استخر مصنوعی، آماده برای آزمایش «ایکاروس»

0 940

فضانوردان برای تمرین و آموزش فعالیت‌هایی که باید در خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دهند، از استخر بزرگی در شهرک ستاره‌ای (واقع در حومه مسکو) استفاده می‌کنند.

این استخر به‌تازگی نیاز به تعمیر پیداکرده است، اما آموزش‌ها را نمی‌توان تعطیل کرد. در برنامه پروازهای آینده به ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار است اولگ آرتیمیف، فرمانده سایوز ام.اس-۸ و سرگئی پروکوپیف، فرمانده سایوز ام.اس-۹ با انجام یک راهپیمایی فضایی سامانه‌ای را در بدنه بیرونی واحد روسی «زوزدا» نصب کنند. این سامانه که ایکاروس نام دارد در چارچوب همکاری بین‌المللی روسیه و آلمان برای مطالعه زیست شناسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اولگ آرتمیوف، فضانورد روسکاسموس در مورد سیر آموزش و تمرین‌ها می‌گوید: «ابتدا ما تمام مراحل کار و تمرین‌ها را برای درک بهتر تجهیزات، نحوه تعمیر، باز کردن آن و غیره درروی زمین در سالن انجام دادیم، در مرحله بعد و پس از آشنایی کامل با تجهیزات آشنا شدیم، همین مراحل را در استخر معمولی و در آب انجام می‌دهیم. این آموزش و تمرین‌ها که با نظارت کارشناسان انجام می‌شود، شرط لازم برای ورود به فضای بیرونی ایستگاه راهپیمایی فضایی است».
 
به‌عنوان بخشی از آموزش، فضانوردان باید سامانه ایکاروس را از وضعیت بسته به حالت باز درمی‌آوردند و کابل‌های ارتباط و برق‌رسانی آن را به واحد آنتن می‌رساندند تا اتصال تجهیزات علمی کامل شود. آن‌ها همچنین باید وضعیت‌های نامتعارف و پیش‌بینی‌نشده را هم در نظر می‌داشتند، مثلاً امکان باز نشدن لولاهای مختلف در زمان باز شدن صفحات مربوط به واحد ایکاروس و یا قفل شدن لولاهای مختلف پس از باز کردن بلوک آنتن دریافتی.
تمام این مراحل تحت نظارت دقیق مربیان مرکز آموزش فضانوردان با مشارکت متخصصان VKD RSC Energia SP شرکت تولید صنایع فضایی انرگیا در استخر شبیه‌سازی و انجام می‌شد.
الکسی آلتونین معاون مرکز می‌گوید: «انجام این عملیات کاری ضروری است. ازآنجاکه در حال حاضر امکان تمرین در استخر آزمایشگاهی مرکز آمادگی فضانوردان وجود ندارد و استخر فعلی فاقد تجهیزات لازمه است، فضانوردان مجبورند عملیات راهپیمایی را بدون لباس مخصوص به انجام رسانند تا مهارت‌های لازم را به‌طورکلی به دست آورند. البته تا چند هفته دیگر که تعمیرات استخر آزمایشگاهی نوبتام، کیهان‌نوردان تمامی مراحل را در آنجا و بالباس کامل راهپیمایی فضایی یعنی اورلان تکرار خواهند کرد».
بر اساس برنامه اعلام‌شده از سوی روسکاسموس، اولگ آرتیموف ۱۵ مارس ۲۰۱۸ به همراه آندرو فیوستل و ریچارد آرنولد با سایوز ام.اس-۸ به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر خواهد داشت. وی مهندس و طراح سامانه‌های فضایی در شرکت صنایع فضایی انرگیای روسیه است.


سرگئی پروکوریف خلبان نیروی هوایی روسیه و فضانورد روسکاسموس نیز قرار است روز ششم ژوئن ۲۰۱۸ با ناو کیهانی سایوز ام.اس-۹ به همراه الکساندر گرست فضانورد آلمانی و ژانت اپس شهروند آمریکا برای مأموریتی شش‌ماهه به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شوند. آرتیموف و پروکوریف تقریباً سه ماه در این ایستگاه باهم همکاری خواهند داشت و ازجمله کارهای مشترک آن‌ها انجام راهپیمایی و نصب سامانه ایکاروس روی بدنه خارجی واحد زوزدا خواهد بود.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5603
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها