چرخ کاوشگر کنجکاوی در مریخ سوراخ شد

0 1,013

ناسا اعلام کرد که یکی از چرخ‌های مریخ‌نورد کنجکاوی دچار مشکل شده و سوراخ‌هایی در آن دیده شده است. بررسی عکس‌ها نشان می‌دهد که ایجاد این سوراخ‌ها پس از چک کردن قبلی که در 27 ژانویه سال میلادی جاری انجام شده، به وجود آمده‌اند.با وجود اینکه ایجاد این سوراخ‌ها کمی زودتر از زمان مورد انتظار محققان ناسا ایجاد شده‌اند اما جیم اریکسون مسئول آزمایشگاه پیشران جت ناسا اعلام کرد که عمر چرخ‌های این کاوشگر برای تکمیل ماموریتش کافی خواهد بود.

مریخ‌نورد کنجکاوی شش چرخ دارد که هر یک 50 سانتی‌متر قطر و 40 سانتی متر پهنا دارند و پیش از این نیز مشکلاتی برای چرخ‌های آن به وجود آمده است اما محققان اطمینان دارند که حتی با چند چرخ آسیب‌دیده نیز این کاوشگر ماموریت خود را با موفقیت به پایان خواهد رساند. سنگ‌های موجود در سطح مریخ باعث ایجاد این سوراخ‌ها شده‌اند.

محققان تلاش می‌کنند مسیر این کاوشگر را به گونه‌ای انتخاب کنند که کمترین میزان پستی و بلندی در راه آن وجود داشته باشد اما گاهی عبور از بعضی مناطق اجتناب‌ناپذیر است. مریخ‌نورد کنجکاوی توانسته اکتشافات ارزشمندی در اختیار محققان ناسا قرار دهد. از جمله مهمترین اکتشافات این کاوشگر وجود آب در برخی مناطق مریخ در گذشته و وجود گونه‌های ساده‌ای از حیات در آن بوده است.

این کاوشگر 900 کیلوگرمی در ماه اوت سال 2012 بر روی سطح مریخ فرود آمده و از آن زمان تا به حال بیش از 160 کیلومتر در سطح این سیاره جابجا شده است.

منبع ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1496
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها