1397/11/23

بازدید دیمیتری راگوزین از شرکت های صنایع موشکی و فضایی در منطقه چلیابینسک

دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، در چارچوب بازدیدهای دوره خود از شرکت‌های صنایع موشکی و فضایی روسیه، به منطقه چلیابینسک (Chelyabinsk) سفر و از شرکت صنایع فلزی زلاتماش (Zlatmash) بازدید کردند. در بازدید از زلاتماش، محصولات این مجتمع که برای اهداف غیرنظامی و نظامی...
بازدید دیمیتری راگوزین از  شرکت های صنایع موشکی و فضایی در منطقه چلیابینسک

سیروس برزو: دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه (Roscosmos)، در چارچوب بازدیدهای دوره خود از شرکت‌های صنایع موشکی و فضایی روسیه، به منطقه چلیابینسک (Chelyabinsk) سفر و از شرکت صنایع فلزی زلاتماش (Zlatmash) بازدید کردند.
در بازدید از زلاتماش، محصولات این مجتمع که برای اهداف غیرنظامی و نظامی تولید می‌شود مورد بررسی راگوزین و کارشناسان همراه او قرار گرفت. هیئت روسکاسموس از بخش تولید اکستروژن آلومینیوم، تولیدشده تحت نام تجاری زلاتپروف (Zlatprof) بازدید و با محصولات تولیدشده توسط زلاتمش آشنا شد. در بخش نمایشگاه این واحد صنعتی محصولات متنوع و نمونه‌های غیرنظامی مانند اجاق‌های آشپرخانه، رادیاتور و غیره  تا قطعات دستگاه‌های نظامی ازجمله سلاح‌های جنگی وجود داشت.

بازدید دیمیتری راگوزین از  شرکت های صنایع موشکی و فضایی در منطقه چلیابینسک
آنتون لوبانوف (Anton Lobanov)، مدیرکل زلاتماش، و دیمیتری راگوزین جلسه‌ای را برگزار کردند که در آن چشم‌انداز‌های آینده را برای اجرای نظارتی دولت و تنوع بخشیدن به تولید را مشخص کردند. راگوزین سیاست توسعه کلی این واحد صنعتی را ۳ محور اساسی اعلام کرد. اولویت دادن به توسعه صنعت موشکی و فضایی، کاهش هزینه‌های غیر تولیدی و افزایش درآمد شرکت با کشف توانمندی‌های جدید و ورود به بازار.
کارخانه ماشین‌سازی زلاتماش یکی از شرکت‌های زیرمجموعه  روسکاسموس است که درزمینه ازنظر فراورده‌های غیرنظامی حجم قابل‌توجهی محصولات متنوع تولید می‌کند. راگوزین در جریان این بازدید ضمن اشاره به توانمندی‌های زلاتماش  گفت با توجه به سیاست دولت برای ایجاد تنوع تولید، این مجتمع می‌تواند به‌عنوان الگو برای سایر بنگاه‌ها مورداستفاده قرار گیرد.

بازدید دیمیتری راگوزین از  شرکت های صنایع موشکی و فضایی در منطقه چلیابینسک
لازم به ذکر است که فشارهای ناشی از تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، باعث شده تا روسکاسموس تمام توان خود درزمینه‌های زمینه‌های مختلف را بکار گیرد تا با جذب امکانات مالی، برنامه‌های این سازمان دچار تعطیلی و یا رکود نشوند و احتمال دارد همانند اواسط دهه ۱۹۹۰ مؤسسان و بنگاه‌های فضایی، باعرضه محصولات غیر فضایی به عرضه بازار وارد شوند. در آن دوران به‌طور مثال شرکت فناوری‌های فضایی انرگیا تولیداتی مانند جاروبرقی، دستگاه‌های تصفیه آب و حتی اسکیت بورد زد.

بازدید دیمیتری راگوزین از  شرکت های صنایع موشکی و فضایی در منطقه چلیابینسک

اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.