1397/05/01

سازمان فضایی هند باهمکاری بخش خصوصی ۲۷ ماهواره می‌سازد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) سه قرارداد را برای شراکت در ساخت ۲۷ ماهواره طی سه سال آینده به امضا رساند. در جریان این سه قرارداد، مرکز URSC که یکی از زیرمجموعه‌های ایسرو می‌باشد، سه قرارداد سه ساله جداگانه را با کنسرسیوم آلفا دیزاین (Alpha Design Technologies P Ltd) فعال در زمینه تحقیق و توسعه فناوری...
سازمان فضایی هند باهمکاری  بخش خصوصی  ۲۷ ماهواره می‌سازد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO)  سه قرارداد را با بخش خصوصی برای شراکت در ساخت ۲۷ ماهواره طی سه سال آینده به امضا رساند. در جریان این سه قرارداد، مرکز URSC که یکی از زیرمجموعه‌های ایسرو می‌باشد، سه قرارداد سه ساله جداگانه را با کنسرسیوم آلفا دیزاین (Alpha Design Technologies P Ltd) فعال در زمینه تحقیق و توسعه فناوری نظامی، شرکت دفاعی بهارات الکترونیکس(Bharat Electronics Ltd)  و شرکت تاتا (Tata Advanced Systems Ltd) که زمینه فعالیتی مشابه دو شرکت دیگر دارد، منعقد کرد.

هرکدام از این سه شرکت طی هر سال با همکاری URSC سه ماهواره سایز کوچک تا متوسط تولید خواهند کرد که بدین ترتیب تا سال ۲۰۲۱ مجموعا ۲۷ ماهواره طی این همکاری تولید خواهد شد. ضمن اینکه در این پروژه حداقل ۵۰ نفر از کارکنان هرکدام از شرکت‌ها با مهندسین URSC همکاری خواهند داشت. کنسرسیوم آلفا دیزاین شامل شرکت‌های ریز و درشتی است که در سال ۲۰۱۷ در ساخت دو ماهواره ناوبری ۱۴۰۰ کیلوگرمی IRNSS-1H و 1I با ایسرو همکاری داشته‌اند.

قرارداد همکاری با سه شرکت مذکور در حضور میلسوامی آنادورای (M. Annadurai) مدیر URSC امضا شد و طی این مراسم به این موضوع اشاره شد که ایسرو قصد دارد عملیات‌های مونتاژ، اصلاح و آزمایش ماهواره‌ها را در آینده نزدیک برون‌سپاری نماید. این مرکز که تاکنون بیش از ۱۰۰ سازه فضایی برای ایسرو تولید کرده، در آگوست سال گذشته مرکز مونتاژ، اصلاح و آزمایش (AIT) ماهواره را در هند تاسیس کرد.

مرکز URSC پیش‌بینی می‌کند که هند در سال ۲۰۲۱ به ۷۱ ماهواره فعال در مدار نیاز داشته باشد. بنابراین این کشور نیاز دارد که سالی ۱۲ ماهواره و به طور میانگین ماهی ۱ ماهواره به فضا بفرستد. هند در سال ۲۰۱۷ موفق شد که ۱۲ماهواره خود را در فضا قرار دهد اما ایسرو به تنهایی توانایی پاسخگویی به نیازهای روزافزون کاربردهای ماهواره‌ای و پرتاب و جایگزین کردن ماهواره نیست. در حال حاضر ۳۵ ماهواره هندی در فضا فعال هستند و قاعدتا پس از پایان طول عمرشان نیاز به جایگزین شدن دارند. به همین خاطر دکتر آنادورای در مراسم امضای قرارداد همکاری بر نیاز به درگیر کردن صنعت در ساخت ماهواره‌های آینده، ابتدا تحت نظارت ایسرو و بعد از آن به صورت جداگانه تاکید کرد.

سازمان فضایی هند اکنون ماهواره‌های خود را در سه دسته مخابراتی، سنجشی و ناوبری تولید می‌کند و اخیرا اعلام کرده بود که برای پاسخگویی به نیازهای ملی از جمله مخابرات، اینترنت، پخش تلویزیونی و مسائل امنیتی باید تعداد ماهواره‌های خود را دو برابر کند.

منبع: thehindu

اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت ماهواره هند توسطThales Alenia Space

1394/07/28
شرکت فرانسوی Thales Alenia Space قراردادی را برای تهیه سیستم های ماهواره ای تحت پروژه راه اندازی ماهواره Bangabandhu منعقد کرده است. به موجب این قرارداد، شرکت فرانسوی، عرضه و نصب کل سیستم...

پنجمین ماهواره ناوبری منطقه‌ای هند آماده پرتاب شد

1394/10/16
M. Annadurai مدیرعامل مرکز ماهواره ای سازمان تحقیقات فضایی هند در حاشیه یک جلسه عمومی در کنگره علوم هند در دانشگاه Mysuru اعلام کرد که سازمان تحقیقات فضایی هند ISRO پنجمین ماهواره از سیستم...

پربازدیدکننده ترین خبر

جوان‌ترین فضانورد جهان که بود؟

در حالی که دنیا هنوز از پرواز گاگارین (Yuri Gagarin) در شگفت بود رسانه‌های شوروی خبر پرتاب دومین فضانورد این کشور را اعلام کردند، اما تنها خبر این پرواز جهانیان را بهت زده نکرد بلکه سن فضانورد هم باعث تعجب شد. گرمان تیتف سرنشین سفینه وستک-۲ (Vostak-2) تنها ۲۵ سال سن داشت. سفینه وستک-۲ در ساعت ۰۶:۰۰ روز ۶ اوت ۱۹۶۱ از پایگاهی به فضا پرتاب شد که در آن زمان رسانه‌های گروهی شوروی اطلاع روشنی از آن را اعلام نکردند. گزارش خبرگزاری رسمی شوروی(تاس) درباره پرتاب در ساعت ۰۷:۴۰ و فقط در زمانی پخش شد که کاملاً مطمئن شدند که سفینه در مدار و فضانورد در حالت خوب است. در این اعلامیه هدف پرواز مطالعه اثرات بی وزنی در پروازهای طولانی بر روی بدن انسان و عکس العمل بدن در این پرواز بازگشت به زمین همچنین بررسی کار انسان در شرایط بی‌وزنی و بررسی سفینه فضایی توسط کیهان نورد ذکر شده بود.