آشنایی مراغه‌ای ها با علم نجوم

0 644

همزمان با روز جهانی و هفته نجوم، کارگاه آموزش عمومی نجوم در مراغه برگزار شد.
این کارگاه به همت مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه برپا شده است. رئیس مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه هدف از برگزاری آن را آشنایی عموم مردم با اجرام آسمانی و صُوَر فلکی بیان کرد.
حسین عبادی می‌گوید: «اقشار مختلف مردم با حضور در این کارگاه و با استفاده از تلسکوپ، پلانتاریوم سیار و پوستر‌های آموزشی موقعیت ستاره‌ها را در آسمان رصد کردند و با سیاره‌ها، موقیعت ستاره‌ها و ماه و خورشید نسبت به زمین آشنا شدند.»
او همچنین گفت: «برای نخستین بار با استفاده از پلانتاریوم سیار به ظرفیت ۲۰ نفر، آسمان برای شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی نجوم، شبیه سازی شد.»
به گفته رئیس مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک مراغه، همزمان با این کارگاه، غرفه نقاشی برای کودکان و نمایشگاه عکس‌های نجومی هم برای علاقمندان برپا شد.
عبادی افزود: «در مدت ۴ ساعت برگزاری کارگاه عمومی نجوم در پارک یادگاران مراغه، نزدیک به ۸۰۰ نفر از برنامه‌هایآموزشی آن بهره‌مند شدند.»
مراغه به واسطه وجود رصد خانه تاریخی در این شهر به پایتخت نجوم ایران شهرت دارد و تنها مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک کشور وابسته به وزارت علوم، در این شهر فعالیت می‌کند.»

 

منبع خبرگزاری صدا و سیما
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6737
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها