برنامه‌ خروج دولت از تصدی‌گری بخش فضایی

0 217

مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به نقش پر رنگ بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی کشور با اشاره به اینکه هم‌اکنون توانسته ایم جزو 9 کشور اول فضایی دنیا باشیم که به چرخه کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌اند، گفت: در این بین، بخش خصوصی نقش موثر و ارزشمندی در این افتخار ملی ایفا کرده است که برای افزایش بهره‌وری در این حوزه درصدد ایجاد امنیت کسب و کار برای بخش خصوصی هستیم.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ما این است که در برنامه ده ساله دوم فضایی، زیرساخت های ایجاد شده، تثبیت و توسعه پیدا کرده و کاربردها و خدمات فضایی در جامعه فراگیر شوند، افزود: امروز، عصر تجاری فضا و اقتصاد نوظهور این حوزه است. درحال حاضر تاکید همه گزارش های دنیا بر اقتصاد محوری فضا است و هم اکنون حوزه فضایی به زنجیره بخش خصوصی اتصال پیدا کرده و آمارها نشان دهنده این است که از 345 میلیارد دلار درآمد این حوزه، 260 میلیارد دلار آن متعلق به بخش خصوصی است.
 معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی کشور اظهار کرد: هدف ما افزایش سهم و پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در حوزه فضایی کشور است، همانطور که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، 92 درصد حوزه ICT را به بخش خصوصی واگذار کرده است و اکنون به دنبال واگذاری 8 درصد پایانی آن است، سازمان فضایی ایران نیز به عنوان عضوی از خانواده بزرگ ارتباطات کشور، زمینه و بستر لازم را برای رشد و توسعه شرکت های خصوصی فراهم خواهد کرد.
 براری به اقدامات این سازمان درخصوص حمایت از توسعه بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در سازمان فضایی ایران برای خروج تصدی‌گری دولت در بخش فضایی، برنامه های مناسبی تدوین شده است که مجوز اپراتور ماهواره های مخابراتی از این اقدامات است و در حال تدوین مجوز اپراتور ماهواره سنجشی نیز هستیم. 
رییس سازمان فضایی شناخت موانع و رفع آن، اصلاح قوانین و تسهیل گری در جهت توسعه و حمایت از بخش خصوصی را مد نظر سازمان فضایی ایران دانست و خاطرنشان کرد: حوزه کسب و کارهای فضا پایه دارای رشدی سریع است به طوری که هم اکنون آژانس فضایی اروپا از 500 استارت آپ حمایت می کند. 
وی با بیان اینکه فناوری فضایی به زندگی مردم رسوخ کرده و این مساله موجب افزایش رشد اقتصادی آن شده است، افزود: سازمان فضایی ایران هم توسعه و ایجاد کسب و کارهای نوین را در حوزه های دارای اولویت کشور در دستور کار خود قرار داده است و در تلاش است تا با توسعه این کسب وکارها هم گامی موثر در راستای اشتغال زایی بردارد و هم چالش هایی که امروز کشور در حوزه های مختلف با آن رو به رو است را مرتفع کند.

منبع خبر گزاری فارس
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=8299
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها