استفاده از نانولوله‌کربنی برای شناسایی گرد و غبار توسط ناسا

0 205

یک گروه تحقیقاتی از ناسا اقدام به استفاده از نانولوله‌های کربنی در تولید نوعی پوشش کرده است تا در نهایت از این فیلم در فضاپیماها استفاده نماید. جان هاگوپیان، مهندسی که به‌عنوان پیمانکار با مرکز پرواز فضایی گادارد ناسا همکاری دارد، روی این فناوری کار می‌کند.
این گروه تحقیقاتی، ابتدا نانولوله‌های کربنی را روی سطح ویفر سیلیکونی رشد دادند و در قدم بعد در دیواره‌ داخلی نانولوله‌ها برجستگی‌هایی را ایجاد کردند. این برجستگی‌ها که ساختاری شبیه به نقطه دارند، به‌عنوان منبع تأمین انرژی برای پیمایشگر الکترون عمل می‌کند.
چنین ابزاری توانایی استفاده برای آنالیز خواص خاک‌های موجود در هوا یا گرد و غبار موجود در فضا را دارد و می‌تواند برای شناسایی غبار روی سطح ماه به کار گرفته شود. برای ساخت این پیمایشگر از حمایت مالی پیکاسو (PICASSO) استفاده شده‌است، پیکاسو برنامه‌ای در ناسا است که هدف از آن توسعه‌ روش‌های شناسایی و مشاهده‌ی سیارات است.
لیم، از محققان این پروژه می‌گوید که این ابزار در مراحل اولیه‌ توسعه‌ خود بوده و برای استفاده از آن نیاز به کار بیشتری است، اما در کل این ابزار از پتانسیل‌های بالایی برخوردار است. نانولوله‌های کربنی به دلیل این که نشر دهنده‌ الکترون هستند؛ بخش اصلی این دستگاه محسوب می‌شوند.

منبع ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=7278
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها