ماموریت جدید ناسا برای شکار سیارک‌های اطراف زمین

0 1,062

فضاپیمای رباتیک Osiris-Rex ناسا قرار است بین روزهای 9 تا 20 فوریه(21 بهمن تا سوم اسفند) کار خود برای شناسایی سیارک‌هایی که در مدار زمین به دور خورشید قرار گرفته اند، آغاز کند.ین بخش جالب ماموریت در اواسط سفر کاوشگر به سیارک بنو(Bennu) رخ خواهد داد که قرار است به جمع‌آوری نمونه‌های سنگی از سیارک بزرگ مذکور و بازگرداندن آن‌ها به زمین برای تجزیه و تحلیل بپردازد.

ماموریت اصلی کاوشگر Osiris-Rex که در سپتامبر 2016 به فضا پرتاب شده،‌ قرار دادن خود در مدار اطراف سیارک بنو برای دو سال است.این فضاپیما به پیگیری سیارکها در نقطه‌های لاگرانژ خواهد پرداخت که ترکیب نیروهای گرانشی خورشید و زمین در آنجا با هم در تعادل قرار دارند. این تعادل به سیارک‌ها و اجسام مشابه اجازه می‌دهد تا در مدارهای تقریبا ثابت بطور جمعی حرکت کنند.

ناسا همچنین با قرار دادن تلسکوپ فضایی جیمز وب در یکی از نقطه‌های لاگرانژ در فاصله بیش از 1.5 میلیون کیلومتری زمین از این مناطق بهره خواهد برد.کاوشگر Osiris-Rex برای پیگیری این سیارکها از دوربین‌های حساس خود به منظور نظارت بر موقعیت‌های عقب و جلو مدار زمین در زمان گردش سیاره به دور خورشید استفاده خواهد کرد.

این ازدحام‌های تروجانی همچنین در نزدیکی مریخ، ناهید، اورانوس و نپتون نیز دیده شده‌اند.این کاوشگر در حال حاضر در فاصله نزدیک به 119 میلیون کیلومتری زمین قرار دارد و در سفر رفت و برگشت هفت ساله خود به سیارک بنو، نمونه‌هایی از سنگ این سیارک را جمع‌آوری خواهد کرد.آخرین سیارک تروجان در سال 2010 توسط تلسکوپ “وایز” ناسا شناسایی شد.

این سیارک 305 متری به نام 2010 TK-7 در زاویه 60 درجه در جلو زمین حرکت می‌کند.این ماموریت همچنین به کاوشگر کمک می‌کند تا از آن برای ورود ایمن به بنو در سال 2018 استفاده کند. این ماموریت از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا بسیاری از عناصر اصلی حیات توسط سیارک‌هایی که به دنباله‌دار تبدیل شده‌اند، به زمین منتقل شدند. نمونه‌هایی که این فضاپیما به زمین باز خواهد گرداند به دانشمندان در درک بهتر منشا منظومه شمسی و همچنین آغاز حیات در زمین کمک خواهد کرد.کاوشگر Osiris-Rex در روز 28 دسامبر 2016 نخستین مانور فضای عمیق خود موسوم به DSM-1 را اجرا کرد که اولین تغییر مسیر اصلی آن با استفاده از موتورهای اصلی فضاپیما محسوب می‌شد.

منبع ايسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=926
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها