تغییر ژنتیک انسان برای سفر به مریخ

0 1,139

سازمان فضایی آمریکا قصد دارد در سال 2030 برای محافظت از فضانوردان در مأموریت‌های انسانی به مریخ از تغییر “دی.ان.ای”(DNA) آن‌ها استفاده کند.در سفر به مریخ چالش‌ها و خطرات بسیار زیادی پیش روی فضانوردان قرار دارد. تشعشعات فضایی مریخ طی سه دقیقه انسان را به سرطان خون مهلک دچار می‌کنند و به همین دلیل ناسا همواره به دنبال راه‌های مختلف برای مقابله با این مشکل بوده است.

در جدیدترین راهبرد اعلام‌شده از سوی ناسا قرار است از داروهای تغییر دی.ان.ای برای مقابله با تشعشعات خطرناک مریخ استفاده شود.این داروها قادر هستند که هر آسیب شدیدی را که به خاطر تشعشعات خورشیدی به بدن مریخ‌نوردان می‌رسد، درمان کنند. دکتر “داگلاس تریر”(Douglas Terrier) در کنفرانس Codex در لندن از برنامه‌های ناسا در این زمینه خبر داد.

یکی از تکنیک‌های تحت مطالعه در ناسا NMN نام دارد که برای جوان‌سازی موش‌ها در آزمایشگاه مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی ناسا اخلاقی‌ بودن یا نبودن این‌گونه اقدامات است.با استفاده از این فن، دانشمندان ناسا قادر خواهند بود جلوی یک دستورالعمل ژنتیکی یا خاموش کردن دیگری را بگیرند.

تریر در رابطه با این تحقیقات گفت:«ما راهبردهای مختلفی را در نظر داریم از درمان‌های دارویی گرفته تا دست‌کاری‌های ژنتیکی که با توجه به مسائل اخلاقی و حرفه‌ای فعلاً در مراحل مطالعاتی هستند.» ناسا همچنین با استفاده از برنامه هوش مصنوعی قادر به تشخیص بیماری‌ها و انجام عمل جراحی رباتیک در فضا است اما به‌هرحال تلاش می‌کند تا خطرات را تا جایی که ممکن است کاهش دهد.

 
منبع shabakeh-mag
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4884
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها