فریب دشمن با ارسال سیگنال‌های جعلی از فضا

0 329

تیمی از مهندسان چینی در حال توسعه روشی جدید هستند که در آن، انبوهی از سیگنال‌های هدف جعلی از فضا فرستاده می‌شود تا سامانه ذفاع موشکی دشمن فریب بخورد. شبیه‌سازی‌‌های رایانه‌ای این پروژه موسوم به «حمله فضایی فریبنده» با موفقیت انجام شد و اکنون برای رفع چالش‌های مهندسی به مراحل بعدی می‌رود.

در این شبیه‌سازی، یک موشک بالستیک علیه دشمن فرضی پرتاب شد که توسط یک سامانه دفاع موشکی پیشرفته محافظت می‌شود. این موشک کلاهک هسته‌ای یا متعارف حمل نمی‌کرد و در عوض حامل سه فضاپیمای کوچک بود تا پس از رسیدن به ارتفاعی مشخص در جو زمین، آن‌ها را رها کند.

جنگ فضایی جنگ ماهواره ها

ابزارهای تداخل رادیویی در فضاپیماها سیگنال‌های شبکه رادار دشمن را دریافت کرده و سیگنال‌های فریبنده‌ای را مجددا ارسال می‌کنند که باعث می‌شود این موشک غیرمسلح، تهدیدی بسیار بزرگ‌تر از آنچه هست، به نظر برسد. در نتیجه چنین برنامه‌ای، نیروهای دشمن فرضی اقدام به پرتاب تسلیحات نظامی برای نابودی این فضاپیماها می‌کند.

در همین رابطه بخوانید: اگر جنگ فضایی رخ دهد چه اتفاقی برای انسان‌ها روی زمین می‌افتد؟

هزینه کم پیاده‌سازی روش جدید

به گفته تیم پژوهشی که ژائو یانلی (Zhao Yanli)، مهندس ارشد ارتش آزادی‌بخش خلق (PLA) چین، آن‌ها را رهبری می‌کند، تولید این نوع سیگنال‌های فریبنده در فضا کار بسیار سختی است. انجام حمله جعلی یک ترفند قدیمی در نبردهای هوایی مدرن است که می تواند حریف را گیج و خسته کند و چینی‌ها پیش از این نیز از برنامه‌هایی مشابه برای گمراه کردن دشمن استفاده کرده‌اند، اما با روش‌هایی که بسیار هزینه‌بر بوده است.

به گفته این تیم، فضاپیماهای طراحی‌شده توسط آن‌ها ارزان هستند، زیرا به موتور برای ایجاد نیروی رانش نیاز ندارند. به علاوه، جهت پرواز، سرعت و آرایش حرکتی آن‌ها پیش از پرتاب، بر اساس اطلاعات مربوط به مکان رادارهای ثابت دشمن تنظیم می‌شود. مهندسان با استناد به نتایج شبیه‌سازی رایانه‌ای ادعا می‌کنند با طراحی دقیق می‌توانند خطای موقعیت‌یابی میان منابع مختلف سیگنال را در اندازه کمتر از نیم متر نگه دارند که در محدوده خطای استاندارد یک رادار نظامی است.

به گفته این تیم، فناوری آن‌ها به راحتی می‌تواند برای رهاسازی فضاپیماهای بیشتر و ایجاد تعداد زیادی نقطه گمراه‌کننده روی صفحه رادار دشمن، گسترش یابد.

منبع techchina
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=72735
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها