احداث دهکده ای در ماه؛ برنامه مشترک اروپا و چین برای اکتشاف قمر زمین

0 1,081

آژانس فضایی اروپا (ESA) و چین در حال رایزنی برای همکاری با یکدیگر هستند تا نخستین پایگاه مسکونی را روی کره ماه احداث نمایند. این برنامه برای نخستین بار از زبان «تیان یولانگ» رئیس سازمان فضایی چین شنیده شد و اکنون از سوی ESA نیز مورد تأیید قرار گرفته است.«پَل هویستندال» سخنگوی آژانس فضایی اروپا در این رابطه می گوید:چینی ها برنامه جاه طلبانه ای برای کره ماه در سر دارند. همه چیز در مقایسه با رقابت های فضایی دهه 60 میلادی تغییر کرده است. ما معتقدیم برای اکتشاف فضا به شیوه دوستانه و صلح آمیز، به همکاری های بین المللی نیاز داریم.

«یوهان دیتریش ورنر» مدیر ESA طرح پیشنهادی مشترک برای حضور در کره ماه را با عنوان «دهکده قمری» (Moon Village) معرفی کرد که می تواند به عنوان پایگاه اصلی برای ارسال انسان به سفرهای فضایی درازمدت در آینده، به خصوص سفر به مریخ مورد استفاده قرار گیرد. توسعه صنعت گردشگری فضایی و ایجاد معدن در ماه نیز از دیگر پتانسیل های پروژه فوق محسوب می شود.

گفتنیست سازمان فضایی ملی چین به تازگی برای نخستین بار فضاپیمای بدون سرنشینی را به ایستگاه فضایی تیانگونگ-2 فرستاد. مقامات بلندپرواز دولت چین برای دو سال آینده برنامه های ویژه ای را تدارک دیده اند؛ آنها قصد دارند در سال جاری میلادی عملیات نمونه برداری از کره ماه را انجام دهند و سال بعد نیز نخستین مأموریت برای شناسایی نیمه تاریک ماه را اجرا نمایند.آژانس فضایی اروپا می خواهد نمونه های به دست آمده از کره ماه توسط چینی ها در قالب مأموریت «چانگ-ای 5» را آنالیز کند. احتمالاً فضانوردان اروپایی هم به زودی در ایستگاه فضایی چین حضور خواهند یافت. لازم به ذکر است چین با اینکه خیلی دیر به حوزه هوا-فضا وارد شد و نخستین مأموریت سرنشین دارش را در سال 2003 به اجرا درآورد، اما در همین مدت کوتاه به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1751
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها