پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک مریخ

0 177

ناسا (NASA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) از پروژه مشترکشان برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک مریخ و بازگرداندن آن‌ها به زمین اطلاع دادند.
ناسا و آژانس فضایی اروپا دیروز توافقنامه‌ای را برای انجام اولین سفر رفت و برگشت به مریخ امضاء کردند که بر اساس آن قرار است با همکاری یکدیگر نمونه‌های خاک مریخ را به زمین بیاورند.
این کار حداقل نیاز به سه مامویت در زمین دارد و این ماموریت‌ها با کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ (Mars Rover2020) ناسا کار خود را آغاز خواهند کرد.
کاوشگر مریخ ۲۰۲۰، یک مریخ‌نورد در حال توسعه آژانس فضایی ایالات متحده آمریکاست که قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی توسط ماهواره‌بر اطلس۵ (Atlas-V) ناسا به مریخ ارسال شود. یکی از اهداف این کاوشگر بررسی حیات میکروسکوپی در مریخ است.
مرحله نهایی این طرح شامل پرتاب یک ماهواره از سطح مریخ است، کاری که تاکنون انجام نشده است.
در حالی که این کار آسانی نخواهد بود، اما دانشمندان معتقدند که این کار قطعا عملی است.


دیوید پارکر (David Parker)، مدیر اکتشاف انسان و رباتیک آژانس فضایی اروپا، گفت:«مأموریت بازگشت مریخ (MSR) یک کار دشوار اما قابل دستیابی است».
مأموریت بازگشت مریخ یک ماموریت فضایی برای جمع‌آوری نمونه‌های سنگ و گرد و غبار از مریخ و آوردن آن‌ها به زمین است.
مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars rover) یک مریخ‌نورد رباتیک برنامه‌ریزی شده مریخ، بخشی از مأموریت بین‌المللی اگزومارس به رهبری آژانس فضایی اروپا است. مریخ نورد اگزومارس قرار است در سال ۲۰۲۱ به مریخ ارسال شود. اگزومارس پروژه‌ای برای جستجوی نشانه‌های حیات هم در حال حاضر و هم در گذشته، در مریخ است.


مرحله دوم مأموریت، پرتاب یک خودرو گشتی (fetch rover) خواهد بود که هدف آن گردآوردن نمونه‌هایی از مریخ‌نوردهای دیگر است. خودرو گشتی پس از جمع‌آوری بازگشته و نمونه‌ها را در موشک کوچکی به نام صعودگر مریخ (Mars Ascent Vehicle)  قرار می‌دهد. سپس این ماهواره نمونه‌ها را به مدار مریخ هدایت می‌کند و در آنجا این نمونه‌ها توسط یک فضاپیما جمع‌آوری می‌شوند.
پس از جمع‌آوری نمونه‌ها و بارگیری آن‌ها در فضاپیمای وارد شونده به زمین (Earth entry vehicl)  این فضاپیما با خاک مریخ به سطح زمین باز خواهد گشت.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6585
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها