شرکت های ایرانی ۵۰۰میلیارد تومان در صنعت فضایی درآمد کسب کردند

0 749

 رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد امسال شرکت‌های ایرانی درصنعت فضایی کشور حدود ۵۰۰میلیارد تومان درآمد کسب کردند که حدود ۹۰درصد آن مربوط به مخابرات ماهواره‌ای، ۵درصد حوزه ناوبری و ۵درصد حوزه سنجش از دور بوده است.
مرتضی براری درباره فعالیت بخش خصوصی در حوزه فضایی اظهار داشت:«توجه به بخش زیرساخت و بودجه دولتی توان بخش خصوصی را نیز افزایش خواهد داد».
وی با یادآوری اینکه در حوزه درآمد گیرنده‌های ماهواره‌ای بخشی هم به صورت غیر شفاف داریم، گفت:«با توجه به اینکه جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است، انتظار می‌رود سهم ما از بازار حوزه فضایی نیز به همین میزان باشد».
براری با بیان اینکه صنعت فضایی جهانی در بخش تجهیزات زمینی ساخت انواع گیرنده‌های ناوبری، درآمدی حدود ۸۵ میلیارد دلار را عاید بخش خصوصی کرده است، گفت:«بخش خصوصی ایران هم باید با جدیت وارد این عرصه شود».
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد:«بخش عمده‌ای از درآمد ۸۵میلیارد دلاری مربوط به ساخت ریز پردازنده‌های (چیپ ست – Chipset) گوشی‌های تلفن همراه و تجهیزات ناوبری خودرویی است و این بخش در پنج سال رشد ۶۰درصدی داشته و بالاترین میزان رشد را در کل زنجیره ارزش صنعت فضایی جهان داشته است بنابراین در این حوزه بخش خصوصی باید به سرعت و با جدیت وارد شود».
وی ادامه داد:«مجموع بودجه دولتی در بخش فضایی در سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان حدود ۸۳ میلیارد دلار و حجم بازار بخش خصوصی حدود ۲۶۰ میلیارد دلار بوده و این بازار طی ۱۰سال بیش از ۲برابر شده است».
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان ساخت:«در موضوع بودجه دولتی، اکنون هشت کشور به همراه آژانس فضایی اروپا بودجه سالانه بیش از یک میلیارد دلار دارند و کشور آمریکا به تنهایی ۵۷درصد بودجه دولتی بخش فضا در کل دنیا را به خود اختصاص داده که نیمی از آن دولتی و نیم دیگر نظامی است».
وی گفت:«زنجیره ارزش حوزه فضایی را می‌توان به دو بخش بالادست و پایین دست تقسیم کرد که بخش بالادستی شامل موضوع طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب آن است که حجم بازار آن در سال ۲۰۱۶میلادی حدود ۲۰ میلیارد دلار از ۲۶۰ میلیارد کل بازار یعنی ۷ درصد کل بازار بوده است».
براری افزود:«بخش پایین دستی حوزه فضایی مربوط به تجهیزات زمینی و خدمات فضاپایه در سه حوزه مخابرات ماهواره‌ای، ناوبری و سنجش از دور است که ۹۳درصد درآمد بخش فضایی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داد».
رئیس سازمان فضایی گفت:«حجم بازار بخش تجهیزات زمینی ۱۲۸میلیارد دلار و بخش خدمات ۱۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است».
وی گفت:« ۹۳درصد درآمد حوزه فضایی در بخش پایین دست است اما طبیعی است که این میزان به طور کامل به بخش بالادستی خود وابسته است، بنابراین در ایران باید به بخش بالادست به عنوان زیربنای توسعه صنعت فضایی و به بخش پایین دست به عنوان موتور محرک اقتصاد برای توسعه صنعت و اشتغال زائی نگاه ویژه داشته باشیم».
مرتضی براری چهاردهم بهمن ماه گذشته اعلام کرد:« تلاش می‌کنیم با تحریک تقاضا به خصوص نیازهای دستگاه‌های اجرایی و فراهم آوری بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در این اقتصاد ایفا کنیم».

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5966
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها