1397/05/01

سازمان فضایی هند باهمکاری بخش خصوصی ۲۷ ماهواره می‌سازد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) سه قرارداد را برای شراکت در ساخت ۲۷ ماهواره طی سه سال آینده به امضا رساند. در جریان این سه قرارداد، مرکز URSC که یکی از زیرمجموعه‌های ایسرو می‌باشد، سه قرارداد سه ساله جداگانه را با کنسرسیوم آلفا دیزاین (Alpha Design Technologies P Ltd) فعال در زمینه تحقیق و توسعه فناوری...
سازمان فضایی هند باهمکاری  بخش خصوصی  ۲۷ ماهواره می‌سازد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO)  سه قرارداد را با بخش خصوصی برای شراکت در ساخت ۲۷ ماهواره طی سه سال آینده به امضا رساند. در جریان این سه قرارداد، مرکز URSC که یکی از زیرمجموعه‌های ایسرو می‌باشد، سه قرارداد سه ساله جداگانه را با کنسرسیوم آلفا دیزاین (Alpha Design Technologies P Ltd) فعال در زمینه تحقیق و توسعه فناوری نظامی، شرکت دفاعی بهارات الکترونیکس(Bharat Electronics Ltd)  و شرکت تاتا (Tata Advanced Systems Ltd) که زمینه فعالیتی مشابه دو شرکت دیگر دارد، منعقد کرد.

هرکدام از این سه شرکت طی هر سال با همکاری URSC سه ماهواره سایز کوچک تا متوسط تولید خواهند کرد که بدین ترتیب تا سال ۲۰۲۱ مجموعا ۲۷ ماهواره طی این همکاری تولید خواهد شد. ضمن اینکه در این پروژه حداقل ۵۰ نفر از کارکنان هرکدام از شرکت‌ها با مهندسین URSC همکاری خواهند داشت. کنسرسیوم آلفا دیزاین شامل شرکت‌های ریز و درشتی است که در سال ۲۰۱۷ در ساخت دو ماهواره ناوبری ۱۴۰۰ کیلوگرمی IRNSS-1H و 1I با ایسرو همکاری داشته‌اند.

قرارداد همکاری با سه شرکت مذکور در حضور میلسوامی آنادورای (M. Annadurai) مدیر URSC امضا شد و طی این مراسم به این موضوع اشاره شد که ایسرو قصد دارد عملیات‌های مونتاژ، اصلاح و آزمایش ماهواره‌ها را در آینده نزدیک برون‌سپاری نماید. این مرکز که تاکنون بیش از ۱۰۰ سازه فضایی برای ایسرو تولید کرده، در آگوست سال گذشته مرکز مونتاژ، اصلاح و آزمایش (AIT) ماهواره را در هند تاسیس کرد.

مرکز URSC پیش‌بینی می‌کند که هند در سال ۲۰۲۱ به ۷۱ ماهواره فعال در مدار نیاز داشته باشد. بنابراین این کشور نیاز دارد که سالی ۱۲ ماهواره و به طور میانگین ماهی ۱ ماهواره به فضا بفرستد. هند در سال ۲۰۱۷ موفق شد که ۱۲ماهواره خود را در فضا قرار دهد اما ایسرو به تنهایی توانایی پاسخگویی به نیازهای روزافزون کاربردهای ماهواره‌ای و پرتاب و جایگزین کردن ماهواره نیست. در حال حاضر ۳۵ ماهواره هندی در فضا فعال هستند و قاعدتا پس از پایان طول عمرشان نیاز به جایگزین شدن دارند. به همین خاطر دکتر آنادورای در مراسم امضای قرارداد همکاری بر نیاز به درگیر کردن صنعت در ساخت ماهواره‌های آینده، ابتدا تحت نظارت ایسرو و بعد از آن به صورت جداگانه تاکید کرد.

سازمان فضایی هند اکنون ماهواره‌های خود را در سه دسته مخابراتی، سنجشی و ناوبری تولید می‌کند و اخیرا اعلام کرده بود که برای پاسخگویی به نیازهای ملی از جمله مخابرات، اینترنت، پخش تلویزیونی و مسائل امنیتی باید تعداد ماهواره‌های خود را دو برابر کند.

منبع: thehindu

اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت ماهواره هند توسطThales Alenia Space

1394/07/28
شرکت فرانسوی Thales Alenia Space قراردادی را برای تهیه سیستم های ماهواره ای تحت پروژه راه اندازی ماهواره Bangabandhu منعقد کرده است. به موجب این قرارداد، شرکت فرانسوی، عرضه و نصب کل سیستم...

پنجمین ماهواره ناوبری منطقه‌ای هند آماده پرتاب شد

1394/10/16
M. Annadurai مدیرعامل مرکز ماهواره ای سازمان تحقیقات فضایی هند در حاشیه یک جلسه عمومی در کنگره علوم هند در دانشگاه Mysuru اعلام کرد که سازمان تحقیقات فضایی هند ISRO پنجمین ماهواره از سیستم...

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»