رونمایی از سامانه سار با کاربردهای زلزله‌شناسی و بیابان‌زدایی

0 200

پروژه رادار دهانه مصنوعی (سار هوا پایه) با حضور دکتر حسن حدادپور، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در پژوهشکده مکانیک در شیراز رونمایی شد.
دکتر حدادپور، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در این مراسم سامانه رادار دهانه مصنوعی هواپایه را از پروژه‌ها و فناوری‌های بسیار مهم در عرصه علم و فناوری فضایی کشور دانست و گفت: این سامانه کاربرد بسیاری در علم سنجش از دور دارد و امروزه از این فناوری در اموری چون مطالعه زمین و کشاورزی، زلزله شناسی و مطالعات بیابان‌زدایی استفاده می‌شود.
رادار دهانه مصنوعی، سامانه‌ای است که با استفاده از ارسال و دریافت امواج راداری، از سطوح مختلف، تصاویر دو بعدی و سه بعدی تهیه می‌کند. این سامانه می‌تواند در روز و شب، برف و باران، با وضوح و دقت زیاد به تصویربرداری ادامه دهد و برخلاف سایر سامانه‌های تصویربرداری، وضوح و دقت این سامانه مستقل از فاصله است.
این پروژه در قالب مأموریت محوله و بر اساس یک رویکرد کلان‌نگر به منظور اکتساب دانش فنی و دستیابی به فناوری رادار دهانه مصنوعی سار تعریف شده و از تیر ۱۳۹۵ ، در گروه پژوهشی محموله‌های سنجشی پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران آغاز شده و در اواخر سال ۹۶، آزمون‌های پروازی آن با موفقیت به انجام رسیده است.
سامانه مذکور از زیرسیستم‌های فرستنده، گیرنده، آنتن، واحد ناوبری و پردازش تشکیل شده است و می‌تواند نقش مهمی در تحقیقات چون مطالعات زمین شناسی، کشاورزی و جنگلی، منابع آب، دریایی، بلایای طبیعی و برنامه‌ریزی شهری و شهر سازی، پایش آلودگی‌های محیط زیست و زمین‌شناسی داشته باشد.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6627
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها