دید ماهواره‌ای از ابرها+عکس

0 428

ناسا در عکس روز خود یک تصویر چالش‌برانگیز را برای کاربران به اشتراک گذاشت. این تصویر در واقع یک دید ماهواره‌ای از ابرهایی است که در ارتفاعات بالا در اتمسفر زمین تشکیل می‌شوند که تمرکز تشکیل آن‌ها هم بالای قطب شمال است.

برای ساخت این تصویر، فضاپیمای ناسا «سپیدایی» یا «آلبدو» (albedo) را اندازه‌گیری کرد؛ در این فرآیند درصد بازتاب نور از ابرهای مرتفع به فضا سنجیده شد. دمای یک سیاره عملاً تحت تأثیر میزان انعکاس انرژی خورشیدی، موسوم به آلبدوی سیاره، و اثرات گازهای گلخانه‌ای است. آلبدوی سیاره زمین ۰/۳۷ است؛ بدین معنی که ۳۷٪ انرژی خورشیدی را سریعاً منعکس می‌کند. بنابراین ۶۳٪ آن را جذب می‌نماید.

این نقشه یک دید مرکب است که حاصل عبور چندین ماهواره بوده و دیدهای مختلف ماهواره‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند تا تصویر مزبور را تشکیل دهند. تصاویر حاصل از ماهواره ایم (AIM) و تحقیقات محققان دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder) این تصویر را به وجود آورده است. ماهواره ایم با هدف مطالعه ۲۶ ماهه ابرهای شب‌تاب به فضا پرتاب شد ولی مأموریت آن ادامه پیدا کرد و هنوز هم در حال اجرا است. این ماهواره با ۲۰۰ کیلوگرم وزن، دارای باس ماهواره‌ای از نوع LEOStar-2 بوده و در فاصله ۶۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارد.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13366
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها