۱۵ رشته دانشگاهی جذاب برای علاقمندان فضا

بسیاری از مردم رویای کار در صنعت فضایی بویژه سفر به فضا به عنوان یک فضانورد را دارند. فضانورد شدن روندی سخت و دشوار دارد اما با مطالعه رشته‌های دانشگاهی مناسب می‌توان حتی به جایگاهی رسید که در سازمانی مانند ناسا (NASA) مشغول شد. بسته به اینکه به علوم پایه، مهندسی، فناوری یا ارتباطات علاقه داشته باشید، با دنبال کردن یکی از ۱۵ رشته دانشگاهی که در ادامه معرفی خواهد شد، می‌توانید در صنعت اکتشافات فضایی مشغول شوید:

۱. دکترای نجوم

رشته نجوم یا اخترشناسی به مطالعه علمی ستارگان، سیاره‌ها و دیگر اجسام تشکیل‌دهنده جهان می‌پردازد. اخترشناسان از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط کاوشگرها و تلسکوپ‌ها برای توسعه نظریه‌هایی در مورد جهان هستی و به وجود آمدن اجسام آسمانی استفاده می‌کنند. بر اساس گزارش اداره آمار کار آمریکا (Bureau of Labor Statistics (BLS)) تعدادی شغل اختصاصی برای رشته نجوم در زمینه اکتشافات فضایی وجود دارد که عبارتند از: کیهان‌شناسی، اخترشناسی فراکهکشانی (extragalactic astronomy)، اخترشناسی خورشیدی، سیاره‌ای و کهکشانی و اخترفیزیکدانی. سرفصل‌های درسی دکترای نجوم عموما شامل دروس ریاضی سطح بالا از جمله آمار، حسابان و جبر خطی در کنار مطالعات پیشرفته در زمینه اخترشناسی عمومی و زیرشاخه‌هایی همچون کیهان‌شناسی یا نجوم سیاره‌ای می‌باشد.

نوشته پیشنهادی : نجوم چیست؟

 

برای استخدام شدن در ناسا، اخترشناسان باید مدرک دکتری داشته باشند و با نحوه استفاده از طیف وسیعی از تجهیزات، از تلسکوپ‌های زمینی گرفته تا کاوشگرهای فضایی برای مطالعه جهان هستی آشنایی داشته باشند. به مانند دانشمندان دیگر، اخترشناسان نیز باید تحقیقاتی را برای آزمایش فرضیه‌های خود انجام دهند؛ با این تفاوت که چندین سال نوری با جسم مورد مطالعه فاصله دارند. طبق آمار دفتر BLS، حدودا ۲۶ درصد از منجمان در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۱۰۴۰۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۲. دکترای فیزیک

فیزیک، زمینه علمی مطالعه در مورد ماده، انرژی، زمان و فضا است. فیزیکدانان هرچیز از اتم‌های کوچک و مولکول‌ها گرفته تا ماده و انرژی را در سرتاسر جهان مطالعه می‌کنند. زیرشاخه‌های فیزیک شامل فیزیک ماده متراکم، فیزیک ذرات، فیزیک هسته‌ای و فیزیک پزشکی می‌باشد. برخی شاخه‌های فیزیک نظری هستند و به بیان مفهومی پدیده‌ها می‌پردازند. در مقابل شاخه‌های فیزیک کاربردی قرار دارند که در آن فیزیکدانان دانش خود در مورد ماده و انرژی را به صورت عملی برای بهبود فناوری‌های درمانی، زیرساخت‌های ارتباطی، سامانه‌های ناوبری و سامان‌های الکترونیک خانگی به کار می‌گیرند. در مقطع دکتری فیزیک، دانشجویان یک زمینه مطالعاتی همچون فیزیک ماده متراکم یا اخترفیزیک را برای مطالعه تخصصی انتخاب کرده و در کنار آن دروسی از ریاضی و علوم پایه را نیز می‌گذرانند.

 

فیزیک و فضا

 

طبق گزارش اداره آمار کار آمریکا، زمینه‌های کاری فیزیک در اکتشافات فضایی به زمینه‌های کاری نجوم نزدیک است. فیزیکدانانی که قصد استخدام در ناسا را دارند باید مدرک دکتری داشته باشند و در حال حاضر این سازمان بیشتر به جذب دانش‌آموختگان فیزیک پلاسما برای استفاده از این پدیده به عنوان یک منبع انرژی علاقه دارد. حدودا ۱۸ درصد از فیزیکدانان در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۱۱۱۵۸۰دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۳. کارشناسی علوم اتمسفریک

هواشناسانی که وضعیت آب و هوایی را برای اطلاع‌رسانی در شبکه‌های تلویزیونی پیش‌بینی می‌کنند، تنها بخشی از افراد فعال در حرفه هواشناسی هستند. در واقع انواع مختلفی از دانشمندان علوم اتمسفریک وجود دارد و همه آن‌ها بر پدیده‌های زمینی تمرکز نمی‌کنند. دیگر دانشمندان این رشته عبارتند از شیمیدانان اتمسفریک (atmospheric chemists)، اقلیم‌شناسان، فیزیکدانان اتمسفریک، هواشناسان تحقیقاتی و… . برخی دانشمندان علوم اتمسفریک بر پیش‌بینی آب و هوا و شرایط اقلیمی تمرکز می‌کنند، برخی به مطالعه تاریخچه شرایط جوّی می‌پردازند و برخی روش‌های جدید جمع‌آوری داده‌های هواشناسی را بررسی می‌کنند. در مقطع کارشناسی علوم اتمسفریک، سرفصل‌هایی شامل هواشناسی، ریاضی، فیزیک و برنامه‌نویسی کامپیوتر تدریس می‌گردد.

علوم اتمسفریک یکی از معدود رشته‌هایی است که تنها با مدرک کارشناسی آن می‌توان در ناسا استخدام شد. هواشناسان و دیگر فارغ‌التحصیلان علوم اتمسفریک در ناسا از دانش خود برای مطالعه شرایط آب و هوایی در فضا، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت آب و هوای فضایی، شفق قطبی و… استفاده می‌کنند. حدودا ۲۶ درصد از فیزیکدانان در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۸۹۸۲۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۴. کارشناسی زیست‌شناسی

بیولوژی یا زیست‌شناسی علم مطالعه موجودات زنده است. این علم به مطالعه رشد، ساختار، سیر تکامل و عملکرد موجودات مختلف می‌پردازد. زمینه‌های مختلف زیست‌شناسی عبارتند از زیست‌شناسی حیات وحش، جانورشناسی، میکروب‌شناسی، بیوشیمی و بیوفیزیک. تحصیلات عالی در زمینه زیست‌شناسی و علوم وابسته می‌تواند باعث دستیابی به فرصت‌های شغلی بسیاری شود. طبق آمار دفتر BLS نزدیک به ۲۱ درصد زیست‌شناسان حیات وحش و ۱۲ درصد میکروب‌شناسان در آمریکا برای دولت این کشور کار می‌کنند.

Biology

اخذ مدرک کارشناسی در علوم زیست‌شناسی، یکی از مسیرهایی است که در صورت اشتغال در ناسا می‌تواند شما را به فضانوردی برساند. البته فاکتورهای دیگری نیز از جمله آمادگی جسمانی، مدرک مهندسی، علوم کامپیوتر و ریاضی برای فضانورد شدن مورد نیاز هستند. به همین دلیل تنها ۴۵ نفر از میان بیش از ۱۷۰۰۰ کارمند ناسا فضانورد هستند و از آغاز عصر فضا تاکنون فقط حدودا ۳۳۸ نفر از فضانوردان آمریکا به فضا فرستاده شده‌اند. به غیر از مدرک کارشناسی زیست‌شناسی، به چندین سال تجربه خلبانی، دو سال حضور در برنامه آموزش فضانوردی ناسا، تمرینات سخت نظامی و کسب مهارت در زمینه‌های رباتیک، فیزیولوژی و دارویی برای فضانورد شدن نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است که کارشناسان زیست‌شناسی در آمریکا سالانه به طور متوسط ۷۷۱۹۰ دلار درآمد دارند.

۵. لیسانس مهندسی هوافضا

علاوه بر دانشمندان، ناسا سالانه تعداد زیادی مهندس استخدام می‌کند که با کمک اصول علمی و ریاضی به حل مشکلات دنیای واقعی بپردازند. مهندسی هوافضا شاخه‌ای از مهندسی است که بر طراحی و ساخت سازه‌های هوایی و فضایی تمرکز دارد. مهندسین هوافضا عموما یکی از دو تخصص هوایی و فضایی را انتخاب می‌کنند. در گرایش‌های هوایی به طراحی و آزمایش سازه‌هایی همچون هواپیما پرداخته می‌شود که درون اتمسفر زمین باقی می‌مانند و گرایش فضایی بر توسعه فناوری لازم برای گذر از جو زمین و ورود به فضا تمرکز دارد. در مقطع کارشناسی هوافضا دانشجویان سرفصل‌های درسی از جمله پیشرانش، سرفصل‌های مهندسی مکانیک، اصول عمومی مهندسی، آئرودینامیک و بررسی سازه‌ها را می‌گذرانند.

یکی از زمینه‌های کاری مهندسین هوافضا در ناسا، توسعه ماهواره‌برها و دیگر سازه‌های فضایی است. مسائلی که مهندسین در فضا با آن‌ها مواجه هستند به طور کلی با بخش‌هایی هوایی متفاوت است و دلیل آن خروج از اتمسفر زمین می‌باشد. حدودا ۱۳ درصد از مهندسین هوافضا در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۱۰۷۸۳۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۶. لیسانس مهندسی کامپیوتر

یکی از شاخه‌های مهندسی، مهندسی سخت‌افزار کامپیوتر می‌باشد که اصول مهندسی را بر روی کامپیوترها پیاده می‌کند. بر خلاف توسعه‌دهندگان نرم‌افزار که بر روی کاربردها و برنامه‌ها تمرکز دارند، مهندسین سخت‌افزار بر روی قطعات فیزیکی سامانه‌های رایانه‌ای کار می‌کنند. دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی سرفصل‌هایی را می‌گذرانند که اصول مهندسی برق را با مطالعات گسترده در زمینه علوم کامپیوتر ترکیب می‌کند، بنابراین باید بر ریاضی و علوم پایه تسلط خوبی داشته باشند. اکثر مهندسین کامپیوتر در صنایعی همچون طراجی سامانه‌های رایانه‌ای و تولید تجهیزات و قطعات الکتریکی کامپیوتر فعالیت می‌کنند اما در آمریکا ۶ درصد مهندسین سخت‌افزار در استخدام دولت هستند.

Computer Engineering

سازه‌های فضایی، قطعات و تجهیزاتی که در اکتشافات فضایی استفاده می‌شوند اغلب به شدت به فناوری‌های کامپیوتری وابسته هستند. با توجه به پیشرفتگی تجهیزات اکتشافات فضایی، ناسا به مهندسین کامپیوتر ماهری نیازمند است که درک کاملی از نحوه کار کامپیوترها و سامانه‌های رایانه‌ای داشته باشند. مهندسین سخت‌افزاری که در ناسا کار می‌کنند، مسئول تحقیق و توسعه تجهیزات کامپیوتری برای جمع‌آوری داده در فضا هستند؛ ضمن اینکه باید نمونه‌های اولیه را تولید کرده و آزمایش کنند و نحوه استفاده از آن‌ها را به تمام پرسنل ناسا آموزش دهند. لازم به ذکر است که مهندسین کامپیوتر در آمریکا سالانه به طور متوسط ۱۱۱۷۳۰ دلار درآمد دارند.

۷. لیسانس مهندسی برق

مهندسی برق شاخه‌ای از مهندسی است که به طرحی و ساخت تجهیزات الکتریکی می‌پردازد. مهندسین برق باید نحوه طراحی و ساخت سامانه‌های الکتریکی پیشرفته را تعیین کنند و در این روند نیازهای مشتری، ملاحظات مالی و هزینه‌های نگه‌داری را در نظر بگیرند. فعالیت مهندسین برق در صنایع مختلف از تجهیزات پزشکی گرفته تا اهداف نظامی نقش مهمی را ایفا می‌کند. از سرفصل‌های مهم درسی مهندسین برق می‌توان طراحی سامانه‌های دیجیتال، تئوری مدارهای الکتریکی و معادلات دیفرانسیل اشاره کرد.

مهندسی برق و استخدام در ناسا

مهندسین برقی که برای ناسا کار می‌کنند، در زمینه طراحی و توسعه قطعات الکترونیکی به‌کار رفته در اکتشافات فضایی فعالیت دارند. ماهواره‌ها، پنل‌های ابزار و سامانه‌های مخابراتی تنها بخشی از پروژه‌هایی هستند که مهندسین برق در ناسا بر روی آن‌ها کار می‌کنند. تجهیزات طراحی‌شده توسط این افراد باید قابلیت تحمل در برابر تشعشعات و تغییرات دمایی شدید را داشته باشند. علاوه بر طراحی تجهیزات، مهندسین برق در ناسا باید قطعات را برای عملکرد مناسب و رعایت ایمنی، بازرسی، آزمایش و نگه‌داری کنند. حدودا ۱۳  درصد از مهندسین برق در آمریکا برای دولت کار کرده و با مدرک لیسانس سالانه به طور متوسط ۹۵۲۳۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۸. لیسانس مهندسی مکانیک

وظیفه مهندسین حل مشکل می‌باشد و در این میان مهندسین مکانیک نقش آچار فرانسه را در بین مهندسین دارند. مهندسی مکانیک از گسترده‌ترین شاخه‌های مهندسی بوده و به ساخت ابزارهای مختلف مکانیکی می‌پردازند. باتری‌ها، ژنراتورهای الکتریکی، آسانسورها و پله‌های برقی، توربین‌ها، ابزارهای پزشکی و…. از ابزارهایی هستند که مهندسین مکانیک در توسعه آن‌ها نقش دارند. برای کسب مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک، دانشجویان باید درس‌های ریاضی، علوم پایه، مهندسی و طراحی را بگذرانند.

Mechanical Engineering

در مورد اکتشافات فضایی مهندسین مکانیک یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را دارند. انجام موفق ماموریت‌های فضایی به موتورها، ابزار، حسگرها، ماشین‌آلات و دیگر سامانه‌ها وابسته است و بکارگیری مهندسین مکانیک حاذق  توسط سازمان‌های فضایی از جمله ناسا این مهم را تضمین می‎کند. مهندسین مکانیک معمولا برای اطمینان از پاسخگویی ماشین‌آلات تولیدشده به نیازهای ماموریت فضایی با مهندسین هوافضا همکاری می‌کنند. مکانیزم هدایتی استفاده‌شده در نازل ماهواره‌برها یک نمونه از این همکاری‌ها می‌باشد. طبق آمار دفتر BLS حدودا ۶ درصد از مهندسین مکانیک در آمریکا برای دولت کار کرده و با مدرک لیسانس سالانه به طور متوسط ۸۳۵۹۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۹. فوق دیپلم مهندسی هوافضا

مهندسین هوافضا که بر روی پروژه‌های عظیم کار می‌کنند نمی‌توانند همه کار را به تنهایی انجام دهند. تکنیسین‌ها که دروس فنی را گذرانده‌اند اما تحصیلات آکادمیک گسترده ندارند، معمولا نقش اجرایی را برای مهندسین هوافضا ایفا می‌کنند. معمولا مدرک کاردانی مهندسی هوافضا در همان دانشگاهی که مقطع کارشناسی تدریس می‌گردد ارائه می‌شود. برای اخذ این مدرک دانشجویان باید دروسی در زمینه علوم پایه، جبر و مثلثات، مقدمه مهندسی هوافضا و علوم انسانی بگذرانند.

 

مهندسی هوا و فضا

 

در حالی که اکثر موقعیت‌های شغلی در اکتشافات فضایی حداقل به مدرک کارشناسی احتیاج دارد، مهندسی هوافضا رشته‌ایست که حتی با مدرک کاردانی می‌تواند شغلی در ناسا را برای شما به ارمغان آورد. در این سازمان فارغ‌التحصیلان کاردانی مهندسی هوافضا به مهندسین و دانشمندان در زمینه طراحی، توسعه و آزمایش سازه‌های فضایی کمک می‌کنند. نصب قطعات و تجهیزات طراحی‌شده، ساخت تاسیسات آزمایش قطعات و انجام شبیه‌سازی‌های کامپیوتری از وظایف این افراد در صنعت فضایی می‌باشد. به گزارش دفتر آمار کار آمریکا، یک سوم کاردانان مهندسی هوافضا در آمریکا در صنعت تولید محصولات و قطعات هوافضا کار می‌کنند و سالانه به طور متوسط ۶۶۱۸۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۰. کاردانی اویونیک

هنگامی که تجهیزات الکترونیک پیچیده سازهای‌های هوایی و فضایی نیاز به تعمیر داشته باشد چه کسی دست به کار می‌شود؟ نوعی تکنیسین که وظیفه آن نصب، نگه‌داری و تعمیر این نوع تجهیزات است. تکنیسین‌های اویونیک (Avionics) هم روندهای معمول برنامه‌ریزی‌شده برای نگه‌داری از تجهیزات انجام می‌دهند و هم تعمیرات ضروری ناشی از اشکال در عملکرد  و دیگر مسائل را به عهده دارند. این تکنیسین‌ها با تجهیزاتی از جمله  ولت‌متر، مدارها، اسیلوسکوپ‌ها (oscilloscopes)، تجهیزات ناوبری، ابزارهای مخابرات رادیویی و سامانه‌های راداری سر و کار دارند. به عنوان بخشی از روند بازرسی‌ها، تکنیسین‌های اویونیک باید داده‌های پروازهای آزمایشی را برای تشخیص نشانه‌های سوء عملکرد بررسی کنند. اگر آن‌ها با هر نوع مشکلی مواجه شوند باید نحوه تعمیر یا جایگزین کردن قطعات را بدانند تا هیچ‌گونه خطری ایمنی پرواز هواپیما یا سازه فضایی را تهدید نکند.

Avionics Technology

همچون تکنیسین‌های هوافضا، تکنیسین‌های اویونیک هم می‌توانند با مدرک کاردانی در ناسا استخدام شوند. اگرچه موقعیت شغلی یک تکنیسین اویونیک ممکن است که نیاز به پیش‌زمینه آکادمیک گسنرده‌ای نداشته باشد، مهارت‌های مکانیکی، عیب‌یابی و چالاکی از نیازهای مهم آن می‌باشند. این دسته از تکنیسین‌ها همچنین باید با فناوری‌های دیجیتال آشنا باشند تا بتوانند به طور موثر از سامانه‌های کامپیوتری توسط قطعات الکترونیکی سازه فضایی استفاده می‌شوند، مراقبت کنند. حدودا ۳۰ درصد از تکنیسین‌های اویونیک در آمریکا در صنعت تولید قطعات هوافضا مشغول بوده و ۱۱ درصد نیز برای دولت کار کرده و با مدرک کاردانی سالانه به طور متوسط ۵۸۵۴۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۱. لیسانس حسابداری

تمامی شغل‌های صنعت فضایی با مهندسی و علوم پایه مرتبط نیستند؛ به عنوان مثال حسابداری یکی از شغل‌هایی است که در ناسا مورد نیاز می‌باشد. حسابدارها در زمینه کسب و کار و مسائل اقتصادی متخصص بوده و مسئول ثبت وضعیت اقتصادی یک سازمان هستند. یک حسابداری باید علاوه بر تهیه اظهارنامه‌های مالی، ثبت اسناد درآمد، جریان مالی و تغییرات سهام، قادر به رفع نواقص حسابرسی و تشخیص هرگونه کلاهبرداری باشد. در مقطع کارشناسی حسابداری دانشجویان دروسی از جمله اصول حسابداری، حسابرسی داخلی، ارتباطات کاری و قوانین کسب و کار را می‌گذرانند.

 

رشته حسابداری و فضا

حسابداران نقشی مهم را در صنایع مختلف ایفا می‌کنند و یک سازمان دولتی همچون ناسا از این قاعده مستثنی نیست. ناسا به عنوان یک سازمان بزرگ و پرمشغله، در هر زمان تراکنش‌های مالی بسیاری دارد. چک‌های آماده پردازش، صورت‌حساب‌های آماده نگارش و اطلاعات مربوط به بودجه و هزینه‌ها مواردی هستند که برای جلوگیری از بروز هرگونه اشتباه در نگهداری سوابق اقتصادی باید توسط یک نفر دنبال شوند. حسابدارانی که برای ناسا کار می‌کنند همچنین باید در سازمان‌ها و کمیته‌هایی که تحت نظر ناسا تشکیل می‌شوند، نقش‌های اقتصادی از جمله خزانه‌دار را ایفا کنند. به گزارش دفتر BLS حدودا ۸ درصد از حسابداران در آمریکا برای دولت کار کرده و سالانه به طور متوسط ۶۷۱۹۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۲. کارشناسی ارتباطات

هر سازمان فضایی به متخصصین ماهر رسانه و ارتباطات نیاز دارد که دستاوردهای فضایی خود را به اطلاع عموم مردم برساند. نویسندگان فنی نقش مهمی را در بخش روابط عمومی و ارتباطات ناسا ایفا می‌کنند. این افراد باید به میزانی روی مباحث فنی و پیچیده فضایی تسلط داشته باشند که بتوانند آن‌ها را برای مخاطبانی بدون پیش‌زمینه‌های علمی توضیح دهند. کارشناسان ارتباطات ناسا از روش‌های مختلفی برای ارائه اطلاعات استفاده می‌کنند؛ از مقاله‌های علمی گرفته تا دستورالعمل‌های ساده. نویسندگان فنی علاوه بر دانستن مهارت‌های ارتباطی باید اطلاعاتی در مورد زمینه فنی‌ای که قصد دارند به صورت تخصصی در آن فعالیت کنند داشته باشند.

Communications

نویسندگان فنی در ناسا با طیف وسیعی از دانشمندان و مهندسین تعامل و همکاری دارند. آن‌ها دانش مورد نیاز برای اطلاع‌رسانی و مقاله‌نویسی در مورد فعالیت‌های ناسا را از طریق صحبت با مهندسین و دانشمندان کسب کرده و سپس آن را به زبان ساده برای مردم بیان می‌کنند. نویسندگان فنی ناسا همچنین مسئول محتوای بصری از جمله جداول، انیمیشن، تصویرسازی و نمودارهای مرتبط با پروژه‌های ناسا هستند. این افراد باید پیش از کار در ناسا یک دوره کارآموزی را بگذرانند. کارشناسان رسانه در آمریکا سالانه به طور متوسط ۷۰۲۴۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۳. کارشناسی روابط عمومی

وقتی یک سازمان دولتی فعالیت‌های خود را به صورت آشکارا دنبال می‌کند، عموم مردم نسبت به پروژه‌های آن کنجکاو شده و از خود علاقه نشان می‌دهند. استخدام متخصصان روابط عمومی باعث کسب اعتبار برای یک شرکت یا سازمان می‌شود. آن‌ها با مدیریت دقیق ارتباطات مکتوب، سخنرانی‌ها و دیگر پیام‌هایی که یک تصویر مطلوب از شرکت به نمایش می‌گذارد، به این مهم دست پیدا می‌کنند. در مقطع کارشناسی روابط عمومی دانشجویان سرفصل‌هایی از جمله اصول نظری و عملی روابط عمومی، طراحی پیام‌های روابط عمومی، نویسندگی روابط عمومی، ارتباطات راهبردی، روابط رسانه‌ای، بازاریابی، تبلیغ و روزنامه‌نگاری را می‌گذرانند.

فضا و کارشناس روابط عمومی

متخصصین روابط عمومی که برای ناسا کار می‌کنند باید از آگاهی عموم نسبت به دستاوردهای حاصل‌شده در زمینه اکتشافات فضایی اطمینان حاصل نمایند. از طریق فعالیت‌های یک متخصص روابط عمومی، مطبوعات و رسانه‌های جهان از فعالیت‌های ناسا مطلع می‌شوند. برگزاری نشست‌های مطبوعاتی، به‌روزرسانی وبسایت‌های ناسا و انتشار مقالات بخشی از وظایف این افراد در ناسا می‌باشد. متخصصین روابط عمومی همچنین در آماده کردن متن سخنرانی‌های نمایندگان سازمان، هماهنگی بازدید مدارس و تنظیم راهبردهای ارتباطی سازمان نقش دارند. به گزارش دفتر BLS کارشناسان روابط عمومی در آمریکا سالانه به طور متوسط ۵۶۷۷۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

۱۴. لیسانس سینما

احتمالا کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینما را بیشتر با فیلم‌های بلاک باستر و تئاترهای پرزرق و برق بشناسید تا اکتشافات فضایی. اما این متخصصین حوزه سرگرمی، در برنامه‌های آموزشی ناسا نیز نقش دارند. کارگردانان در واقع ذهن خلاقی پشت آثار هنری بصری هستند؛ خواه یک فیلم سینمایی پرهزینه باشد یا یک فیلم آموزشی برای دانش‌آموزان. تهیه‌کنندگان نیز بر روی جنبه‌های مالی و تامین بودجه مورد نیاز پروژه تمرکز دارند. کسب مدرک کارشناسی در زمینه فیلم و سینما، متداول‌ترین مسیر برای تحصیلات عالی کارگردانان و تهیه‌کنندگان می‌باشد. در این رشته مباحثی همچون نمایش‌نامه‌نویسی، تاریخچه سینما، فیلم‌سازی، تدوین و سینماتوگرافی تدریس می‌شود.

استخدام کارگردان سینما در ناسا

 

کارگردانان و تهیه‌کنندگانی که برای ناسا کار می‌کنند، بر زمینه ساخت ویدیوهای آموزشی در مورد اکتشافات فضایی متمرکز هستند. ویدیوهای آموزشی ناسا موضوعاتی از جمله مفاهیم علمی، اختراعات و نوآوری‌هایی را که توسط ناسا انجام شده برای جوانان و بزرگسالان به نمایش می‌گذارند. این ویدیوها مفاهیم پیچیده و فرایندهای فنی همچون مونتاژ یک تلسکوپ را به صورت ساده برای بینندگان بیان می‌کنند. کارگردانان و تهیه‌کنندگان در ناسا در انتخاب و چینش بازیگران فیلم‌های آموزشی نیز نقش دارند. این افراد سالانه به طور متوسط درآمدی برابر با ۶۸۴۴۰ دلار دارند.

۱۵. لیسانس عکاسی

اگر در زمینه کار با دوربین مهارت دارید، یکی از فرصت‌های شغلی پیش روی شما فعالیت در صنعت اکتشافات فضایی می‌باشد. عکاسان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند: عکاسی پرتره، طبیعت،  صنعتی، علمی، خبری، هنری و… . تحصیل در رشته عکاسی می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا مهارت‌های خود را گسترش دهند و جنبه‌های فنی هنر، تکنیک‌های عکاسی، استفاده از تجهیزات و قاب‌بندی را یاد بگیرند.

رشته عکاسی و فضا

در ناسا، وجود عکاسان باتجربه  برای ضبط نقاط عطف برنامه فضایی و عکاسی از دستاوردهای اکتشافات فضایی ضروری می‌باشد. عکاسان ناسا نه از خود فضا، بلکه از فعالیت‌های فضایی این سازمان عکاسی می‌کنند و نقشی مهم در ثبت تاریخچه این سازمان دارند. طبق آمار BLS، عکاسان ناسا سالانه به طور متوسط درآمدی در حدود ۳۱۷۰۰ دلار دارند.

در پایان باید اشاره کرد که انتخاب رشته مناسب تنها بخشی از فرایند ورود به صنعت فضایی است و مطالعه هیچکدام از این رشته‌ها آینده شغلی شما را در ناسا تضمین نخواهد کرد. کسب مدرک در هریک از این ۱۵ رشته دانشگاهی تنها نقش یک مقدمه را برای پیگیری رویای حضور در صنعت فضایی ایفا می‌کند.

حتما بخوانید :مراحلی را که باید برای فضانورد شدن طی کرد

منبع degreequery
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
66 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  من میخوام پزشکی میخونم چه پزشکی ناسا نیاز داره؟

 2. ... می گوید

  من تازه پایه نهم رو شروع کردم علاقه به فضا دارم اما نمی دونم چه کار کنم؟!

 3. دکترSR می گوید

  من یک فضانورد هستم
  و عالی بود مطالب

 4. فرزان می گوید

  من کلاس نهم هستم و تازه میخوام انتخاب رشته کنم معدلم ۱۸ به بالا هستش و دارم میخونم که برای مدرسه های نمونه دولتی و تیز هوشان قبول بشم و به رشته ی اختر شناسی بسیار علاقه دارم و اینطور هم که پرس و جو کردم باید برای این رشته ریاضی بخونم در دبیرستان
  ولی میخونم و امید دارم که یک روز به این آرزو میرسم و در ناسا یا یک جای خوب دیگه مثل روسیه یا ….
  مشغول به کار میشم

 5. بهاره می گوید

  منم عاشق اینم که تو سازمان ناسا کار کنم و میییدونم که یه روز به این ارزوم میرسم

 6. امیر محمد می گوید

  من ۱۳سالمه به نجوم و فضا علاقه دارم یعنی میشه منم یکی از دانشمندان نجوم بشم

 7. رستگار می گوید

  مطمئنم آرزو ناسا رو به گور میبرم فقط دعا کنید بمیرم خسته ام از آرزوهای غیرممکنی که فقط میتونم اونا رو خاک کنم تو وجودم اصلا ریاضیم و زبانم خوب نیست کاش میتونستم باهوش باشم متاسفم از چیزی که هستم کاش بجای یکی از شما بودم خوشبحالتون تو تیزهوشان درس می خوانید

 8. الاهه می گوید

  عالی ولی مه روان شناسی میخانم

 9. آرین اقتصادی می گوید

  بسیار مطالب مهم و مفید بود.ممنون.

 10. Ronivika می گوید

  من ۱۱ سالمه واقعا از مدرسه متنفرم چون چرا اجتماعی داره ولی فضا نداره به ۱۸ سالگی که رسیدم یک فضانورد می شم و تو ناسا درس می خونم

  1. ستایش می گوید

   ناسا دانشگاه نیست ._.

 11. فا طمه می گوید

  کیهان شناسی عشقم است به امید خدا بهش میرسم با پشت کار وتلاش

 12. هلی می گوید

  من عاشق کیهان و نجوم هستم.امیدوارم به آرزوم برسم…
  قطعا با تلاش و پشتکار هر چیزی شدنیه دوستان

 13. مهدی می گوید

  سلام ببخشید مگه برای رفتن به ناسا نباید تست هوش بدیم ؟
  مهندسی هوافضا خیلی سخته؟

 14. ساناز می گوید

  من در رشته ریاضی فیزیک تحصیل میکنم و یکی از آرزو های بزرگم اینه که به یک کشور پیشرفته سفر کنم و اونجا در رشته مهندسی هوا فضا تحصیل کنم

 15. زمین شناس فاطمه گنبدی پور می گوید

  آرزوی رفتن به عصا یا مریخ

 16. فاطمه گنبدی پور می گوید

  چطوری میتوانم در ناسا همکاری کنم

 17. دانیال می گوید

  کسانی که شیمی می خونن نمی تونن در ناسا استخدام بشن

 18. شیما می گوید

  سلام ممنونم از مطالاب خوبتون من از دو سالگی آرزو داشتم فضانورد بشم والانم که ۱۵ ساله همین آرزو دارم امیدوارم به آرزوم برسم افتخاری واسه کشورم بشم

 19. پروانه کاظمی می گوید

  بهترین مطلب بود آرزوی بزرگ من اینه که برم ناسا امید و ارم یک روز این اتفاق بیفته

 20. رضا برنجیان می گوید

  بسیار بسیار مطالب عالی و قابل استفاده داشتید . بنده مدتها بود دنبال این مطالب میگشتم بسیار ممنونم و ارزوی موفقیت برای همه مطالعه کنندگان این وبلاگ دارم

ارسال یک پاسخ