۱۵ رشته دانشگاهی جذاب برای علاقمندان فضا

167
زمان مطالعه: 13 دقیقه

بسیاری از مردم رویای کار در صنعت فضایی به‌ویژه سفر به فضا به عنوان یک فضانورد را دارند. فضانورد شدن روندی سخت و دشوار دارد اما با مطالعه رشته‌های دانشگاهی مناسب می‌توان حتی به جایگاهی رسید که در سازمانی مانند ناسا مشغول شد. بسته به اینکه به علوم پایه، مهندسی، فناوری یا ارتباطات علاقه داشته باشید، با دنبال کردن یکی از ۱۵ رشته دانشگاهی که در ادامه معرفی خواهد شد، می‌توانید در صنعت اکتشافات فضایی مشغول شوید.

رشته‌های مربوط به ناسا

۱. دکترای نجوم

رشته نجوم یا اخترشناسی به مطالعه علمی ستارگان، سیاره‌ها و دیگر اجسام تشکیل‌دهنده جهان می‌پردازد. اخترشناسان از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط کاوشگرها و تلسکوپ‌ها برای توسعه نظریه‌هایی در مورد جهان هستی و به وجود آمدن اجسام آسمانی استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش اداره آمار کار آمریکا (BLS به‌اختصار Bureau of Labor Statistics) تعدادی شغل اختصاصی برای رشته نجوم در زمینه اکتشافات فضایی وجود دارد که عبارتند از: کیهان‌شناسی، اخترشناسی فراکهکشانی (extragalactic astronomy)، اخترشناسی خورشیدی، سیاره‌ای و کهکشانی و اخترفیزیکدانی. سرفصل‌های درسی دکترای نجوم عموما شامل دروس ریاضی سطح بالا از جمله آمار، حسابان و جبر خطی در کنار مطالعات پیشرفته در زمینه اخترشناسی عمومی و زیرشاخه‌هایی همچون کیهان‌شناسی یا نجوم سیاره‌ای می‌باشد.

برای استخدام شدن در ناسا، اخترشناسان باید مدرک دکتری داشته باشند و با نحوه استفاده از طیف وسیعی از تجهیزات، از تلسکوپ‌های زمینی گرفته تا کاوشگرهای فضایی برای مطالعه جهان هستی، آشنایی داشته باشند. به مانند دانشمندان دیگر، اخترشناسان نیز باید تحقیقاتی را برای آزمایش فرضیه‌های خود انجام دهند؛ با این تفاوت که چندین سال نوری با جسم مورد مطالعه فاصله دارند. طبق آمار دفتر BLS، حدودا ۲۶ درصد از منجمان در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به‌طور متوسط ۱۰۴۰۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

 

۲. دکترای فیزیک

فیزیک، زمینه علمی مطالعه در مورد ماده، انرژی، زمان و فضا است. فیزیکدانان هرچیز از اتم‌های کوچک و مولکول‌ها گرفته تا ماده و انرژی را در سرتاسر جهان مطالعه می‌کنند. زیرشاخه‌های فیزیک شامل فیزیک ماده متراکم، فیزیک ذرات، فیزیک هسته‌ای و فیزیک پزشکی می‌شوند. برخی شاخه‌های فیزیک نظری هستند و به‌بیان مفهومی پدیده‌ها می‌پردازند.

در مقابل شاخه‌های فیزیک کاربردی قرار دارند که در آن فیزیکدانان دانش خود در مورد ماده و انرژی را به‌صورت عملی برای بهبود فناوری‌های درمانی، زیرساخت‌های ارتباطی، سامانه‌های ناوبری و سامانه‌های الکترونیک خانگی به‌کار می‌گیرند. در مقطع دکتری فیزیک، دانشجویان یک زمینه مطالعاتی همچون فیزیک ماده متراکم یا اخترفیزیک را برای مطالعه تخصصی انتخاب کرده و در کنار آن دروسی از ریاضی و علوم پایه را نیز می‌گذرانند.

میخوام برم ناسا

 

طبق گزارش اداره آمار کار آمریکا، زمینه‌های کاری فیزیک در اکتشافات فضایی به زمینه‌های کاری نجوم نزدیک است. فیزیکدانانی که قصد استخدام در ناسا را دارند باید مدرک دکتری داشته باشند و درحال‌حاضر این سازمان بیشتر به‌جذب دانش‌آموختگان فیزیک پلاسما برای استفاده از این پدیده به‌عنوان یک منبع انرژی علاقه دارد. حدودا ۱۸ درصد از فیزیکدانان در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به‌طور متوسط ۱۱۱۵۸۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۳. کارشناسی علوم اتمسفریک

هواشناسانی که وضعیت آب و هوایی را برای اطلاع‌رسانی در شبکه‌های تلویزیونی پیش‌بینی می‌کنند، تنها بخشی از افراد فعال در حرفه هواشناسی هستند. در واقع انواع مختلفی از دانشمندان علوم اتمسفریک وجود دارد و همه آن‌ها بر پدیده‌های زمینی تمرکز نمی‌کنند. دیگر دانشمندان این رشته عبارتند از شیمیدانان اتمسفریک (atmospheric chemists)، اقلیم‌شناسان، فیزیکدانان اتمسفریک، هواشناسان تحقیقاتی و … .

برخی دانشمندان علوم اتمسفریک بر پیش‌بینی آب و هوا و شرایط اقلیمی تمرکز می‌کنند، تعدادی به مطالعه تاریخچه شرایط جوی می‌پردازند و بعضی روش‌های جدید جمع‌آوری داده‌های هواشناسی را بررسی می‌کنند. در مقطع کارشناسی علوم اتمسفریک، سرفصل‌هایی شامل هواشناسی، ریاضی، فیزیک و برنامه‌نویسی کامپیوتر تدریس می‌گردد.

علوم اتمسفریک یکی از معدود رشته‌هایی است که تنها با مدرک کارشناسی آن می‌توان در ناسا استخدام شد. هواشناسان و دیگر فارغ‌التحصیلان علوم اتمسفریک در ناسا از دانش خود برای مطالعه شرایط آب و هوایی در فضا، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت آب و هوای فضایی، شفق قطبی و… استفاده می‌کنند. حدودا ۲۶ درصد از فیزیکدانان در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۸۹۸۲۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۴. کارشناسی زیست‌شناسی

بیولوژی یا زیست‌شناسی علم مطالعه موجودات زنده است. این علم به مطالعه رشد، ساختار، سیر تکامل و عملکرد موجودات مختلف می‌پردازد. زمینه‌های مختلف زیست‌شناسی عبارتند از زیست‌شناسی حیات وحش، جانورشناسی، میکروب‌شناسی، بیوشیمی و بیوفیزیک. تحصیلات عالی در زمینه زیست‌شناسی و علوم وابسته می‌تواند باعث دستیابی به فرصت‌های شغلی بسیاری شود. طبق آمار دفتر BLS نزدیک به ۲۱ درصد زیست‌شناسان حیات وحش و ۱۲ درصد میکروب‌شناسان در آمریکا برای دولت این کشور کار می‌کنند.

برای فضانورد شدن باید چه رشته‌ای بخوانم

رشته‌های فضانوردی

اخذ مدرک کارشناسی در علوم زیست‌شناسی، یکی از مسیرهایی است که در صورت اشتغال در ناسا می‌تواند شما را به فضانوردی برساند. البته فاکتورهای دیگری نیز از جمله آمادگی جسمانی، مدرک مهندسی، علوم کامپیوتر و ریاضی برای فضانورد شدن مورد نیاز هستند. به همین دلیل تنها ۴۵ نفر از میان بیش از ۱۷۰۰۰ کارمند ناسا فضانورد هستند و از آغاز عصر فضا تاکنون فقط حدودا ۳۳۸ نفر از فضانوردان آمریکا به فضا فرستاده شده‌اند.

به‌غیر از مدرک کارشناسی زیست‌شناسی، به چندین سال تجربه خلبانی، دو سال حضور در برنامه آموزش فضانوردی ناسا، تمرینات سخت نظامی و کسب مهارت در زمینه‌های رباتیک، فیزیولوژی و دارویی برای فضانورد شدن نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است که کارشناسان زیست‌شناسی در آمریکا سالانه به طور متوسط ۷۷۱۹۰ دلار درآمد دارند. 

در همین رابطه بخوانید:

مراحلی که باید برای فضانورد شدن طی کرد

مهندسی هوافضا در ناسا

۵. لیسانس مهندسی هوافضا

علاوه‌بر دانشمندان، ناسا سالانه تعداد زیادی مهندس استخدام می‌کند که با کمک اصول علمی و ریاضی به حل مشکلات دنیای واقعی بپردازند. مهندسی هوافضا شاخه‌ای از مهندسی است که بر طراحی و ساخت سازه‌های هوایی و فضایی تمرکز دارد. مهندسین هوافضا عموما یکی از دو تخصص هوایی و فضایی را انتخاب می‌کنند.

در گرایش‌های هوایی به طراحی و آزمایش سازه‌هایی همچون هواپیما پرداخته می‌شود که درون اتمسفر زمین باقی می‌مانند و گرایش فضایی بر توسعه فناوری لازم برای گذر از جو زمین و ورود به فضا تمرکز دارد. در مقطع کارشناسی هوافضا دانشجویان سرفصل‌های درسی از جمله پیشرانش، سرفصل‌های مهندسی مکانیک، اصول عمومی مهندسی، آئرودینامیک و بررسی سازه‌ها را می‌گذرانند.

در همین رابطه بخوانید:

تحصیل در رشته هوافضا در دانشگاه‌های آلمان

یکی از زمینه‌های کاری مهندسین هوافضا در ناسا، توسعه ماهواره‌برها و دیگر سازه‌های فضایی است. مسائلی که مهندسین در فضا با آن‌ها مواجه هستند به‌طورکلی با بخش‌هایی هوایی متفاوت بوده و دلیل آن خروج از اتمسفر زمین است. حدودا ۱۳ درصد از مهندسین هوافضا در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به‌طور متوسط ۱۰۷۸۳۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۶. لیسانس مهندسی کامپیوتر

یکی از شاخه‌های مهندسی، مهندسی سخت‌افزار کامپیوتر است که اصول مهندسی را بر روی کامپیوترها پیاده می‌کند. بر خلاف توسعه‌دهندگان نرم‌افزار که بر روی کاربردها و برنامه‌ها تمرکز دارند، مهندسین سخت‌افزار بر روی قطعات فیزیکی سامانه‌های رایانه‌ای کار می‌کنند. دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی سرفصل‌هایی را می‌گذرانند که اصول مهندسی برق را با مطالعات گسترده در زمینه علوم کامپیوتر ترکیب می‌کند،

بنابراین باید بر ریاضی و علوم پایه تسلط خوبی داشته باشند. اکثر مهندسین کامپیوتر در صنایعی همچون طراجی سامانه‌های رایانه‌ای و تولید تجهیزات و قطعات الکتریکی کامپیوتر فعالیت می‌کنند اما در آمریکا ۶ درصد مهندسین سخت‌افزار در استخدام دولت هستند.

لیست مشغل ناسا

سازه‌های فضایی، قطعات و تجهیزاتی که در اکتشافات فضایی استفاده می‌شوند اغلب به شدت به فناوری‌های کامپیوتری وابسته هستند. با توجه به پیشرفتگی تجهیزات اکتشافات فضایی، ناسا به مهندسین کامپیوتر ماهری نیازمند است که درک کاملی از نحوه کار کامپیوترها و سامانه‌های رایانه‌ای داشته باشند. مهندسین سخت‌افزاری که در ناسا کار می‌کنند، مسئول تحقیق و توسعه تجهیزات کامپیوتری برای جمع‌آوری داده در فضا هستند؛ ضمن اینکه باید نمونه‌های اولیه را تولید کرده و آزمایش کنند و نحوه استفاده از آن‌ها را به تمام پرسنل ناسا آموزش دهند. لازم به ذکر است که مهندسین کامپیوتر در آمریکا سالانه به طور متوسط ۱۱۱۷۳۰ دلار درآمد دارند.

۷. لیسانس مهندسی برق

مهندسی برق شاخه‌ای از مهندسی است که به طرحی و ساخت تجهیزات الکتریکی می‌پردازد. مهندسین برق باید نحوه طراحی و ساخت سامانه‌های الکتریکی پیشرفته را تعیین کنند و در این روند نیازهای مشتری، ملاحظات مالی و هزینه‌های نگه‌داری را در نظر بگیرند. فعالیت مهندسین برق در صنایع مختلف از تجهیزات پزشکی گرفته تا اهداف نظامی نقش مهمی را ایفا می‌کند. از سرفصل‌های مهم درسی مهندسین برق می‌توان طراحی سامانه‌های دیجیتال، تئوری مدارهای الکتریکی و معادلات دیفرانسیل اشاره کرد.

رشته فضانوردی

مهندسین برقی که برای ناسا کار می‌کنند، در زمینه طراحی و توسعه قطعات الکترونیکی به‌کار رفته در اکتشافات فضایی فعالیت دارند. ماهواره‌ها، پنل‌های ابزار و سامانه‌های مخابراتی تنها بخشی از پروژه‌هایی هستند که مهندسین برق در ناسا بر روی آن‌ها کار می‌کنند. تجهیزات طراحی‌شده توسط این افراد باید قابلیت تحمل در برابر تشعشعات و تغییرات دمایی شدید را داشته باشند.

علاوه‌بر طراحی تجهیزات، مهندسین برق در ناسا باید قطعات را برای عملکرد مناسب و رعایت ایمنی، بازرسی، آزمایش و نگه‌داری کنند. حدودا ۱۳  درصد از مهندسین برق در آمریکا برای دولت کار کرده و با مدرک لیسانس سالانه به‌طور متوسط حدود ۹۵ هزار دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۸. لیسانس مهندسی مکانیک

وظیفه مهندسین حل مشکل است و در این میان مهندسین مکانیک نقش آچار فرانسه را در بین مهندسین دارند. مهندسی مکانیک از گسترده‌ترین شاخه‌های مهندسی بوده و به ساخت ابزارهای مختلف مکانیکی می‌پردازند. باتری‌ها، ژنراتورهای الکتریکی، آسانسورها و پله‌های برقی، توربین‌ها، ابزارهای پزشکی از جمله ابزارهایی هستند که مهندسین مکانیک در توسعه آن‌ها نقش دارند. برای کسب مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک، دانشجویان باید درس‌های ریاضی، علوم پایه، مهندسی و طراحی را بگذرانند.

رشته‌های فضانوردی

در مورد اکتشافات فضایی مهندسین مکانیک یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را دارند. انجام موفق ماموریت‌های فضایی به موتورها، ابزار، حسگرها، ماشین‌آلات و دیگر سامانه‌ها وابسته است و بکارگیری مهندسین مکانیک حاذق  توسط سازمان‌های فضایی از جمله ناسا این مهم را تضمین می‎‌کند. مهندسین مکانیک معمولا برای اطمینان از پاسخگویی ماشین‌آلات تولیدشده به نیازهای ماموریت فضایی با مهندسین هوافضا همکاری می‌کنند.

مکانیزم هدایتی استفاده‌شده در نازل ماهواره‌برها یک نمونه از این همکاری‌ها می‌باشد. طبق آمار دفتر BLS حدودا ۶ درصد از مهندسین مکانیک در آمریکا برای دولت کار کرده و با مدرک لیسانس سالانه به‌طور متوسط ۸۳۵۹۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۹. فوق دیپلم مهندسی هوافضا

مهندسین هوافضا که بر روی پروژه‌های عظیم کار می‌کنند نمی‌توانند همه کار را به تنهایی انجام دهند. تکنیسین‌ها که دروس فنی را گذرانده‌اند اما تحصیلات آکادمیک گسترده ندارند، معمولا نقش اجرایی را برای مهندسین هوافضا ایفا می‌کنند. معمولا مدرک کاردانی مهندسی هوافضا در همان دانشگاهی که مقطع کارشناسی تدریس می‌گردد ارائه می‌شود. برای اخذ این مدرک دانشجویان باید دروسی در زمینه علوم پایه، جبر و مثلثات، مقدمه مهندسی هوافضا و علوم انسانی بگذرانند.

شغل‌های ناسا

درحالی‌که اغلب موقعیت‌های شغلی در اکتشافات فضایی حداقل به مدرک کارشناسی احتیاج دارد، مهندسی هوافضا رشته‌ای است که حتی با مدرک کاردانی می‌تواند شغلی در ناسا را برای شما به‌ارمغان آورد. در این سازمان فارغ‌التحصیلان کاردانی مهندسی هوافضا به مهندسین و دانشمندان در زمینه طراحی، توسعه و آزمایش سازه‌های فضایی کمک می‌کنند.

نصب قطعات و تجهیزات طراحی‌شده، ساخت تاسیسات آزمایش قطعات و انجام شبیه‌سازی‌های کامپیوتری از وظایف این افراد در صنعت فضایی می‌باشد. به گزارش دفتر آمار کار آمریکا، یک سوم کاردانان مهندسی هوافضا در آمریکا در صنعت تولید محصولات و قطعات هوافضا کار می‌کنند و سالانه به طور متوسط ۶۶۱۸۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۰. کاردانی اویونیک

هنگامی که تجهیزات الکترونیک پیچیده سازهای‌های هوایی و فضایی نیاز به تعمیر داشته باشد چه کسی دست به کار می‌شود؟ نوعی تکنیسین که وظیفه آن نصب، نگه‌داری و تعمیر این نوع تجهیزات است. تکنیسین‌های اویونیک (Avionics) هم روندهای معمول برنامه‌ریزی‌شده برای نگه‌داری از تجهیزات انجام می‌دهند و هم تعمیرات ضروری ناشی از اشکال در عملکرد  و دیگر مسائل را به عهده دارند.

این تکنیسین‌ها با تجهیزاتی از جمله  ولت‌متر، مدارها، اسیلوسکوپ‌ها (oscilloscopes)، تجهیزات ناوبری، ابزارهای مخابرات رادیویی و سامانه‌های راداری سر و کار دارند. به عنوان بخشی از روند بازرسی‌ها، تکنیسین‌های اویونیک باید داده‌های پروازهای آزمایشی را برای تشخیص نشانه‌های سوء عملکرد بررسی کنند. اگر آن‌ها با هر نوع مشکلی مواجه شوند باید نحوه تعمیر یا جایگزین کردن قطعات را بدانند تا هیچ‌گونه خطری ایمنی پرواز هواپیما یا سازه فضایی را تهدید نکند.

رشته‌های فضانوردی

همچون تکنیسین‌های هوافضا، تکنیسین‌های اویونیک هم می‌توانند با مدرک کاردانی در ناسا استخدام شوند. اگرچه موقعیت شغلی یک تکنیسین اویونیک ممکن است که نیاز به پیش‌زمینه آکادمیک گسترده‌ای نداشته باشد، مهارت‌های مکانیکی، عیب‌یابی و چالاکی از نیازهای مهم آن می‌باشند.

این دسته از تکنیسین‌ها همچنین باید با فناوری‌های دیجیتال آشنا باشند تا بتوانند به‌طور موثر از سامانه‌های کامپیوتری توسط قطعات الکترونیکی سازه فضایی استفاده می‌شوند، مراقبت کنند. حدودا ۳۰ درصد از تکنیسین‌های اویونیک در آمریکا در صنعت تولید قطعات هوافضا مشغول بوده و ۱۱ درصد نیز برای دولت کار کرده و با مدرک کاردانی سالانه به طور متوسط ۵۸۵۴۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۱. لیسانس حسابداری

تمامی شغل‌های صنعت فضایی با مهندسی و علوم پایه مرتبط نیستند؛ به عنوان مثال حسابداری یکی از شغل‌هایی است که در ناسا مورد نیاز می‌باشد. حسابدارها در زمینه کسب و کار و مسائل اقتصادی متخصص بوده و مسئول ثبت وضعیت اقتصادی یک سازمان هستند. یک حسابداری باید علاوه بر تهیه اظهارنامه‌های مالی، ثبت اسناد درآمد، جریان مالی و تغییرات سهام، قادر به رفع نواقص حسابرسی و تشخیص هرگونه کلاهبرداری باشد. در مقطع کارشناسی حسابداری دانشجویان دروسی از جمله اصول حسابداری، حسابرسی داخلی، ارتباطات کاری و قوانین کسب و کار را می‌گذرانند.

میخوام برم ناسا

حسابداران نقشی مهم را در صنایع مختلف ایفا می‌کنند و یک سازمان دولتی همچون ناسا از این قاعده مستثنی نیست. ناسا به عنوان یک سازمان بزرگ و پرمشغله، در هر زمان تراکنش‌های مالی بسیاری دارد. چک‌های آماده پردازش، صورت‌حساب‌های آماده نگارش و اطلاعات مربوط به بودجه و هزینه‌ها مواردی هستند که برای جلوگیری از بروز هرگونه اشتباه در نگهداری سوابق اقتصادی باید توسط یک نفر دنبال شوند. حسابدارانی که برای ناسا کار می‌کنند همچنین باید در سازمان‌ها و کمیته‌هایی که تحت نظر ناسا تشکیل می‌شوند، نقش‌های اقتصادی از جمله خزانه‌دار را ایفا کنند. به گزارش دفتر BLS حدودا ۸ درصد از حسابداران در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۶۷۱۹۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۲. کارشناسی ارتباطات

هر سازمان فضایی به متخصصین ماهر رسانه و ارتباطات نیاز دارد که دستاوردهای فضایی خود را به اطلاع عموم مردم برساند. نویسندگان فنی نقش مهمی را در بخش روابط عمومی و ارتباطات ناسا ایفا می‌کنند. این افراد باید به میزانی روی مباحث فنی و پیچیده فضایی تسلط داشته باشند که بتوانند آن‌ها را برای مخاطبانی بدون پیش‌زمینه‌های علمی توضیح دهند.

کارشناسان ارتباطات ناسا از روش‌های مختلفی برای ارائه اطلاعات استفاده می‌کنند؛ از مقاله‌های علمی گرفته تا دستورالعمل‌های ساده. نویسندگان فنی علاوه‌بر دانستن مهارت‌های ارتباطی باید اطلاعاتی در مورد زمینه فنی که در آن فعالیت می‌کنند، داشته باشند.

میخوام برم ناسا

نویسندگان فنی در ناسا با طیف وسیعی از دانشمندان و مهندسین تعامل و همکاری دارند. آن‌ها دانش مورد نیاز برای اطلاع‌رسانی و مقاله‌نویسی در مورد فعالیت‌های ناسا را از طریق صحبت با مهندسین و دانشمندان کسب کرده و سپس آن را به زبان ساده برای مردم بیان می‌کنند. این نویسندگان همچنین مسئول محتوای بصری از جمله جداول، انیمیشن، تصویرسازی و نمودارهای مرتبط با پروژه‌های ناسا هستند. این افراد باید پیش از کار در ناسا یک دوره کارآموزی را بگذرانند. کارشناسان رسانه در آمریکا سالانه به‌طور متوسط ۷۰۲۴۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

در همین رابطه بخوانید:

مخابرات ماهواره‌ای

۱۳. کارشناسی روابط عمومی

وقتی یک سازمان دولتی فعالیت‌های خود را به صورت آشکارا دنبال می‌کند، عموم مردم نسبت به پروژه‌های آن کنجکاو شده و از خود علاقه نشان می‌دهند. استخدام متخصصان روابط عمومی باعث کسب اعتبار برای یک شرکت یا سازمان می‌شود. آن‌ها با مدیریت دقیق ارتباطات مکتوب، سخنرانی‌ها و دیگر پیام‌هایی که یک تصویر مطلوب از شرکت به نمایش می‌گذارد، به این مهم دست پیدا می‌کنند. در مقطع کارشناسی روابط عمومی دانشجویان سرفصل‌هایی از جمله اصول نظری و عملی روابط عمومی، طراحی پیام‌های روابط عمومی، نویسندگی روابط عمومی، ارتباطات راهبردی، روابط رسانه‌ای، بازاریابی، تبلیغ و روزنامه‌نگاری را می‌گذرانند.

رشته فضانوردی

متخصصین روابط عمومی که برای ناسا کار می‌کنند باید از آگاهی عموم نسبت به دستاوردهای حاصل‌شده در زمینه اکتشافات فضایی اطمینان حاصل نمایند. از طریق فعالیت‌های یک متخصص روابط عمومی، مطبوعات و رسانه‌های جهان از فعالیت‌های ناسا مطلع می‌شوند. برگزاری نشست‌های مطبوعاتی، به‌روزرسانی وبسایت‌های ناسا و انتشار مقالات بخشی از وظایف این افراد در ناسا می‌باشد. متخصصین روابط عمومی همچنین در آماده کردن متن سخنرانی‌های نمایندگان سازمان، هماهنگی بازدید مدارس و تنظیم راهبردهای ارتباطی سازمان نقش دارند. به گزارش دفتر BLS کارشناسان روابط عمومی در آمریکا سالانه به طور متوسط ۵۶۷۷۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۴. لیسانس سینما

احتمالا کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینما را بیشتر با فیلم‌های بلاک باستر و تئاترهای پرزرق و برق بشناسید تا اکتشافات فضایی. اما این متخصصین حوزه سرگرمی، در برنامه‌های آموزشی ناسا نیز نقش دارند. کارگردانان در واقع ذهن خلاقی پشت آثار هنری بصری هستند؛ خواه یک فیلم سینمایی پرهزینه باشد یا یک فیلم آموزشی برای دانش‌آموزان. تهیه‌کنندگان نیز بر روی جنبه‌های مالی و تامین بودجه مورد نیاز پروژه تمرکز دارند.

در همین رابطه بخوانید:

بهترین فیلم‌های فضایی ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲

کسب مدرک کارشناسی در زمینه فیلم و سینما، متداول‌ترین مسیر برای تحصیلات عالی کارگردانان و تهیه‌کنندگان است. در این رشته مباحثی همچون نمایش‌نامه‌نویسی، تاریخچه سینما، فیلم‌سازی، تدوین و سینماتوگرافی تدریس می‌شود.

رشته فضانوردی

کارگردانان و تهیه‌کنندگانی که برای ناسا کار می‌کنند، بر زمینه ساخت ویدیوهای آموزشی در مورد اکتشافات فضایی متمرکز هستند. ویدیوهای آموزشی ناسا موضوعاتی از جمله مفاهیم علمی، اختراعات و نوآوری‌هایی را که توسط ناسا انجام شده برای جوانان و بزرگسالان به نمایش می‌گذارند. این ویدئوها مفاهیم پیچیده و فرایندهای فنی همچون مونتاژ یک تلسکوپ را به صورت ساده برای بینندگان بیان می‌کنند. کارگردانان و تهیه‌کنندگان در ناسا در انتخاب و چینش بازیگران فیلم‌های آموزشی نیز نقش دارند. این افراد سالانه به‌طور متوسط درآمدی برابر با ۶۸۴۴۰ دلار دارند.

۱۵. لیسانس عکاسی

اگر در زمینه کار با دوربین مهارت دارید، یکی از فرصت‌های شغلی پیش روی شما فعالیت در صنعت اکتشافات فضایی است. عکاسان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند؛ عکاسی پرتره، طبیعت،  صنعتی، علمی، خبری، هنری و… . تحصیل در رشته عکاسی می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا مهارت‌های خود را گسترش دهند و جنبه‌های فنی هنر، تکنیک‌های عکاسی، استفاده از تجهیزات و قاب‌بندی را یاد بگیرند.

رشته‌های ناسا

در ناسا وجود عکاسان باتجربه برای ضبط نقاط عطف برنامه فضایی و عکاسی از دستاوردهای اکتشافات فضایی ضروری است. عکاسان ناسا نه از خود فضا، بلکه از فعالیت‌های فضایی این سازمان عکاسی می‌کنند و نقشی مهم در ثبت تاریخچه این سازمان دارند. طبق آمار BLS، عکاسان ناسا سالانه به‌طور متوسط درآمدی در حدود ۳۱۷۰۰ دلار دارند.

در همین رابطه بخوانید:

تصویر نجومی روز ناسا

در پایان باید اشاره کرد که انتخاب رشته مناسب تنها بخشی از فرایند ورود به صنعت فضایی است و مطالعه هیچکدام از این رشته‌ها آینده شغلی شما را در ناسا تضمین نخواهد کرد. کسب مدرک در هریک از این ۱۵ رشته دانشگاهی تنها نقش یک مقدمه را برای پیگیری رویای حضور در صنعت فضایی ایفا می‌کند.

منبع degreequery
مطالب پیشنهادی اسپاش
guest
167 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد داوود
محمد داوود
1 ساعت قبل

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت شما . شب بخیر و خسته نباشید .امیدوارم حال شما خوب باشه.ببخشید یک سوال ذاشتم در ارتباط با ورود به ناسا.بنده دانشجوی رشته شیمی کاربردی هستم مقطع کارشناسی . ببخشید اگر بنده تمایل داشته باشم به ناسا ورود پیدا کنم آیا امکان این امر وجود دارد ممنون میشم راهنمایی کنید اگر از اساتید دانشگاه ها بپرسم چطور؟ یا باید تعییر رشته بدهم.

سپیده
سپیده
4 روز قبل

درود و سپاس . میخوام امسال سرعت کنم کنکور . برای فضانوردی چه رشته های رو پیشنهاد میکنید برای شرکت کردن در فضانوردی .‌ سپاس از پاسخ

آیناز فیض اله پور
آیناز فیض اله پور
6 روز قبل

استاد میتونیم از رشته خلبانی هم در ناسا استخدام بشیم ؟

نیلوفر
نیلوفر
11 روز قبل

سلام وقت بخیر. ببخشید ناسا نیازی به استخدام روانشناس نداره!؟
یعنی جز رشته های مورد نیاز نیست!؟

Kian_kiani
Kian_kiani
12 روز قبل

سلام وقت بخیر
میشه با رشته پزشکی به عنوان یک پزشک در ناسا مشغول به کار شد؟
لطفا توضیح بدین
ممنونم

آیناز فیض اله پور
آیناز فیض اله پور
16 روز قبل

ایا میتوان از رشته زمین شناسی هم به ناسا ورود کرد ؟

آیناز فیض اله پور
آیناز فیض اله پور
11 روز قبل

ممنون استاد

امیر
امیر
17 روز قبل

سلام میشه با رشته انسانی توی ناسا استخدام بشی

امیر
امیر
17 روز قبل

من رشته ام انسانی امکان داره استخدام بشم

آیناز فیض اله پور
آیناز فیض اله پور
17 روز قبل

راستش من در حل معادلات ریاضی اصلا خوب نیستم پیشنهادددد؟؟؟؟؟

آیناز فیض اله پور
آیناز فیض اله پور
17 روز قبل

سلام اولا ممنون از مطلبتون خیلی کمک کرد
به نظر شما از رشته تجربی سانش فضانورد شدن داریم یا از رشته ریاضی ؟
خیلی دوست برم فضا
دقیقا هم نمیدونم به زیست و میکروب و حویوانات علاقه دارم یا نجوم و فضا

Mahdis
Mahdis
17 روز قبل

سلام من پایه یازدهم هستم و رشتم تجربی هستش با توجه به رشتم چه موقعیت های مختلفی برای کار در ناسا هستش؟
و اینکه شرایط پذیرش چجوریه و محدوده سنی داره؟

Mahdis
Mahdis
16 روز قبل

میتونم بعد از کنکور در یکی از رشته های مربوط به نجوم و کیهانشناسی تحصیل کنم و از این طریق وارد ناسا بشم؟
شرایط کدوم رشته برای پذیرش بهتره مرتبط با نجوم و یا مرتبط با پزشکی؟
موسسه هایی وجود دارن که برامون پذیرش ناسا بگیرن یا هرکس خودش باید بگیره؟

گیتا
گیتا
20 روز قبل

سلام من یازدهم رشته کامپیوتر هستم، میخواستم بدونم در رابطه با همین رشته خودم چطوری وارد ناسا بشم برای فضانوردی ، باید چه شاخه ای از کامپیوتر را انتخاب کنم .
و در چه مقطعی از دانشگاه اقدام کنم
برای گرفتن بورسیه .

رافع
رافع
21 روز قبل

سلام من رشتم تجربی پزشکی هست آیا میتونم برم و استخدام بشم به عنوان فضا نورد؟

نرگس
نرگس
23 روز قبل

سلام من 17 سالم هست من عاشق فضانوردی هستم و خیلی تلاش می کنم برسم ولی متاسفانه رشتم تجربی هست ولی کنکور ریاضی میدم میخواستم بدونم که اگر در مهندسی هوافضا قبول بشم میتونم از طریق اون فضانورد بشم؟و ایا میتوان از پزشکی هم فضانورد شد؟

علی
علی
21 روز قبل
پاسخ به  نرگس

سلام ببخشید شما خودتون مدرک و شغلتون چی هست؟

آیناز فیض اله پور
آیناز فیض اله پور
17 روز قبل

شما از طرف ناسا بازخورد دارید ؟

Romisa
Romisa
25 روز قبل

سلام خسته نباشید
راستش من ۱۴ سالمه و پایه ی هشتم متوسطه هستم
هفتم و هشتم تا الان کمتر از ۲۰ نگرفتم و حدود یک سال هست که فهمیدم به چه رشته ای علاقه دارم و دوست ندارم زندگیم مثل بقیه و خیلی خسته کننده باشه و علاقه مند به چیزهای جدیدم
از پایه ی سوم به کلاس زبان رفتم تا الان و حدودا تا س سال دیگ مطالعه ی زبان تموم میشه
مطالب ریاضی و تجربی هم برام خیلی ساده هست
اما با اینکه انتخاب رشته سال نهم هست
از الان خیلی فکرم درگیر هست
و شک کردم که میتونم موفق بشم در این رشته یا نه
اینکه بازار کارش خوب هست یا نه …کم میارم یا نه….صرفه ی اقتصادی برام داره یا نه و اینه ک فکرم بیش از حد درگیره و نیاز اطلاعاتی راجع به اینها دارم

اسپاش
ویرایشگر
23 روز قبل
پاسخ به  Romisa

سلام
امیدواریم در هر رشته‌ای که انتخاب می‌کنید موفق باشید
فضانوردی قطعا علاقه زیادی لازم داره به دلیل شرایط خاص این شغل ولی کسی که عاشق این شغل باشه میتونه موفق بشه

زهرا
زهرا
26 روز قبل

سلام میشه اطلاعاتتون در رابطه با جایگاه و فعالیت یک اختر شیمی دان در ناسا رو به اشتراک بزارین

فاطمه
فاطمه
1 ماه قبل

من تجربی میخونم اگر از طریق رشته میکروب شناسی وارد دانشگاه تهران بشم میتونم به آمریکا مهاجرت کنم و به ناسا برم؟!!؟ لطفا کمکم کنید ، من آینده پزشک شدن رو نمیخوام 🙂

Amateur
Amateur
2 ماه قبل

من کشور خودم کار میکنم و برای پیشرفت در صنعت فضا تلاش میکنم.(میکنیم💪)

......
......
9 روز قبل
پاسخ به  Amateur

همونطور که اسمت اماتوره،اماتور خالصی

norman
norman
8 ماه قبل

من یک روز به مریخ خواهم رفت بی شک

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
8 ماه قبل

اگه تلاش بکنیم می شویم

نورمن
نورمن
8 ماه قبل

صد در صد دوست عزیز

Maede
Maede
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید ممنون از مقاله مفیدتون
یک سوال از شما داشتم ، من دانشجو سال اخر رشته پزشکی هستم و در حال مهاجرت به امریکا میخواستم بدونم ایا میتونم بعد از تمام تحصیلاتم وارد حرفهء فضایی بشم و در یک سازمان فضایی به عنوان پزشک فضانورد وارد کار بشم ؟!
خیلی ممنون.

بابک
بابک
8 ماه قبل

من در ناسا هستم و فقط برای ارزوی خودم جنگیدم. وارد ناسا شدم و خدا رو هزار مرتبه شکر میکنم که با کسانی کا میکنم همچون فیروز نادری و کسانی دیکر

ladan
ladan
5 روز قبل
پاسخ به  بابک

واقعاااا?????

Faezeh
Faezeh
9 ماه قبل

خیلی عالی بود مطالب ..
امیدوارم همگی ب آنچه میخوان برسن ..

Niloofar
Niloofar
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید لطفا در رابطه با تمرینات ذهنی و بدنی فضانورد ها هم توضیح بدین و این که آیا ناسا به شاخه های پزشکی و دکتری پیوسته بیوتکنولوژی هم نیاز داره یا نه

فیزیک دان
فیزیک دان
9 ماه قبل

سلام
برای قبول شدن تو رشته مهندسی هوا فضا باید تو چه درسایی قوی باشیم و چه رتبه ای بیاریم؟و اینکه توی ایران هم دانشگاه داره؟

کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
9 ماه قبل

سلام من می خوام فضانورد بشم میشه از طریق رشته تجربی هم بخونیمش

بنیامین
بنیامین
9 ماه قبل

سلام.من از بچگیم آرزو داشتم که درس بخونم برم رشته ی ریاضی فیزیک و بعدش مهندسی هوا فضا بخونم که بورس بشم و برم ناسا و الان هم دارم دارم برای آزمون تیزهوشان میخونم که برم ریاضی فیزیک . ممنون از مطلب خوبتون

علی
علی
10 ماه قبل

من11سالم می‌خوام 18سالم شد لیسانس مهندسی هوا فضا بخونم و فضانورد ناسا بشن

مبینا
مبینا
10 ماه قبل

سلام مطالب بسیار عالی بود من ازشما یه سوالی داشتم آیا میتونیم رشته ی علوم تجربی بخونیم و فضانورد بشیم و باید چه مراحلی را طی کنیم میشه جواب بدین لطفا
ممنون

حسین جهانگیری لیواری
حسین جهانگیری لیواری
10 ماه قبل

بزرگترین ارزوی من اول ظهور امام زمان عج وبعد رفتن به سازمان فضایی ناسا

مهنا
مهنا
10 ماه قبل

کاش یه روزی برسه ماهایی که انقدر به نجوم و کیهان علاقه داریم با تلاش به ارزومون برسیم????

سلوا
سلوا
10 ماه قبل

من عاشققققق فضا و نجوم هستم
به امید روزی که برم ناسا????✌????

toxic boy
toxic boy
11 ماه قبل

من عاشق سیستم کامپیوتر هستم واز بچه گی دوس داشتم در مورد کیهانات مطالعه کنم من دهم کامپیوتر رو در نمونه دولتی هنرستان می خونم .
من دوس دارم در مورد سیارات خارج از من منظومه ی شمسی تحقیق کنم و عاشق زندکی در خارج از زمینم .
ای کاش میشد منم یه روزی برای ساخت یه پروژه با ناسا هم کاری کنم

زهرا
زهرا
11 ماه قبل

رشته ریاضی هم باید باشه چرا نیستش
همه چیز بر اساس ریاضیاته

نجوم
نجوم
11 ماه قبل

سلام
من دوست دارم بزرگترین کاشف فضا و بهترین مخترع جهان در طول تاریخ باشم و اولین کسی باشم که حیات فرازمینی رو کشف کنم
دوست دارم چیز های جدیدی رو در فضا کشف کنم همراه با قانون کوانتم

پریسا
پریسا
11 ماه قبل

من ر‌شته لیسانس زیست شناسی بر می دارم و فقط به خودم امید دارم نانه هم برای ناسا می فرشتم

ساحل
ساحل
11 ماه قبل

سلام من میخواستم بدونم میشه تجربی خوند و در عرصه ی هوا و فضا فعالیت کرد

Jhope
Jhope
11 ماه قبل

بخاطر خانوادم خیلی اذیت میشم، اونا منو سر به هوا میدونن ولی تنها چیزی که برا من تو زندگیم مهم نیست تجملات و درآمد بالاس
دوتا از دوستامم مثل خودمن ولی ما با توجه به شرایط داریم همکار میکنیم که به رویاهامون برسیم
هیچوقت دیر نمیشه حداقل تا زمان مرگم میتونم ستاره هارو تماشا کنم
و قبل از آرزوی ناسا یا هرچیزی ، دلم میخواد فوقش یکاری کنم که نجوم برای پایه های ابتدایی و متوسطه پررنگ تر بشه و دانشجوهامون مجبور نشن که بورس بگیرن و یا این رشته رو ترک کنن.
شاید خیلی رویایی فکر میکنم و همه بهم میگن ، ولی آرزوهام خیلی مهمتر از حرف مردمه
خودمم بخوام ، هفت نفر و دوستام نمیزارن دست بکشم
امیدوارم همتون برای رویاهاتون بجنگین

هستی
هستی
1 سال قبل

خیلی خیلی بد بود اصلا به درد نمی خورد مثلا شما قراربود در باره ی فضا باشه نه مهندسی برق من امثال می خوام انتخاب رشته کنم گیج شدم به جای اینکه درباره ی رشته های که دربارهی فضا هست بزارید اومدین مهندسی برق رو گذاشتین خیلی بد بود