رونمایی از اولین تلسکوپ‌های تجاری‌سازی شده داخل کشور

0 427

اولین تلسکوپ‌های تجاری‌سازی شده داخل کشور، با حضور فرماندار تبریز، رئیس شورای شهر تبریز، رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی و اساتید دانشکده و پژوهشگاه فیزیک دانشگاه تبریز در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی رونمایی شد. در این مراسم سه تلسکوپ بازتابی ۸، ۶ و ۵.۴ اینچی تولیدی یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی که در زمینه طراحی و تولید تجهیزات نجومی فعالیت می‌کنند، رونمایی شد.

کلیه قطعات و تجهیزات استفاده‌ شده در این تلسکوپ‌ها شامل آینه‌ها، مقر، چشمی‌ها و بارلوها (نوعی عدسی) توسط این شرکت در داخل کشور طراحی و تولید شده و به لحاظ کیفیت قابل‌ رقابت با برندهای بزرگ تولید تلسکوپ در دنیا است. قیمت محصولات تولیدی این شرکت نصف نمونه‌های خارجی مشابه است و با گارانتی پنج ساله تعویض و تعمیر قطعات ارائه می‌شود. تلسکوپ‌های رونمایی شده در این مراسم توسط اساتید فیزیک و نجوم دانشگاه تبریز مورد بررسی قرار گرفت و عملکرد و کیفیت آن‌ها تائید شد.

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز، در این مراسم از زحمات و خدمات پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در زمینه حمایت از فناوران و کارآفرینان استان تقدیر و اقدامات مدیریتی و حمایتی پارک را در استان شایسته عنوان کرد. وی خواستار برنامه‌ریزی‌های بیشتر در زمینه حلقه اتصال سرمایه‌گذاران و فناوران شد و افزود: «از ایده‌ها و طرح‌های ارائه‌ شده در پارک بایستی در مسیر توسعه کشور استفاده کرد و امیدواریم در سال رونق تولید و شرایط تحریمی فعلی با جذب و هدایت سرمایه‌ها به مسیر تولیدات فناور و دانش‌بنیان بتوانیم گام‌های مؤثر در راستای دست‌یابی به اقتصاد متکی بر دانش برداریم.»

بازگرداندن طراح تلسکوپ از ترکیه

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم میزان حمایت مالی پارک از شرکت مذکور را ۸۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: «مبتکر و طراح این تلسکوپ‌ها به دلیل عدم‌ حمایت در داخل کشور به ترکیه مهاجرت کرده بود و با پیگیری‌های پارک علم و فناوری و اعلام آمادگی پارک برای حمایت از تولید این محصول در داخل کشور وی به کشور بازگشت و در مرکز رشد پارک مستقر شد و با حمایت‌های پارک، این محصولات را به مرحله تجاری‌سازی رساند.»

دکتر عبدالرضا واعظی نیز در ادامه عنوان کرد: «این تلسکوپ‌ها در آینده نزدیک به موتور جستجوگر تمام اتوماتیک و انواع فیلترها، نگهدارنده‌ها و تجهیزات دیگر الکترونیکی و مکانیکی مجهز خواهند شد.»

منبع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13522
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها