمین مستقر شد

0 342

چین یک ماهواره با اهداف هواشناسی و پایش زمین را به وسیله ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۶آ (Long March-6A) از پایگاه فضایی تای‌یوان (Taiyuan) در شمال این کشور به فضا پرتاب کرد. این ماهواره با نام یوان‌های-۳ (Yunhai-3) برای رصد اتمسفر زمین، محیط‌های دریایی و فضایی، پیشگیری و کاهش بلایا و همچنین آزمایش‌های علمی استفاده می‌شود.

اطلاعات چندانی از این ماهواره منتشر نشده، با این وجود بنا بر اعلام مسئولان چینی، یوان‌های-۳ اکنون در مدار خورشیدآهنگ در ارتفاع ۸۴۰ کیلومتری زمین قرار گرفته است.

ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۶

لانگ مارچ-۶ که در این ماموریت از آن استفاده شد، از سوخت مایع استفاده می‌کند و دارای سه مرحله‌ است. این ماهواره‌بر با وزنی معادل ۱۰۳ تن، ۲۹ متر طول دارد و قطر مراحل آن از ۲.۲۵ متر تا ۳.۳۵ متر متغیر است. لانگ مارچ-۶ را آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (Shanghai Academy of Spaceflight Technology) ساخته است و می‌تواند ۱۰۸۰ کیلوگرم محموله را به مدار خورشیدآهنگ منتقل کند.

موشک-ماهواره-بر-چین
ماهواره‌بر لانگ مارچ-۶آ چین

این ماهواره‌بر از دی متيل هيدرازين نامتقارن (UDMH) و دی‌نیتروژن تتراکسید به‌عنوان سوخت بهره می‌برد. اولین ماموریت لانگ مارچ-۶ در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته و با احتساب این عملیات تاکنون ۱۱ بار به فضا پرتاب شده است که همه آن‌ها موفق بوده‌اند. گفتنی است ماموریت پرتاب یوان‌های-۳ روز جمعه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) انجام شد.

منبع techchina
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها