فضاپیمای باری چین راهی ایستگاه فضایی این کشور شد

چین چند روز پس از بازگشت فضانوردان از ایستگاه فضایی این کشور موسوم به تیانگونگ (Tiangong)، روز دوشنبه ۲۰سپتامبر (۲۹شهریور) فضاپیمای باری تیان‌ژو-۳ (Tianzhou-3) را سوار بر حامل فضایی لانگ مارچ-۷ (Long March-7) از مرکز فضایی ون‌چانگ (Wenchang) راهی این ایستگاه کرد. تیان‌ژو-۳ با طول ۱۰.۶ متر دارای چند تن لوازم، تجهیزات علمی و سوخت است که به آماده‌سازی ماژول اصلی این ایستگاه به‌نام تیان‌هه (Tianhe) برای حضور گروه جدید فضانوردان طی ماموریت سرنشین‌دار بعدی با نام شنژو-۱۳ (Shenzhou-13) کمک می‌کند.

ماموریت شنژو-۱۳ که توسط حامل فضایی لانگ مارچ-۲اف (Long March-2F) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین پرتاب خواهد شد، برای ماه اکتبر سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده است و اقامتی ۶ ماهه را برای فضانوردان چینی رقم خواهد زد؛ هرچند پیش‌بینی‌های غیررسمی از انجام آن تا مارس۲۰۲۲ حکایت دارد.

ایستگاه فضایی چین

ایستگاه فضایی چین هم‌اکنون در مدار لئو و در ارتفاعی بین ۳۸۱ تا ۳۸۴ کیلومتری سطح زمین با شیب ۴۱ درجه قرار گرفته و مدت فعالیت آن بیش از ۱۰ سال تخمین زده شده است. ایستگاه مذکور در شرایط عادی امکان میزبانی ۳ فضانورد را دارد که در زمان جابجایی خدمه این تعداد می‌تواند به ۶ فضانورد هم برسد. سازمان ملی فضایی چین (CNSA) قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ این ایستگاه فضایی قابل سکونت و دارای چند ماژول را به‌طور کامل توسعه دهد. مطابق برنامه‌ریزی‌ها این کشور به‌منظور ساخت ایستگاه فضایی خود، طی ۲ سال ۱۲ فضانورد را به فضا خواهد فرستاد.

در همین رابطه بخوانید:

فضانوردان ایستگاه فضایی چین به زمین بازگشتند

اولین راهپیمایی فضایی خدمه ایستگاه فضایی چین انجام شد

منبع digikala espash
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.