فضانوردان شوخ طبع عامل موفقیت در سفر به مریخ

0 528

تحقیقی جدید نشان می‌دهد فضانوردانی که حس شوخ‌طبعی دارند به موفقیت مأموریت مریخ کمک می‌کنند.
به‌طور سنتی فضانوردان از میان افرادی انتخاب می‌شدند که جدی و مسئولیت‌پذیر هستند و می‌توان برای ارسال تجهیزاتی به قیمت میلیاردها دلار  به فضا به آنها اعتماد کرد.  
اما طبق تحقیقات جدید ناسا برای موفقیت‌آمیز بودن هر مأموریتی به مریخ، باید یک فرد شوخ یا به‌اصطلاح دلقک نیز به سیاره دیگر ارسال شود.
حس شوخ طبیعی در مأموریت‌های فضایی اهمیت زیادی دارد و روحیه فضانوردان را در مأموریت ۲ ساله به مریخ خوب نگه می‌دارد. این مأموریت قرار است در دهه ۲۰۳۰ میلادی انجام شود.
نقش فرد شوخ‌طبع در شبیه‌سازی‌های مأموریت ناسا در مرکز فضایی جانسون  آزمایش  شد. جفری جانسون (Jeffrey Johnson)، استاد مردم‌شناسی دانشگاه فلوریدا در پروژه Human Exploration Research Analog  مشاور ناسا بود. این پروژه  شیوه برخورد اعضای گروه در دوره‌های طولانی‌مدت در محیط‌های ایزوله را بررسی می‌کرد.
 او دراین‌باره می‌گوید: «گروه‌ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که یکی از اعضا نقش دلقک را به عهده می‌گیرد.»
این افراد می‌توانند همه اعضا را کنار هم نگه‌دارند، هنگامی‌که تنش به وجود می‌آید شکاف‌ها را برطرف کنند و در کل روحیه بقیه را حفظ کنند. هنگامی‌که افراد در فضا و در محیط‌های محبوس برای مدتی طولانی می‌مانند، احتمالاً ایجاد تنش بسیار زیادی است. بنابراین وجود فردی لازم است که به دیگران کمک کند باهم کنار بیایند.
 البته به گفته او فقط شوخ‌طبع بودن روی زمین برای فضانورد شدن کافی نیست. این افراد باید دانشمندانی ایده‌آل و مهندسانی باشند که بتوانند تمرین‌های سخت را پشت سر بگذارند.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12499
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها