صنعت و فناوری فضایی در سال ۲۰۱۷ به کجا می‌رود؟

0 546

خواسته های بشر در حوزه هوافضا بسیار بلند پروازانه است. شناخت جهان هستی و کشف کهکشان های دیگر و حتی سیاره ای جایگزین برای زمین تا بتواند به حیات خود در آن ادامه دهد. اما ما در مطلب پیش رو به اهداف کوتاه مدت و علمی دانشمندان این حوزه ها در سال ۲۰۱۷ میلادی خواهیم پرداخت.

سال ۲۰۱۷ موعد راه اندازی تلسکوپ فضایی «CHEOPS» یا «ماهواره شناسایی سیارات فراخورشیدی» است. این تلسکوپ که ستاره های شناخته شده به عنوان میزبان سیارات فراخورشیدی را تحت نظر خواهد داشت، بر ستاره های نزدیک و پرنور شبیه به خورشید تمرکز می کند و به دانشمندان در کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سیارات نیز کمک خواهد کرد.سیاره فراخورشیدی به سیاراتی گفته می شود که به دور ستاره ای به غیر از خورشید می گردند.

در حوزه فضانوردی، سیزدهم ژانویه سال جدید منتظر خارج شدن «توماس پسکه» از ایستگاه بین المللی فضایی برای نصب باطری های جدید خواهیم بود. این فضانورد فرانسوی در این عملیات ممکن است که بیش از هفت ساعت در فضای خلاء قرار بگیرد. او یازدهمین فضانورد اروپایی خواهد بود که در ایستگاه فضایی بین المللی، فعالیت بیرون از سفینه (راهپیمایی فضایی) دارد. این فضانورد در ماه مه به زمین باز خواهد گشت.

اما یک فضانورد ایتالیایی با نام پائولو نسپولی در ماه مه به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده خواهد شد تا در یک ماموریت پنج ماهه شرکت کند. این فضانورد که شصت سال دارد برای سومین بار راهی فضا خواهد شد.

فضاپیمای «کاسینی» نیز که در سال ۱۹۹۷ از زمین به فضا فرستاده شد در سپتامبر سال ۲۰۱۷ به ماموریت خود پایان می دهد. این فضاپیما که در مدار سیاره زحل قرار گرفته بود، تصاویر و اطلاعات بی نظیری از این سیاره بزرگ را طی دو دهه ماموریت خود به زمین ارسال کرد. فضاپیمای کاسینی پروژه مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ایتالیا بوده است.

دانشمندان در سال جدید امیدوارند که تلسکوپ فضایی تس TESS (ماهواره بررسی سیاره های فراخورشیدی) که تا کنون ۲۰۰ هزار ستاره روشن را در آسمان کشف کرده است بتواند ۵۰۰۰ سیاره به اندازه زمین کشف کند.

در هدف فضایی دیگری برای امسال، انتظار می رود که فضاپیمای روباتیک بدون سرنشین ناسا با نام «جونو» بر روی سیاره مشتری فرود آید. کاوشگر جونو ماه ژوئیه وارد مدار مشتری شد و هدف مأموریت او شناخت لایه های زیرین و رمزگشایی از میدان مغناطیسی عظیم مشتری بوده است.

در زمینه مهندسی هوافضا، شرکت بوئینگ قصد دارد تا در برابر رقیب خود اسپیس اکس قد علم کند. این شرکت سازنده هواپیما، این روزها بر روی فضاپیمای CST-۱۰۰ خود کار می کند، تا اولین شرکت هواپیمایی خصوصی ای باشد که فضاپیمای خود را به ایستگاه فضایی بین المللی می فرستند. انتظار می رود که اولین پرواز آزمایشی این فضاپیما در ماه دسامبر سال جاری صورت بگیرد.

در همین حال اسپیس اکس، شرکت فناوری های اکتشاف فضایی آمریکا سعی دارد تا در رقابت قرارداد فضانوردان ناسا پیروز شود. کپسول فضایی «Dragon V2» محصول این شرکت که می تواند تا هفت فضانورد را حمل کند برای اولین تست کامل در ماه می آماده می شود تا پس از آن به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شود.

منبع یورونیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=611
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها