اسپیس‌ایکس اولین پرتاب فضایی سال ۲۰۲۲ را انجام داد

0 108

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) در اولین پرتاب فضایی سال ۲۰۲۲ و سی و چهارمین عملیات پرتاب محموله ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) ۴۹ ماهواره را به فضا فرستاد. این ماموریت روز پنجشنبه ۶ژانویه (۱۶دی) ساعت ۲۱:۴۹ به‌وقت گرینویچ انجام شد و طی آن ماهواره‌‌های مذکور توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه فضایی کندی (Kennedy) در ایالت فلوریدا در مدار زمین قرار گرفتند.

با احتساب این عملیات تاکنون نزدیک به ۲ هزار ماهواره استارلینک در مدار قرار گرفته است. هدف اسپیس‌ایکس از برپایی منظومه استارلینک، خدمات‌رسانی اینترنت ماهواره‌ای به سراسر جهان است. مطابق برنامه‌ریزی‌ها این منظومه ماهواره‌ای خدمات خود را به‌وسیله تقریبا ۱۲ هزار ماهواره و در صورت موفقیت برای اخذ مجوزهای لازم، توسط ۴۲ هزار ماهواره به جهان ارائه خواهد داد.

در همین رابطه بخوانید: آنچه لازم است درباره اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بدانیم

ماهواره‌های منظومه استارلینک با ۲۶۰ کیلوگرم وزن تعداد‌ متغیری ترانسپاندرهای باند Ka و باند Ku را در خود جای می‌دهند. این ماهواره‌ها همچنین با به‌کارگیری یک فناوری، قادر به برقراری ارتباطات اپتیکال (نوری) بین ماهواره‌ای هستند. اخیرا و با گسترش منظومه مورد بحث، پیش‌فروش خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک نیز آغاز شده است.

منبع rocketlaunch space wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=63513
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها