ناسا اسپیس‌ایکس را برای پرتاب ماهواره هواشناسی خود انتخاب کرد

ناسا اعلام کرد برای پرتاب ماهواره هواشناسی خود به مدار زمین در سال ۲۰۲۴ شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) را طی توافقی به‌ارزش ۱۵۲.۵ میلیون دلار انتخاب کرده است. به‌گفته آژانس فضایی آمریکا برای پرتاب این ماهواره به‌نام GOES-U (سرواژه Geostationary Environmental Satellite-U) که تصویربرداری‌های پیشرفته و اندازه‌گیری‌های جوی دقیقی را از آب‌وهوای زمین، اقیانوس‌ها و کل زیست بوم کره خاکی فراهم خواهد کرد، از حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) استفاده خواهد شد.

ماهواره GOES-U چهارمین و آخرین ماهواره سری GOES-R است که طی همکاری ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) ایالات متحده به فضا پرتاب می‌شود. این ماهواره با اپراتوری اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا زمین را از مدار ژئو در فاصله ۲۲۲۳۶ مایلی پایش می‌کند.

فالکون هوی یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای سوخت مایع است که با طول ۷۰ متر و قطر ۳.۶۶ متر، ۱۴۲۰ تن وزن دارد. این ماهواره‌بر قابلیت بازگشت‌پذیری داشته که در این حالت هزینه هر بار پرتاب آن ۹۰ میلیون دلار است. ماهواره‌بر مذکور اولین بار در سال ۲۰۱۸ پرتاب شد و تاکنون ۳ ماموریت را پشت‌سر گذاشته که در همه آن‌ها موفق عمل کرده است.

منبع digiato space wikipedia
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.