تصویر نجومی روز ناسا

Astronomy Picture of the Day

این صفحه از api ناسا برای نمایش عکس نجومی روز استفاده میکند.

وب سایت APOD چیست؟

تصویر نجومی روز (APOD) وب سایتی است که توسط سایت ناسا و دانشگاه تکنولوژی میشیگان ارائه شده است. در این وب سایت به صورت روزانه یک تصویر یا عکس متفاوت از جهان قرار می‌گیرد و در ادامه آن یک ستاره‌شناس یا منجم حرفه‌ای درباره آن عکس توضیحات مختصری ارائه می‌دهد. این عکس هر روز تغییر می‌کند و با عکس جدید جایگزین می‌شود.

تاریخچه وب سایت APOD

این وب‌سایت برای اولین بار توسط رابرت جی. نمیرف و جری بونل در ۱۶ جوئن ۱۹۹۵ راه اندازی شد. زمانی که وب سایت ای پی او دی شروع به کار کرد، در روزهای اول تنها ۱۴ بازدید کننده داشت اما امروزه میزان بازدید آن بیش از یک بیلیون است. وب سایت ای پی او دی در سال ۱۹۹۶ در جلسه انجمن نجومی آمریکا ارائه شد. این گروه در سال ۲۰۰۱ جایزه علمی آمریکا/دانشکده فنی را دریافت کرد و در سال ۲۰۰۲ این وب سایت در مصاحبه‌ای با سی ان ان در صبح شنبه معرفی شد. در سال ۲۰۰۳ دو نویسنده کتابی تحت عنوان جهان: ۳۶۵ روز از هری آبرامز منتشر کردند. کتابی با جلد سخت که شامل مجموعه‌ای از بهترین تصاویر ای پی او دی است. دکتر رابرت جی. نمیرف و دکتر جری تی. بونل جایزه کلومکه رابرتس ۲۰۱۵ را دریافت کردند. این جایزه برای فعالیت‌های برجسته آنها و قدردانی از زحمات آنها برای وب‌سایت APOD بود. جالب است بدانید که این وب سایت ۲۱ زبان خارجی را پشتیبانی می کند.
 

محتوای وب‌سایت APOD

تصویری که هر روز در این سایت به نمایش در می‌آید لزوماً با رویدادی آسمانی در همان روز مطابقت ندارد و گاهی اوقات از تصاویر تکراری استفاده می‌شود. با این حال تصاویر و توضیحات ارائه شده اغلب مربوط به وقایع جاری و مرتبط با اکتشافات فضایی جدید هستند. در اکثر مواقع لینک‌های دیگری هم به متن اضافه می‌شود که خواننده می‌تواند برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاهده تصاویر مرتبط دیگر از آنها استفاده کند. عکس‌ها و تصاویری که در این وب‌سایت قرار می‌گیرند شامل تصاویری است که با نورهای مرئی گرفته شده و همچنین تصاویری تهیه شده با طول موج‌های نامرئی، انیمیشن‌های مختلف، فیلم‌های ضبط شده یا ساخته شده توسط محققان یا هنرمندان، تصاویر زیبا و هنری یا میکروگراف‌های مربوط به فضا یا کیهان شناسی. این وب‌سایت امکانی را برای مخاطبان خود قرار داده است که آنها بتوانند عکس‌هایی که از ابتدا یعنی در ژوئن ۱۹۹۵ در این وب‌سایت قرار داده شده است را در قسمت آرشیو عکس‌ها مشاهده کنند. پس نه تنها عکس‌های روز، بلکه عکس‌هایی که از گذشته تا کنون در این وب‌سایت قرار گرفته است با تمام توضیحات آن برای مراجعه‌کنندگان این وب سایت قابل مشاهده است. این ابتکار عمل مورد حمایت ناسا، بنیاد علوم ملی و MTU قرار گرفته است. جالب است بدانید که همه این عکس‌ها توسط ناسا گرفته نشده و در برخی موارد بعضی از آنها توسط افراد یا سازمان‌های خارج از ناسا نگاشته می‌شوند (برخلاف بسیاری دیگر از گالری‌های تصاویر ناسا که خود مسئولیت تولید محتوای کامل آنها را بر عهده دارد).

توضیحات عکس روز ناسا