استارت‌آپ آمریکایی ۳ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

استارت‌آپ آمریکایی استرا (Astra) در هشتمین ماموریت ماهواره‌بر راکت ۳ (Rocket 3) سه ماهواره تحقیق و توسعه را به فضا پرتاب کرد. این عملیات روز سه‌شنبه ۱۵مارس (۲۴اسفند) ساعت ۱۶:۲۲ به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی PSCA در آلاسکا انجام شد و طی آن ماهواره‌های اس۴ کراس‌اُوِر (S4 Crossover)، OreSat-0 و یک ماهواره ناشناس در مدار لئو قرار گرفتند.

اس۴ کراس‌اُوِر متعلق به شرکت آمریکایی نیراسپیس لانچ (NearSpace Launch) بوده و با هدف آزمایش فناوری‌های ارتباطی بین ماهواره‌ای برای استفاده در ماهواره‌های آینده این شرکت ساخته شده است.

ماهواره مکعبی کوچک
نمای ماهواره اس۴ کراس‌اُوِر

این ماهواره که با نام آی‌استار-اس۴ (EyeStar-S4) نیز شناخته می‌شود، دو محموله دیگر شامل یک آشکارساز تابش و یک آشکارساز پلاسما را نیز با خود حمل می‌کند که برای آزمایش فناوری شرکت‌های آمریکایی گلوبال‌استار (GlobalStar) و ایریدیوم (Iridium) به عنوان یک ابزار ارتباطی در مدار قرار گرفته‌اند. این ابزار همچنین قادر به انجام پایش محیط فضایی است.

ماهواره OreSat-0 را نیز دانشگاه ایالتی پورتلند (Portland State University) آمریکا ساخته است و هدف از این ماهواره یک کیلوگرمی، آزمایش باس ماهواره‌ای OreSat برای استفاده در ماهواره OreSat-1 است. OreSat سامانه‌ای با متن باز (Open source) بوده و برای پروژه‌های ماهواره‌های مکعبی دانشجویی مناسب است. متن‌ باز یک کد منبع است که برای اصلاح و تغییر مجدد به شکلی آزادانه در دسترس قرار می‌گیرد.

ماهواره-مکعبی-دانشجویی
نمای ماهواره OreSat-0

ماهواره‌بر راکت ۳

راکت ۳ یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای با طول کلی ۱۱.۶ متر بوده که می‌تواند ۱۵۰ کیلوگرم محموله را به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین حمل کند. مرحله اول این حامل دارای ۵ موتور موسوم به دلفین (Delphin) و مرحله دوم آن نیز مجهز به یک موتور با نام اتر (Aether) است؛ هر دو مرحله از اکسیژن مایع و RP-1 به‌عنوان سوخت بهره می‌برند. RP-1 نوع خاصی از نفت سفید بوده که برای استفاده در موتورهای حامل‌های فضایی مناسب است. این ماموریت دومین عملیات موفق راکت ۳ از آغاز عملیاتی شدن آن محسوب می‌شود.

خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
منبع rocketlaunch spacenews space.skyrocket space.skyrocket wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=65008
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها