ناسا از کشف مواد ارگانیک در مریخ خبر داد

0 296

کاوشگر ناسا نشانه‌هایی از مواد ارگانیک در مریخ پیدا کرده که احتمالا حاکی از وجود حیات در گذشته‌های دور این سیاره است.
آژانس فضایی آمریکا اخیرا کنفرانسی خبری را برای اعلام آخرین یافته‌های مریخ نورد کنجکاوی برگزار کرده که از شش سال قبل مشغول کند و کاو در سیاره سرخ است. این بیانیه نتیجه دو مطالعه جدید روی چگونگی تشکیل متان در مریخ و مولکول‌های ارگانیکی است که به صورتی غیرمنتظره در خاک همسایه ما یافت شده‌اند.
اگرچه خاک مریخ امروز غیرقابل سکونت است اما بدون شک در گذشته حاوی آب بوده و احتمالا به همین دلیل اشکالی از حیات در آن جاری بوده است.
این یافته‌ها که از آن به عنوان «پیشرفت چشمگیر در اختر زیست شناسی» یاد می‌شود، در پی کاوش‌های مریخ نورد کنجکاوی در محل حفره‌ای که احتمالا قبلا میزبان دریاچه‌ای بزرگ بوده، به دست آمده‌اند. دانشمندان در این مکان به یافته‌های جدید دست یافته‌اند که نشان می‌دهد آب این دریاچه تمام عناصر لازم برای شکل گیری حیات از بلوک‌های شیمیایی گرفته تا منابع انرژی را در برداشته است.
کریستین سیباچ، از زمین شناسان دانشگاه رایس معتقد است که این اکتشاف برخی از قوی‌ترین استدلال‌های او و دیگر دانشمندانی که وجود حیات در مریخ را زیر سوال می‌بردند، با چالش جدی مواجه می‌کند.
بخش دیگری از این مطالعه به یافتن مولکول‌های ارگانیک دیگر روی صخره‌های مریخ اشاره دارد که بر اساس تجزیه و تحلیل‌های مریخ نورد کنجکاوی به مواد ارگانیک روی زمین شباهت زیادی دارد.
دانشمندان پیش از این هم از وجود حجم عظیمی از متان در سیاره سرخ شگفت زده بودند چرا که متان روی زمین اغلب توسط منابع زیستی تولید می‌شود و به همین خاطر برخی معتقدند که مریخ از آنچه تصور می‌شد، زنده‌تر است.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=7787
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها