برنامه راهبردی چین برای استفاده از منابع فضا

0 295

موسسه علوم چین برنامه‌ راهبردی چهار مرحله‌ای برای بهره‌برداری از منابع فضایی به نام تیانگونگ کایوو ارائه کرد که طی آن، تا سال ۲۱۰۰ تمام منابع و معادن منظومه شمسی در حال استخراج خواهند بود.

بر اساس این طرح قرار است از یخ خارج از زمین برای سوخت استفاده شود. این سوخت برای گسترش برنامه و امکان حمل‌و‌نقل فضاپیماها به سیارک‌های نزدیک به زمین، مریخ، کمربند سیارکی و قمرهای مشتری استفاده خواهد شد. بدین ترتیب شبکه حمل‌و‌نقلی ساخته خواهد شد تا در نهایت یک سامانه توسعه منابع فضایی برپا بشود.

تیانگونگ کایوو (Tiangong Kaiwu) یک برنامه تصویب‌شده دولت نیست، اما نشان‌دهنده برخی از تفکرات جاری درباره چشم‌اندازهای بلندمدت برای کاوش فضا و بهره‌برداری در چین است.

در همین رابطه بخوانید: برنامه استارت‌آپ آمریکایی برای استخراج منابع سیارک‌ها

عملی بودن برنامه در آینده

استخراج منابع از سیارک‌ها
استخراج منابع از سیارک‌ها

تیانگونگ کایوو نیاز به زیرساختی عظیم از جمله ایستگاه های تامین (مانند پمپ بنزین در جاده‌ها)، مسیرهای حمل‌و‌نقل، معادن و ایستگاه‌های پردازش منابع بعد از استخراج را دارد. همچنین نیاز به توانایی بازگشت به زمین با هزینه کم نیز وجود خواهد داشت. هدف کلی طرح استفاده از منابع فضایی و قابلیت تجاری‌سازی آن است.

چهار فاز طرح تیانگونگ کایوو در سال های ۲۰۳۵، ۲۰۵۰، ۲۰۷۵ و ۲۱۰۰ به اجرا در خواهند آمد. البته این طرح فعلا در مرحله پیشنهادی است. چراکه به مسائلی مانند بودجه، فناوری‌های مورد نیاز و مسائل حقوقی مربوط به «پیمان‌های بین‌المللی استفاده از منابع منظومه شمسی» نپرداخته‌ است.

چین در سال‌های اخیر به طور گسترده به دنبال افزایش نفوذ خود در فضا بوده‌ است. در طرحی دیگر مقامات رده بالای چینی گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که بر اساس آن‌ها این کشور تا سال ۲۰۵۰ به دنبال ساخت یک منطقه اقتصادی فضایی بین زمین و ماه است که قادر به درآمدزایی ۱۰ تریلیون دلار در سال خواهد بود.

منبع techchina
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=75730
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها