حال و هوای عبور از کنار یک دنباله دار معلق در فضا

0 589

فضاپیمای روزتا (Rosetta) به مدت ذو سال به تحقیق روی دنباله دار 67P مشغول بود. در هفته‌های اخیر آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری از مأموریت روزتا را منتشر کرده و یکی از علاقه‌مندان به این فضاپیما با استفاده از تصاویر مذکور ویدیویی از سطح دنباله دار ساخته است.
سازمان فضایی اروپا در سال ۲۰۰۴ فضاپیمای روزتا را به مقصد اطراف سیاره مشتری ارسال کرد. این فضاپیما توانست وارد مدار دنباله دار 67P یا «Churyumov-Gerasimenko» شود.
این اولین بار بود که چرخش به دور مدار یک دنباله دار توسط یک فضاپیما اتفاق می افتاد. در نهایت روزتا در ۹ مهر سال ۱۳۹۵ با سقوط روی سطح دنباله دار یاد شده، به مأموریت خود پایان داد.

ویدیوی مورد بحث شامل ۲۵ دقیقه پرواز بر فراز 67P است و شبیه به فیلم های علمی تخیلی به نظر می رسد.
در پس زمینه ویدیو  ستاره‌های در حال حرکت دیده می‌شوند. روزتا این تصاویر را تقریباً چند ماه پس از آن ثبت کرد که دنباله‌دار 67P مقداری از مواد سطح خود را به بیرون پرتاب کرد.
ذراتی که در این ویدیو مشاهده می‌شوند در واقع ذرات یخ و غبار هستند که در اطراف صخره ای با ارتفاع چند صد متر گردش می‌کنند.
روزتا همچنین با خود، سیاره‌گرد فیله را به همراه داشت که قرار بود بعد از در مدار قرار گرفتن، به سطح دنباله‌دار ارسال شود. اما این فرایند طبق برنامه پیش نرفت و فیله پس از دو روز که از فرودش روی 67P می‌گذشت، از کار افتاد.
سرانجام به دلیل دور شدن بیش از حد دنباله دار از خورشید و حرکت مداوم آن به سمت سیاره مشتری، مسئولان آژانس فضایی اروپا تصمیم گرفتند ماموریت روزتا را به پایان برسانند.
در نهایت روزتا با وزن تقریبی دو تنی خود و طی یک سقوط آزاد ۱۳ ساعته به سطح دنباله‌دار ۴ کیلومتری 67P برخورد کرد.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6584
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها