چین با ارسال ماهواره جدید یک قدم به ارسال کاوشگر به نیمه تاریک ماه نزدیک تر شد

0 238

چین به تازگی ماهواره‌ای را به فضا فرستاده که قرار است ارتباط بین زمین و کاوشگرهایی که به نیمه تاریک ماه فرستاده می‌شوند را برقرار کند.
کره ماه همواره در قفل گرانشی نسبت به زمین قرار دارد و به همین دلیل هیچ گاه نیمه تاریک آن را از روی کره خاکیمان نمی‌بینیم. در صورتی که کاوشگری روی بخش تاریک فرود آید، به تنهایی نمی‌تواند با زمین ارتباط برقرار کند و نیاز به یک ماهواره واسط است که بتواند ارتباط بین زمین و نیز کاوشگر را برقرار کند.
اداره فضایی ملی چین ۷ ماهواره مورد بحث را در ساعت ۵:۲۸ به وقت محلی امروز (۱:۵۸ نیمه شب دوشنبه ۳‍۱ اردیبهشت)  به فضا پرتاب کرده. این ماهواره توسط ماهواره‌بر مارچ۴سی (March-4C) و از مرکزی در جنوب غربی چین ارسال شده است.
پرتاب مورد بحث از این حیث برای چین کلیدی محسوب می ‌شود که می‌تواند این کشور را به هدف ارسال اولین کاوشگر به بخش تاریک ماه نزدیک‌تر کند. در این صورت این کشور می‌تواند اولینی باشد که موفق شده کاوشگری را به نیمه دیگر ماه ارسال کند.

این ماهواره که کوییکیاو (Magpie Bridge) نام گرفته قرار است در مدار ۴۵۵ هزار کیلومتری از زمین قرار گیرد و به این ترتیب اولین ماهواره ارتباطی خواهد بود که در این فاصله فعالیت خواهد کرد.
چین در تلاش است که در رقابت با روسیه و ایالات متحده آمریکا تا سال ۲۰۳۰ به قدرت برتر در زمینه فضایی بدل شود. این کشور قصد دارد در سال آتی ایستگاه فضایی سرنشین‌دار خود را به فضا ارسال کند.
در حالی که چین بر اهداف کاملاً صلح‌آمیز خود در زمینه فناوری‌های فضایی پا فشاری می‌کند، ولی وزارت دفاع ایالات متحده این کشور را متهم می‌کند که به دنبال فعالیت‌هایی در راستای جلوگیری از استفاده سایر کشورها از دارایی های فضایی در شرایط پیش آمدن بحران است.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=7019
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها