بزرگترین تلسکوپ آسیا مشابه جیمز وب ساخته می‌شود

0 351

چین قصد دارد بزرگ‌ترین تلسکوپ اپتیکی (نوری) آسیا را با هدایت دانشگاه پکن (Peking University) بسازد. هدف این پروژه ساخت یک تلسکوپ اولیه با دیافراگم ۶ متری تا سال ۲۰۲۴ و سپس توسعه آن به دیافراگم ۸ متری تا سال ۲۰۳۰ است.

تلسکوپ مذکور EAST (سرواژه Expanding Aperture Segmented Telescope) نام دارد و فاز اول آن شامل ساخت آینه‌ای متشکل از ۱۸ بخش شش ضلعی خواهد بود که شبیه آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا است. در فاز دوم نیز حلقه‌ای از ۱۸ بخش شش ضلعی دیگر به دور آینه اضافه می‌شود.

در همین رابطه بخوانید: تلسکوپ فضایی جیمز وب را به صورت لحظه‌ای پایش کنید

تلسکوپ جیمز وب
تلسکوپ جیمز وب

پیشرفته‌ترین تلسکوپ در نیمکره شرقی

انتخاب عبارت EAST به معنای «شرق» از این روست که این تلسکوپ تبدیل به اولین تلسکوپ اپتیکی پیشرفته در نیمکره شرقی خواهد شد. تاسیسات رصدی پیشرفته امروزی در نیمکره غربی در مکان‌هایی اطراف منطقه ماونا کیا (Mauna Kea) ایالت هاوایی آمریکا، بیابان آتاکاما (Atacama) شیلی و جزایر قناری در سواحل شمال غربی آفریقا قرار دارند.

تلسکوپ EAST در کوه سایشیتنگ (Saishiteng) نزدیک شهر لنگهو (Lenghu) در فلات تبت و در ارتفاع حدودا ۴۲۰۰ متری از سطح دریا ساخته خواهد شد. دانشگاه پکن تخمین می‌زند که این پروژه برای دولت چین ۶۹ تا ۸۴ میلیون دلار هزینه دربرداشته باشد.

منبع techchina
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=71918
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها