اولین دستیار رباتیک فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی رفت

0 226

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) به‌تازگی ماهواره‌بری را همراه یک محموله ۶ هزار پوندی به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. نخستین دستیار رباتیک مجهز به هوش مصنوعی نیز همراه این ماهواره‌بر به این ایستگاه ارسال شد.
شرکت اسپیس ایکس پانزدهمین ماموریت ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای ناسا انجام داد. در این ماموریت حدود ۶ هزار پوند ذخایر همراه یک ماهواره‌بر فالکون ۹ (Falcon-9) به آسمان پرتاب شد که شامل آب و غذا، فناوری‌ها و تجهیزاتی است که در میکروجاذبه آزمایش می‌شوند.
اما یک محموله جالب دیگر نیز همراه این ماهواره‌بر به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد. این محموله نخستین دستیار رباتیک مجهز به هوش مصنوعی است که قرار است در این ایستگاه زندگی کند.
ربات مذکور سیمون (CIMON) نام گرفته که شبیه یک توپ والیبال با نمایشگری در یک سوی آن است. این نمایشگر یک صورتک کارتونی ساده است که ربات با کمک آن می‌تواند با فضانوردان حاضر در ایستگاه ارتباط برقرار کند.
همچنین سیمون مجهز به ۱۴ فن داخلی است که با مکیدن هوای داخل ایستگاه و بیرون دادن آن، ربات را به حرکت در می آورند. این بدان معناست که سیمون می‌تواند در ایستگاه شناور بماند، به فضانوردان نزدیک شود و در پاسخ به یک سوال سر تکان دهد.
شرکت ایرباس ربات سیمون را برای سازمان فضایی ملی آلمان ساخته است. هدف از تولید این ربات بررسی آن است که آیا ربات‌های هوشمند می‌توانند با فضانوردان همکاری و زندگی در فضا را تسهیل کنند یا خیر.
تابه حال سیمون در یک پرواز پارابولیک آزمایش شده است. همچنین یک فضانورد آلمانی در زمین به سیمون آموزش داده است. این فضانورد اکنون در ایستگاه فضایی بین‌المللی به سر می‌برد.
میکروفون‌ها و دوربین‌های ربات طوری ساخته شده‌اند تا صورت و صوت فضانورد آلمانی را بشناسند. اما به گفته سازندگان سیمون، قابلیت‌های هوش مصنوعی ربات که با صوت کنترل می‌شود، به او کمک می‌کند تا با هر فضانوردی که نامش را صدا می‌زند، ارتباط برقرار کند.

قرار است در ایستگاه فضایی بین المللی با کمک ربات چند آزمایش علمی انجام شود.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=9663
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها