حقایق ترسناک پشت تصویر «خورشید خندان» ناسا!

1 611

تصویر موسوم به «خورشید خندان» که توسط رصدخانه ناسا منتشر شده، حاکی از حقایق ترسناکی است که می‌تواند لبخند را از لب‌های ساکنین زمین بگیرد! به گفته محققان، این عکس که در پرتو فرابنفش ثبت شده است، «حفره‌های تاجی» را نشان می‌دهد. این پرتوهای تشکیل‌شده از بادهای خورشیدی و بار الکتریکی می‌توانند باعث اختلالات شدید در اتمسفر زمین شوند.

به عقیده برایان کیتینگ (Brian Keating)، استاد فیزیک دانشگاه کالیفرنیا (University of California) آمریکا، هر چشم و دهان این خورشید خندان، تکه‌هایی از لایه بیرونی ستاره هستند که چند صد درجه سرد شده‌اند. با این حال، قطعاتی که توسط ماهواره ناسا در طیف فرابنفش گرفته شده است، با چشم غیرمسلح انسان قابل مشاهده نیستند. با این تفاسیر، چند بخش کمی خنک و کم‌چگالی گاز برای ساکنان زمین چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

هنگامی‌ که تندبادها به جو سیاره ما برخورد می‌کنند، با در هم تنیدن ذرات خورشید و گازهای زمین، شفق‌های قطبی ایجاد می‌شوند. پدیده مذکور همچنین این ظرفیت را دارد که در ارتباطات راه دور اختلال ایجاد کند. برای رسیدن این بادها به زمین، مقدار قابل توجهی از ذرات باردار الکتریکی از شاخه‌های خورشید لازم است. در یک سناریوی حداکثری، انفجار باد خورشیدی می‌تواند شبکه‌های برق را تحت تاثیر قرار داده و منجر به قطعی برق شود.

فعالیت‌های خورشیدی

در سال ۲۰۱۴، رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) ناسا تصویری از فعالیت‌های خورشیدی را ثبت کرد که ظاهری مانند فانوس‌های هالووینی داشت و به خورشید خندان معروف شد. علی‌رغم نامنظم بودن این رویدادها، ایجاد یک طوفان خورشیدی بزرگ و مهیب در حال حاضر غیرممکن نیست. در سال ۱۸۵۹، یک طوفان ژئومغناطیسی عظیم که از خورشید سرچشمه می‌گرفت و به رویداد کارینگون (Carrington Event) معروف شد، چندین ایستگاه تلگراف را به آتش کشید.

در همین رابطه بخوانید: نزدیک‌ترین تصاویر از خورشید را ببینید

فعالیت‌های خورشیدی

چنین طوفان‌هایی ممکن است هر سال به دفعات رخ دهند، اما به گفته کیتینگ زمین برای مدتی طولاتی از تهدیدات ناشی از این رویدادهای مغناطیسی جان سالم به در برده است. با وابستگی به ارتباطات مبتنی بر فناوری، یک انفجار حفره تاجی بزرگ می‌تواند عواقب سنگینی در پی داشته باشد. طوفا‌ن‌های خورشیدی توسط مرکز پیش‌بینی آب و هوای فضایی اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) ایالات متحده، در مقیاس پنج سطح رتبه‌بندی شده‌اند.

در این میان، رویداد موسوم به خورشید خندان، در رتبه‌بندی G1 قرار گرفت. یک طوفان ژئومغناطیسی شدید که در سطح G5 قرار دارد، می‌تواند باعث بروز مشکلات سامانه‌ای مانند قطعی برق، فروپاشی شبکه، آسیب فضاپیما، خاموشی رادیویی چند روزه، قطع ناوبری ماهواره‌ای و ایجاد شفق قطبی شود.

فرکانس پیش‌بینی‌شده NOAA برای یک طوفان G5، رقم نگران‌کننده ۴ در هر ۱۱ سال را نشان می‌دهد. با این وجود، طبق توضیحات کیتینگ، زمین در چند قرن گذشته خوش‌شانس بوده و وقوع یک طوفان خورشیدی بزرگ، می‌تواند عواقب سنگین و ترسناکی داشته باشد!

منبع gadgetnews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=70923
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفی
مصطفی
6 ماه قبل

این خورشید خندان، یه مقدار شبیه شخصیت ” نانی ” تو کارتون قلعه هزار اردک نیست؟