کشف نشانه‌هایی از وجود موجودات فضایی توسط تلسکوپ جیمز وب

0 55

اخیرا تلسکوپ جیمز وب توانسته قوی‌ترین نشانه وجود موجودات فضایی در یک سیاره فراخورشیدی به‌ نام K2-18b با فاصله ۱۲۴ سال نوری از زمین را کشف کند؛ جیمز وب در حال بررسی اتمسفر این سیاره توانسته بود گاز دی‌متیل سولفید را تشخیص دهد که این گاز فقط توسط موجودات زنده تولید می‌شود؛ بنابراین می‌توان احتمال داد که موجودات فضایی در این سیاره ساکن باشند.

یک دنیای جدید مشابه زمین

سیاره K2-18b از نظر عرض ۲ تا ۳ برابر و جرم آن نیز به ۸.۶ برابر زمین می‌رسد؛ این سیاره در کمربند حیات ستاره خود قرار گرفته است؛ یعنی می‌تواند میزبان آب به‌ صورت مایع در سطح خود باشد و برخلاف زمین، اتمسفر آن به‌ جای نیتروژن عمدتا از هیدروژن تشکیل شده است.

مقایسه ارائه شده بین زمین و سیاره فراخورشیدی جدید
مقایسه ارائه شده بین زمین و سیاره فراخورشیدی جدید

اما این‌ها تنها دلایل برای پیدا کردن موجودات فضایی در این سیاره نبودند؛ از نظر تشعشات دریافتی نیز، K2-18b تفاوت خاصی با زمین ندارد و دمای سطح آن به دمای کره زمین نزدیک است؛ علاوه بر این‌ها دانشمندان متوجه شدند که در این سیاره کربن دی‌اکسید و متان وجود دارد، اما خبری از آمونیاک نیست.

همین‌ها نشان می‌دادند که یک سیاره هایسین (Hycean planet) کشف شده است؛ سیاره‌های هایسین زیر اتمسفر هیدروژنی خود میزبان یک اقیانوس بزرگ هستند و می‌توانند از حیات پشتیبانی کنند؛ کشف دی‌متیل سولفید (Dimethyl sulfide) توسط تلسکوپ جیمز وب نیز احتمال وجود موجودات فضایی را بیشتر کرد؛ این گاز در کره زمین توسط موجودات زنده میکروسکوپی فیتوپلانکتون‌ها (Phytoplankton) تولید می‌شود، اما نرخ تولید دی‌متیل سولفید در K2-18b حدود ۲۰ برابر کره زمین بود.

با همه این شواهد مثبت، دانشمندان دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) در انگلستان هشدار دادند که نتایج به‌ دست آمده چندان قوی نیست و نیازمند داده‌های بیشتری از این سیاره توسط تلسکوپ جیمز وب  است؛ به‌ همین‌ خاطر دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (University of California, Riverside) آمریکا، از یک مدل کامپیوتری برای بررسی شرایط استفاده کردند.

در نهایت شبیه‌سازی سیاره K2-18b داده‌های اولیه را رد کرد. ظاهرا سیگنال دریافتی از سیاره هم‌پوشانی زیادی با گاز متان داشته است؛ همچنین دانشمندان تصور می‌کنند که ابزار علمی استفاده شده توانایی تشخیص متان را از دی‌متیل سولفید نداشته باشد. به‌ باور آن‌ها تلسکوپ جیمز وب باید در کنار تصویربردار فروسرخ نزدیک (NIRCam) و طیف‌نگار بدون‌ شکاف (NIRISS) و طیف‌نگار فروسرخ نزدیک (NIRSpec) از ابزار فروسرخ میانی (MIRI)  نیز برای بررسی وجود موجودات فضایی استفاده کند.

البته توجه داشته باشید که نشانه‌های حیات یک سیاره‌ فراخورشیدی با آنچه در زمین می‌بینیم کاملا تفاوت دارد. در کره زمین باکتری‌ها و گیاهان اکسیژن زیادی تولید می‌کنند؛ هر چند در یک سیاره با اتمسفر مملو از هیدروژن دی‌متیل سولفید بهترین نشانه برای وجود حیات است.

اگرچه تلسکوپ فضایی جیمز وب در کشف نشانه‌های مربوط به موجودات زنده موفق نشده است، اما این پایان کار نیست. هنوز بی‌شمار سیاره فراخورشیدی دیگر وجود دارند که کمربند حیات ستاره خود قرار گرفته‌اند و می‌توانند شرایط لازم برای میزبانی از موجودان زنده را داشته باشند.

منبع asriran
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=81382
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها