زیر سطح ماه آب یخ زده وجود دارد

0 771

محققان ژاپنی با بررسی یک شهاب سنگ ماه به این نتیجه رسیدند که احتمالا زیر سطح این سیاره آب یخ زده وجود دارد.
تحقیقات جدید نشان می دهد احتمالا زیر پوسته ماه، یخ وجود دارد. به همین دلیل دانشمندان امیدوارند انسان بتواند در این سیاره خاکی زندگی کند.
محققان دانشگاه توهوکو در ژاپن نشانه هایی از مواد معدنی نادر به نام  مگامیت (Mogamite) را در یک شهاب سنگ ماه  کشف کرده اند که ۱۳ سال قبل در شمال آفریقا فرود آمد.
برای تشکیل مگامیت که کریستالی شبیه کوارتز است،  به آب نیاز است. بنابراین کشف آن دلیلی جدید از وجود آب یخ زده زیر سطح ماه است.
البته محققان از وجود آب در قطب شمال و جنوب ماه اطلاع دارند. اما کشف جدید به این نظریه اعتبار می دهد که آب یخ زده زیر پوسته بخشی از مناطق ماه نیز وجود دارد.
به هرحال محققان ژاپنی معتقدند ماده معدنی مذکور روی سطح ماه در منطقه ای به نام Procellarum Terrane تشکیل شده است. احتمالا مدت‌ها قبل آب روی سطح ماه وجود داشته اما اشعه‌های شدید خورشید باعث تبخیر آن شده است. امایافته‌های تحقیق روی شهاب سنگ ماه نشان می‌دهد احتمالا مقداری آب زیر سطح ماه وجود دارد که هنوز تبخیر نشده است.
ماساهیرو کایاما، یکی از محققان شرکت کننده در این پژوهش می گوید: «برای نخستین بار می توان ثابت کرد یخ در مواد تشکیل دهنده ماه وجود دارد.»

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6721
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها