نزدیک شدن عجیب دومین ایستگاه فضایی چین به زمین

0 293

دومین ایستگاه فضایی چین با نام تیانگونگ-۲ (Tiangong-2) اخیرا مدت ۱۰ روز را در فاصله بسیار نزدیک به زمین گذراند؛ مانوری که برای کارشناسان این حوزه غیر منتظره بوده و این در حالی است که مسئولان چینی از اظهارنظر درباره موضوع، خودداری کرده‌اند.
بر اساس اطلاعات انتشار یافته از سوی نیروی هوایی ایالات متحده و یکی از سازمان‌های هوا-فضای این کشور، از ۱۲  روز پیش یعنی سیزدهم ژوئن، ارتفاع استقرار دومین ایستگاه فضایی چین از ۳۹۰ کیلومتری، به ۲۹۵ کیلومتری زمین کاهش پیدا کرد. البته پس از گذشت ۱۰ روز، تیانگونگ-۲ به مدار حرکت تعیین شده‌ خود بازگشت.
پیش‌تر و در ماه آوریل سال جاری میلادی «تیانگونگ-۱» با خارج شدن از کنترل، به سمت زمین منحرف شد که خوشبختانه بدون به بار آوردن تلفات جانی، به درون اقیانوس سقوط کرد.
تیانگونگ-۲ که در سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شد، ۱۰.۴ متر طول و ۸.۶ تن وزن دارد و البته یک سازه دائمی نیست؛ در واقع از آن به عنوان پیش درآمدی برای تست تکنولوژی قابل پیاده‌سازی در یکی دیگر از ایستگاه‌های فضایی چین با نام «تیانهه» استفاده شده است. تیانهه یک ایستگاه فضایی ماژولار و بزرگ با بیش از ۱۰۰ تن وزن و امکانات فراوان برای میزبانی از فضانوردان خواهد بود که بر اساس برنامه تعیین شده، در سال ۲۰۲۲ وارد مدار خواهد شد.
در اکتبر ۲۰۱۷، فضانوردان چینی موفق به اقامت ۳۰ روزه در تیانگونگ-۲ شدند که از زمان ممنوعیت حضور آن‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی، طولانی‌ترین مدت اقامت مستمر چینی‌ها در فضا محسوب می‌شود. البته این ایستگاه فضایی اکثر مدت فعالیت خود را خالی از سکنه گذرانده است.
داده‌های منتشر شده از سوی امریکایی‌ها حکایت از آن دارد که دو احتراق در پیشرانه تیانگونگ-۲، موجب کاهش موقت ارتفاع آن شده و سپس با دو احتراق دیگر، به مدار حرکت اصلی خود بازگشته است.
کارشناسان احتمال داده‌اند که با توجه به حضور دو ساله‌ دومین ایستگاه فضایی چین در مدار، این یک اقدام کنترل شده به منظور محک زدن موتورهای آن بوده باشد. از طرفی گمان می‌رود مهندسان چینی قصد استفاده از سیستم پیشرانه‌ی مشابهی در تیانهه را داشته باشند که در این صورت، انجام چنین تست‌هایی در حین مدارگردی، داده‌های ارزشمندی را به آن‌ها می‌دهد.

منبع گجت نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=9538
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها