آیا باید چشم انتظار پرتاب ماهواره در روزهای آینده باشیم؟

0 2,059

پس از آزمایش موشک بالستیک جدید کشورمان با نام «خرمشهر»، چند آزمایش موشکی دیگر در دستور کار قرار گرفته و به زودی صورت خواهد گرفت.به رغم آنکه آزمایش موشکی اخیر کشورمان واکنش غربی ها را به دنبال داشته و برخی، از جمله مقامات ایالات متحده آن را اقدامی ناقض برجام خوانده و خواستار ارجاع موضوع به شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند، شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که آزمایش موشکی کشورمان در راستای برنامه های مشخص و از قبل اعلام شده است.این را می‌شود از مصاحبه چند ماه پیش تر وزیر دفاع کشورمان دریافت که در آن، حتی به صراحت آزمایش موشک بالستیک جدید «خرمشهر» وعده داده شده بود؛ وعده‌ای که زمان تحقق آن امسال معرفی شده بود و اکنون شاهد عملی شدنش هستیم.

موشکی با ویژگی های منحصر به فرد که دریچه جدیدی از دانش موشکی را به روی کشورمان گشود و به دلیل نوع سوخت خاصی که در آن مورد استفاده قرار گرفته، خواهد توانست جهشی چشمگیر در اهداف صنایع موشکی کشورمان حاصل کند.البته این تنها آزمایش جدید موشکی کشورمان نیست و به زودی آزمایش های موشکی جدیدی را شاهد خواهیم بود. همان گونه که وزیر دفاع در مهرماه خبر داد، تا پایان امسال چند آزمایش موشکی خواهیم داشت که پرتاب خرمشهر تنها یکی از آنها بود.وی می‌گوید: آن گونه که برنامه ریزی شده، پرتاب موشک های سوخت جامد غدیر و سجیل با بردهای بلند نیز در دستور کار قرار داد و با این پرتاب ها، برنامه موشکی کشورمان تداوم خواهند یافت. علاوه بر این موشک ها، در زمینه موشک های ماهواره بر نیز آزمایش هایی تدارک دیده شده که به امید خدا محقق خواهند شد.

او با اشاره به اینکه توسعه موشک‌های ماهواره‌بری مانند سیمرغ در دستور کار قرار داد، می‌افزاید: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ نیز در دستور کار قرار دارد و امیدواریم در این پرتاب آزمایشی، اهداف جدیدی را محقق ساخته و گامی جدید در عرصه پرتاب های فضایی برداریم.ماهواره‌بر سیمرغ از جمله این موشک هاست که که در قیاس با موشک ماهواره‌بر سفیر، توان حمل ماهواره های سنگین تری را دارد و می‌تواند تا لایه های بالاتری در جو زمین اوج بگیرد. موشکی پیشرفته که در مسیر توسعه فضایی کشورمان، نقش به سزایی ایفا می‌کند و ماموریت بعدی مشخص شده برایش، پرتاب ماهواره‌های بزرگ تر ایرانی مانند مصباح به جو زمین تعیین شده است.

منبع تابناک
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=946
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها