قرص‌های حافظه برای فضانوردان

0 232

تشعشعات کیهانی از جمله عوامل مهم تحدیدکننده فضانوردان محسوب شده و به خصوص در ماموریت‌های فضایی طولانی می‌تواند موجب از دست رفتن حافظه آنان شوند.
این تشعشعات علاوه بر آسیب زدن به حافظه افراد می‌توانند تاثیرات غیرقابل جبرانی بر اعصاب مغزی افراد بگذارند. حال محققان برای حل این مشکل قرص‌های مناسبی یافته‌اند.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند دارویی که با همکاری شرکت Plexxikon تولید کرده‌اند که می‌تواند مشکلات ایجاد شده در حافظه افراد به دنبال تابش تشعشعات کیهانی را برطرف کند.
آزمایش این دارو بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که استفاده از آن موجب مصون سازی سلول‌های عصبی شده و حتی می‌توان از داروی مذکور برای بازسازی سلول‌ها و اتصالات عصبی آسیب دیده استفاده کرد. همین امر باعث می‌شود که التهابات ایجاد شده در اثر تشعشعات یادشده به اختلال در کارکردهای حافظه انسان منجر نشود.
نکته مهم این است که اختلالات حافظه انسان به دنبال قرار گرفتن در معرض تابش اشعه‌های کیهانی معمولا بلند مدت است و به عنوان مثال در مورد موش‌های تحت بررسی سه ماه به طول انجامیده است. اما استفاده از قرص‌های یادشده باعث می‌شود تا این مشکلات هم به سرعت برطرف شوند. با توجه به برنامه‌ریزی ناسا برای فرستادن فضانورد به سطح کره مریخ حل این مشکل مهم ضروری بوده است. انتظار می‌رود در آینده از قرص‌های مذکور برای کاهش اثرات بیماری آلزایمر هم استفاده شود.

منبع خبرگزاری صدا و سیما
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=7282
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها