کشف دومین سیاره بدون ماده تاریک

0 390

محققان موفق به کشف دومین سیاره‌ای شدند که ماده تاریک ندارد. «ماده تاریک» اسرارآمیزترین ماده موجود در کیهان است که تاکنون برای انسان‌ها شناخته‌شده است.
حال محققان به‌تازگی اعلام کرده‌اند که موفق به کشف دومین کهکشانی شده‌اند که ماده تاریک ندارد. سال گذشته محققان دانشگاه «ییل» کهکشانی موسوم به «NGC1052-DF2» کشف کردند که تقریباً ماده تاریکی ندارد.
پیتر ون دوکوم، محقق دانشگاه ییل (Yale University) سال گذشته اظهار کرده بود که تمامی کهکشان‌ها دارای ماده تاریک هستند و این ماده تاریک نشانی از چگونگی آغاز تشکیل یک کهکشان به‌حساب می‌آید.
ماده تاریک نوعی از ماده است که فرضیه وجود آن در اخترشناسی و کیهان‌شناسی ارائه‌شده تا پدیده‌هایی را توضیح دهد که به نظر می‌رسد ناشی از وجود میزان خاصی از جرم‌هایی باشند که از جرم موجود مشاهده‌شده در جهان بیشتر است.
ماده تاریک به‌طور مستقیم با استفاده از تلسکوپ قابل‌مشاهده نیست، مشخصاً ماده تاریک، نور یا سایر امواج الکترومغناطیسی را به میزان قابل‌توجهی جذب یا منتشر نمی‌کند. به‌بیان‌دیگر ماده تاریک به‌سادگی ماده‌ای است که واکنشی نسبت به نور نشان نمی‌دهد.
حال محققان دومین کهکشان از این نوع را کشف کرده‌اند. این کهکشان جدید «DF4» نام‌گرفته و دارای ماده تاریک کم و یا به‌نوعی بدون ماده تاریک است. این کهکشان جدید ۱۰۰ یا هزار برابر کمتر از کهکشان ما یعنی راه شیری ستاره دارد.
محققان اظهار کرده‌اند که ازاین‌پس به جست‌وجوی کهکشان‌هایی بدون ماده تاریک ادامه خواهند داد.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12722
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها