اسپیس‌ایکس ماهواره محرمانه آمریکا را به فضا فرستاد

0 224

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) یک ماهواره محرمانه را به‌وسیله ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) برای اداره ملی شناسایی (NRO) آمریکا به فضا پرتاب کرد. این عملیات روز چهارشنبه ۲فوریه (۱۳بهمن) ساعت ۲۰:۲۷ به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی وندنبرگ (Vandenberg) در ایالت کالیفرنیا انجام شد و طی آن ماهواره NROL-87 در ارتفاع حدودا ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت. بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها NROL-87 یک ماهواره الکترواپتیکی بوده که به منظور مقاصد شناسایی به فضا فرستاده شده است.

فالکون-۹ که هر بار پرتاب آن ۵۰ میلیون دلار هزینه دربردارد، حدود ۵۵۰ تن وزن داشته و قادر به انتقال نزدیک به ۲۳ تن محموله به مدار لئو است. ماهواره‌بر مذکور اولین بار در مه۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و با احتساب این ماموریت تاکنون ۱۳۹ بار به فضا پرتاب شده که ۲ مورد آن ناموفق بوده است. ماهواره‌بر شرکت اسپیس‌ایکس از نفت سفید اصلاح‌شده (RP-1) و اکسیژن مایع به‌عنوان سوخت استفاده می‌کند. فالکون-۹ یک ماهواره‌‌بر بازگشت‌پذیر است و در این عملیات نیز مرحله اول آن بازیابی شد.

ماهواره‌برها تا پیش از ساخت فالکون-۹ هیچکدام قابلیت استفاده مجدد نداشتند. این ماهواره‌برها تنها یک بار می‌توانند محموله‌ای را به فضا بفرستند و پس از آن در حین بازگشت به زمین از بین می‌روند. ازآنجایی‌که هزینه توسعه ماهواره‌برها بسیار بالاست، بازگشت‌پذیری آن‌ها و فرود موفقیت‌آمیزشان پس از پرتاب که امکان استفاده مجدد را فراهم می‌آورد، از اهمیت ‌به‌سزایی برخوردار است.

منبع rocketlaunch space.skyrocket nasaspaceflight wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=64084
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها