نصب غول‌پیکرترین دوربین نجومی جهان

0 21

بزرگ‌ترین دوربین دیجیتال ساخته‌ شده برای ستاره‌شناسی با نور مرئی که از کیفیت وضوح بصری (رزولوشن) فراتر از ۳.۲ گیگاپیسل بهره می‌برد، آماده نصب زیر آسمان صاف و کاملا آبی بیابان‌های شمال شیلی است.

استوارت کوردر (Stuartt Corder)، رئیس ارشد بخش علوم انجمن دانشگاه‌ اورا (Aura University Association Sciences) و معاون مدیر مرکز نوآیر لب (NOIRLab)، که این تلسکوپ را اداره خواهد کرد، می‌گوید: «اکنون همه‌ تجهیزات مورد نیاز برای مونتاژ دوربین تازه رصدخانه‌ ورا سی-روبین (Vera C. Rubin Observatory)، روی قله قرار دارد و امیدواریم که اواخر ۲۰۲۴ شاهد نهایی شدن عملیات نصب و راه‌اندازی باشیم.»

هدف غول‌پیکرترین دوربین نجومی جهان

رصدخانه‌ روبین از یک سامانه پیچیده و یکپارچه تشکیل شده که مجهز به یک تلسکوپ زمینی با میدان دید گسترده‌ هشت متری و یک سامانه پردازش داده‌ خودکار است. این رصدخانه برای تکمیل و ارتقا ماموریت اخترشناسی با نور مرئی، پس از این به بزرگترین دوربین نجومی غول‌پیکر جهان نیز مجهز خواهد شد.

این تلسکوپ قرار است هر شب حدود ۲۰ ترابایت داده تولید کند و کاوش ده ساله‌ آن زمینه ایجاد یک پایگاه داده‌ اخترشناسی به میزان ۱۵ پتابایت را فراهم خواهد کرد.
این تلسکوپ قرار است هر شب حدود ۲۰ ترابایت داده تولید کند و کاوش ده ساله‌ آن زمینه ایجاد یک پایگاه داده‌ اخترشناسی به میزان ۱۵ پتابایت را فراهم خواهد کرد.

هدف از این کاوش، درک ماهیت انرژی و ماده تاریک در جهان که تنها بخش کوچکی از آن تاکنون شناخته شده است. مطالعه‌ بررسی احتمال برخورد زمین با سیارک‌ها، ستاره‌ها و سیاره‌های نزدیک به خورشید از جمله اهداف دیگر این پروژه عنوان شده است.

کوردر می‌گوید: «ما در آستانه‌ی آغاز یک پروژه‌ ده ساله هستیم که امیدواریم پاسخگو سوالاتی درباره‌ زمان شکل‌گیری و تکامل جهان و اینکه در آینده چگونه به این روند ادامه خواهد داد، باشیم.»

وی در ادامه بیان می‌کند: «ممکن است نتیجه‌ این کاوش‌ها چیزی بسیار فراتر از آنچه که در حال حاضر می‌دانیم نباشد، اما به ما کمک خواهد کرد تا درک خود از جهان هستی را اصلاح و تکمیل کنیم.»

انجمن دانشگاهی اورا سازمانی متشکل از ۴۷ موسسه‌ آمریکایی و سه شعبه بین‌المللی دیگر وابسته‌ به آن‌ها است که داد‌ه‌های رصدخانه‌های نجومی را برای بنیاد ملی علوم (U.S. National Science Foundation) آمریکا و ناسا استخراج می‌کند.

شیلی به لطف آسمان صاف صحرای آتاکاما که از آن به عنوان خشک‌ترین بیابان روی زمین نام می‌برند، میزبان بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های جهانی در علم نجوم است.

منبع khabarfoori
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=79841
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها