خورشیدگرفتگی در مریخ چگونه است؟+ویدئو

0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا واضح‌ترین ویدئو از خورشیدگرفتگی در مریخ را ثبت کرد. این عبور تقریبا ۴۰ ثانیه‌ای فوبوس (Phobos)، قمر مریخ، از میان مریخ و خورشید، در تاریخ ۲آوریل (۱۳فروردین) رخ داده و مریخ‌نورد استقامت با چرخاندن دوربین خود به سمت خورشید، این صحنه‌ها را ثبت کرده است.

در همین رابطه بخوانید: قمرهای منظومه شمسی

مارک لمون (Mark Lemmon)، از موسسه علوم فضایی (Space Science Institute) آمریکا، در این باره می‌گوید: «شما می‌توانید جزئیات فوبوس را به همراه لکه‌های خورشیدی ببینید.»

قمر فوبوس مریخ

فوبوس، نزدیک‌ترین و بزرگ‌ترین قمر از دو قمر مریخ، حدود ۲۷ کیلومتر طول دارد. این قمر حدود ۱۵۷ برابر کوچک‌تر از ماه زمین بوده و تقریبا ۶ هزار کیلومتر بالاتر از سطح مریخ دور آن می‌چرخد. یک مدار کامل فوبوس فقط ۷ ساعت و ۳۹ دقیقه طول می‌کشد، در حالی که این مدت برای قمر زمین حدود ۲۷ روز است.

فوبوس دیموس قمر مریخ
فوبوس و دیموس (Deimos)، اقمار مریخ

فوبوس در حال نزدیک‌تر شدن به مریخ است و پیش‌بینی می‌شود تا ده‌ها میلیون سال دیگر به این سیاره سقوط کند! چنین رویدادهایی شناخت دانشمندان از تغییرات در مدار فوبوس و چگونگی اثر نیروهای کشندی (Tidal Force) بر ساختار مریخ را افزایش می‌دهند.

خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
منبع isna digikala
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=65751
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها