روش جدید تولید برق در ماه

0 100

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرد مشغول طراحی یک رآکتور هسته‌ای کوچک برای تولید برق در سطح کره ماه است. این اقدام در راستای تلاش‌های برنامه آرتمیس برای بازگشت انسان به ماه و ایجاد پایگاه‌های انسانی در آنجا انجام می‌شود.

ناسا مرحله اول پروژه Fission Surface Power را که در سال ۲۰۲۲ آغاز کرده بود، به پایان رسانده است. در این مرحله، قراردادهایی با شرکا برای توسعه طراحی رآکتورها امضا شده است. همچنین از شرکت‌ها خواسته شده تا طرح‌هایی برای رآکتور شامل سامانه‌های تبدیل انرژی، مدیریت و توزیع انرژی و هزینه‌های تخمینی این سامانه‌ها ارائه کنند.

ناسا قصد دارد رآکتوری طراحی کند که بتواند حداقل به مدت یک دهه برق پایگاه‌های انسانی روی ماه را تامین کند. این طرح سپس برای سیاره مریخ نیز به کار گرفته خواهد شد. گفتنی است انرژی هسته‌ای به احتمال زیاد نیازهای انرژی طولانی‌مدت را تأمین خواهد کرد.

ترودی کورتیس (Trudy Kortes)، مدیر مأموریت‌های ناسا، تأکید کرد که منبع انرژی هسته‌ای باید «ایمن، پاک و قابل اعتماد» باشد. او همچنین خاطرنشان کرد که این منبع انرژی باید به صورت مستقل از نور خورشید کار کند تا بتوانند تحقیقات بلندمدت خود را در ماه ادامه دهند.

رآکتور هسته‌ای در ماه

ناسا انتخاب کرده است تا یک رآکتور هسته‌ای را در ماه قرار دهد زیرا می‌تواند به طور مداوم بدون نیاز به نور خورشید کار کند. شب ماه ۱۴ روز طول می‌کشد. آنها همچنین یک ترکیبی از تأسیسات انرژی خورشیدی و هسته‌ای برای تأمین نیازهای برقی آزمایشگاه‌های مختلف ایجاد خواهند کرد.

رآکتور هسته‌ای در ماه
تولید برق در ماه

ناسا می‌خواهد این رآکتورها بتوانند حداقل یک دهه بدون مداخله انسانی کار کنند. این موضوع تهدیدهای ناشی از تشعشعات را کاهش می‌دهد و به مأموریت‌های اکتشافی اجازه می‌دهد روی مأموریت‌های علمی خود تمرکز کنند. وزن هر رآکتور هسته‌ای نباید بیش از ۶ تن و توان تولیدی آن ۴۰ کیلووات باشد که برای تأمین برق ۳۳ خانه در زمین کافی است.

ناسا در حال آماده سازی برای مأموریت آرتمیس است که شامل دومین فرود روی سطح ماه برای فضانوردان خواهد بود. انتظار می‌رود این اتفاق تا قبل از سال ۲۰۲۷ بیفتد. هدف برنامه آرتمیس فرستادن اولین زن و اولین فرد رنگین‌پوست به ماه است.

منبع itna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=76901
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها