انوشه انصاری در سینما

انوشه انصاری اولین گردشگر فضایی زن در جهان و نخستین سفیر فضایی است که در شهریور۱۳۸۵ از سوی آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس (Roscosmos) به‌عنوان یکی از مسافران فضاپیمای سایوز (Soyuz) با هزینه شخصی خود به فضا رفت. به‌علاوه، وی نه‌تنها اولین زن فضانورد ایرانی،‌ بلکه اولین ایرانی فضانورد به‌شمار می‌آید.

کارآفرینی در عرصه ارتباطات و اینترنت، ثبت دو اختراع و چندین مقاله معتبر علمی، حمایت از تحقیقات و ایده‌های فضایی و کمک‌های خیرخواهانه به سازمان‌های متخصص بین‌المللی،‌ از دیگر دستاوردها و فعالیت‌های مهم انوشه انصاری محسوب می‌شود. در اینجا دو فیلم مرتبط با این مهندس ایرانی-آمریکایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انصاری در کتابی به‌نام «رویاهای من برای ستارگان»، زندگینامه خود و مسیری را نقل کرده است که تا رسیدن به سفر فضایی و پس از آن پیموده، اما علاوه‌براین تاکنون دو فیلم با محوریت این شخصیت ساخته شده است. اولین فیلم با نام «گردشگران فضایی» (Space Tourist) محصول کشور سوئیس است و به‌صورت مستند، راهی را که این فضانورد طی کرده است، به‌تصویر می‌کشد. دومین فیلم نیز «سپیده» (Sepideh) نام دارد که یک مستند دانمارکی درباره دختری ایرانی است.

انوشه انصاری در گردشگران فضایی

انوشه انصاری
انوشه انصاری

این فیلم به‌صورت موازی به دو موضوع می‌پردازد؛ به‌گفته یوناس بندیکسن (Jonas Bendiksen)، عکاس، فیلم مذکور زندگی پرمشقت گردآورندگان فقیر فلزات و ضایعات باقی‌مانده از حامل‌ها را در قزاقستان به‌تصویر می‌کشد. چنین امری به‌این‌دلیل اتفاق می‌افتد که دشت‌های قزاقستان محل سقوط و فرود فضاپیماها و حامل‌های پرتاب‌شده از سوی روسکاسموس است.

بندیکسن سال‌ها زندگی این افراد را دنبال می‌کرده است و در این فیلم از طریق او با افراد زیادی آشنا می‌شود که جان خود را برای جمع‌آوری زباله حامل‌های فضایی به‌خطر می‌اندازند. همچنین فیلم مذکور به شخصیت‌هایی مثل انوشه انصاری و چارلز سیمونی (Charles Simonyi)، یکی نیروهای مهم شرکت مایکروسافت، می‌پردازد که به‌عنوان اولین گردشگران فضایی از مدار زمین خارج شده‌اند.

فیلم گردشگران فضایی علاوه‌بر مراحلی که انصاری طی کرده و حتی ۲۰ میلیون دلار هزینه‌ای که برای این سفر پرداخت نموده است، دقایقی از سفر این زن ایرانی به فضا و شرایطی را که در فضاپیما برای او به‌وجود آمده است، به‌صورت مستند نمایش می‌دهد. گردشگران فضایی در بسیاری از جشنواره‌های سینمایی اروپایی مثل فستیوال فیلم سوئیس و فستیوال ساندنس (Sundance) آمریکا مورد توجه قرار گرفته و جوایز متعددی نیز دریافت کرده‌ است.

سپیده یا دست‌یافتن به ستاره‌ها (Reaching for the Stars)

انوشه انصاری

سپیده هوشیار در شهر کوچکی در استان فارس زندگی می‌کند و عاشق نجوم و ستاره‌شناسی است. محدودیت‌های محل سکونت سپیده و مسائل دیگر، موانع زیادی را در مقابل آرزوی این دختر نوجوان به‌وجود‌ آورده‌ است، اما او سعی می‌کند به‌دنبال علاقه خود برود. سپیده بیش از ۵ سال با خانواده خود، مخصوصا مادر و عمویش، در جدال بوده تا بتواند رضایت آن‌ها را برای ستاره‌شناس شدن به‌دست‌ آورد.

داستان این فیلم مستند قصد دارد با نگاهی متفاوت به زندگی این نوجوان ایرانی در مناطق محروم بپردازد. نکته مهم درباره ساخت فیلم مذکور بریت مادسن (Berit Madsen)، کارگردان دانمارکی، آن است. همسر مادسن ایرانی‌الاصل است و این دو در یک جشنواره ستاره‌شناسی در ایران، برای اولین بار با سپیده ملاقات کردند و تصمیم گرفتند مستندی به‌زبان فارسی بر اساس زندگی این دختر ایرانی بسازند، اما نکته‌ای که فیلم سپیده را به انوشه انصاری مرتبط می‌سازد، تحت تاثیر بودن سپیده هوشیار از این زن گردشگر فضایی و قراردادن او به‌عنوان الگو است. همچنین خود انوشه انصاری نیز در چند سکانس پایانی این فیلم حضور دارد.

فیلم مذکور در جشنواره‌های خارجی مورد استقبال مخاطبان و منتقدان قرار گرفت و در همان سال تولید یعنی ۱۳۹۲ به جشنواره فیلم فجر رسید و در بخش بین‌الملل آن به‌نمایش‌ درآمد. علی‌رغم واکنش‌های منفی برخی منتقدان و رسانه‌های ایرانی به این فیلم که آن را نشان‌دهنده چهره غیرواقعی از مشکلات زنان و حق تحصیل آن‌ها در ایران ‌می‌دانستند، فیلم در جشنواره فجر توانست با واکنش‌های بسیار خوبی روبه‌رو شود.

منبع digikala kojaro
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.