اسپیس‌ایکس ده‌ها ماهواره شامل ماهواره یک تنی آلمان را به فضا فرستاد

0
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شرکت اسپیس‌ایکس ماهواره‌ای حدودا یک تنی را به همراه ده‌ها ماهواره کوچک به وسیله ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) به فضا پرتاب کرد. این ماموریت موسوم به ترنسپورتر-۴ (Transporter-4) روز جمعه ۱آوریل (۱۲فروردین) ساعت ۱۶:۲۴ به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا انجام گرفت و طی آن ماهواره سنجشی اِن‌مپ (EnMAP) متعلق به مرکز هوافضای آلمان (German Aerospace Center) به عنوان محموله اصلی در ارتفاع ۶۵۰ کیلومتری زمین مستقر شد.

اِن‌مپ مجهز به حسگر فراطیفی بوده و اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت سطح زمین و چگونگی تغییر آن ارائه می‌دهد؛ داده‌هایی که در حفاظت از شرایط اقلیمی نقش مهمی ایفا خواهند کرد. این ماهواره با وزنی معادل ۹۳۶ کیلوگرم و عمر طراحی ۵ سال از باس اسمارت‌لئو (SmartLEO) بهره می‌برد. اِن‌مپ را شرکت‌های آلمانی کیسر ترد (Kayser-Threde) و OHB SE ساخته‌اند.

germany-satellite
نمای ماهواره آلمانی اِن‌مپ

سایر محموله‌های ماموریت ترنسپورتر-۴ شامل این ماهواره‌ها می‌شوند؛ ۵ ماهواره منظومه سنجشی نوست (ÑuSat) شرکت آرژانتینی ستلوجیک (Satellogic)، سومین ماهواره منظومه سنجشی GNOMES شرکت آمریکایی پلنتی‌کیو (PlanetiQ)، ۳ ماهواره منظومه سنجشی و پایش ترافیک هاوک (Hawk) شرکت آمریکایی هاوک‌آی ۳۶۰ (Hawkeye 360)، ماهواره مخابراتی لینک (Lynk) شرکت آمریکایی لینک گلوبال (Lynk Global)، ۴ ماهواره منظومه سنجشی و پایش ترافیک KSF شرکت لوکزامبورگی کلئوس اسپیس (Kleos Space)،‌ ماهواره‌های تحقیق و توسعه پلنت‌ست (PlantSat)، SUCHAI 2 و SUCHAI 3 آزمایشگاه کاوش‌های فضایی و سیاره‌ای (Space and Planetary Exploration Laboratory) شیلی.

در ماموریت مذکور همچنین این محموله‌ها در مدار زمین قرار گرفتند؛ ماهواره تحقیق و توسعه MP42 شرکت لیتوانیایی نانو اویونیکس (NanoAvionics)،‌ ماهواره تحقیق و توسعه آرکست (ARCSAT) موسسه تحقیقات دفاعی نروژ (Norwegian Defence Research Establishment)،‌ ماهواره مخابراتی اُمنی‌اسپیس لئو-۱ (Omnispace LEO-1) شرکت آمریکایی اُمنی‌اسپیس، ماهواره سنجشی پیکسل-۲ (Pixxel-2) شرکت هندی پیکسل،‌ ماهواره برو-۷ (BRO-7) منظومه سنجشی و پایش ترافیک شرکت فرانسوی آنسین‌لبز (UnseenLabs)، ماهواره تحقیق و توسعه آلفاکروکس (AlfaCrux) دانشگاه برازیلیا (University of Brasilia) برزیل، ماهواره تحقیق و توسعه BD-Sat متعلق به جمهوری چک،‌ ۱۲ ماهواره مخابراتی منظومه اسپیس‌بی (SpaceBEE) شرکت آمریکایی سوارم (Swarm Technologies) و در نهایت ماهواره ION-SCV 005 شرکت ایتالیایی دی-اوربیت (D-Orbit) که هدف از آن استقرار ماهوار‌ه‌های کوچک در مدار عنوان شده است.

ماهواره‌بر فالکون-۹

فالکون-۹ که هر بار پرتاب آن ۵۰ میلیون دلار هزینه دربردارد، حدود ۵۵۰ تن وزن داشته و قادر به انتقال نزدیک به ۲۳ تن محموله به مدار لئو است. ماهواره‌بر مذکور اولین بار در مه۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و با احتساب این ماموریت تاکنون ۱۴۶ بار به فضا پرتاب شده که ۲ مورد آن ناموفق بوده است. ماهواره‌بر شرکت اسپیس‌ایکس از نفت سفید اصلاح‌شده (RP-1) و اکسیژن مایع به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند.

فالکون-۹ یک ماهواره‌‌بر بازگشت‌پذیر است و در این عملیات نیز مرحله اول آن بازیابی شد. ماهواره‌برها تا پیش از ساخت فالکون-۹ هیچکدام قابلیت استفاده مجدد نداشتند. این ماهواره‌برها تنها یک بار می‌توانند محموله‌ای را به فضا بفرستند و پس از آن در حین بازگشت به زمین از بین می‌روند. از آنجایی‌ که هزینه توسعه ماهواره‌برها بسیار بالاست، بازگشت‌پذیری آن‌ها و فرود موفقیت‌آمیزشان پس از پرتاب که امکان استفاده مجدد را فراهم می‌آورد، از اهمیت ‌به‌ سزایی برخوردار است.

شما علاقمندان به صنعت فضا و ماهواره می‌توانید اخبار هوافضا را روزانه از همین وبسایت دنبال کنید.

خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
منبع rocketlaunch spacenews space.skyrocket wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=65332
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها