آرشیو رده

نجوم

منتظر اختلال اینترنت در چند روز آینده باشید؛ طوفان خورشیدی در راه است

یک رخداد فضایی بی‌نظیر در حال تهدید سامانه‌های ناوبری و ارتباطات رادیویی در سراسر کره زمین است. طوفان خورشیدی با قدرتی بی‌نظیر در حال شکل‌گیری است که می‌تواند در روزهای آینده اثراتی وسیعی در سراسر جهان ایجاد کند.

۸ تصویر خیره‌کننده فضایی

از رژه کیهانی در رنگارنگ‌ترین تصاویر کیهان که تاکنون ثبت شده است، تا سطح سوزان یک قمر به شدت آتش‌فشانی، در سال 2023 شاهد ثبت تصاویر فضایی زیبا و باشکوهی بودیم. در اینجا هشت مورد از این عکس‌های فضایی بسیار جذاب را خواهید دید.

تغییرات شگفت‌انگیز خورشید در ۲ سال گذشته

از سال ۱۸۴۳ که ساموئل هاینریش شوابه (Samuel Heinrich Schwabe) ۱۷ سال را صرف مشاهده تغییرات لکه‌های خورشیدی کرد، چرخه خورشیدی به‌خوبی درک شده است. از آن زمان به بعد، ما به‌طور مرتب هر یازده سال یک بار جریان جزر و مد لکه‌های خورشیدی را مشاهده…

دانشمندان در جست‌وجوی سیاره نهم منظومه شمسی

مطالعه تازه‌ای که توسط دکتر مایک براون (Mike Brown)، استاد اخترشناسی موسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech) رهبری شده، به جست‌وجوی یک سیاره گمشده در منظومه شمسی پرداخته است. گمان می‌رود این سیاره فرضی که سیاره نهم یا ایکس نامیده می‌شود، جایی…

آیا خرس‌های آبی که به ماه رفته بودند زنده‌اند؟

خرس‌های آبی‌ای که سال ۲۰۱۹ به همراه یک کاوشگر فضایی روی ماه فرود آمدند، توانایی لازم را برای تحمل شرایط ناملایم آب‌وهوایی دارند؛ اما برخی دانشمندان معتقدند این موجودات احتمالا از شرایط ماه جان سالم به در نبرده‌اند.

اولین فرود نرم یک فضاپیمای خصوصی بر روی ماه

فضاپیمای اودیسئوس شرکت آمریکایی اینتوئتیو مشینز ۲۲فوریه در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمد و بدین ترتیب اولین فرود نرم یک فضاپیمای خصوصی بر روی ماه و همچنین فرود یک سفینه فضایی آمریکایی را بعد از حدود ۵۰ سال رقم زد.

قمر مریخ از مقابل خورشید گذشت

تصاویر قمر سیاره مریخ با نام فوبوس (Phobos) که از مقابل خورشید گذشت روز هشتم فوریه در دوربین مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا ناسا (NASA) ثبت شد.