چین اولین موتور انفجار دوار خود را بر روی پهپاد آزمایش کرد

0 41

چین با انتشار خبری از آزمایش موفقیت‌آمیز اولین موتور انفجار دوار خود خبر داد. موتورهای انفجار دوار نوعی از انواع جت هستند که می‌توانند سرعت یک پرنده را به سرعت از صفر تا چندین برابر صوت برسانند.

موتورهای توربوجت سنتی از تیغه‌های فن برای کشیدن هوا استفاده می‌کنند که در سرعت‌های بالاتر از ۳ ماخ نیروی پسا قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. موتور رم جت می‌تواند هواپیما را با استفاده از شکل خود برای فشرده‌سازی هوای ورودی فراتر از این حد برساند، اما بازده احتراق بهتری را ارائه نمی‌دهد.

در همین رابطه بخوانید: چین موتور هواپیمای فضایی خود را با موفقیت آزمایش کرد

موتورهای انفجار دوار

موتورهای انفجار دوار (RDE) یک راه حل بهینه برای رفع مشکلات موتورهای توربوجت و رم‌جت هستند. این موتورها از یک محفظه احتراق حلقه‌ای شکل استفاده می‌کنند که در آن انفجارهای کنترل‌شده با ایجاد امواج ضربه‌ای (shock wave) باعث احتراق کامل سوخت و هوا می‌شوند.

موتورهای انفجار دوار
موتورهای انفجار دوار

موتور جدیدی که چینی‌ها خبر از آزمایش موفقیت‌آمیز آن دادند FB-1 نام دارد. به گفته چین قبل از نصب این موتور بر روی پهپاد، طیف وسیعی از آزمایشات زمینی روی موتور مورد انجام شده است. این موتور توسط موسسه تحقیقات فناوری صنعتی دانشگاه چونگ کینگ (Chongqing University Industrial Technology Research Institute) توسعه داده شده است.

منبع techchina
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=76038
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها