شباهت چرخه شکل‌گیری شکاف‌های روی مریخ با چرخه‌های زمینی

0 275

دانشمندان آمریکایی باور دارند شکاف‌های روی سیاره مریخ، چرخه‌ای مشابه چرخه‌های روی زمین را پشت سر گذاشته‌اند.
دانشمندان ادعا می‌کنند که شکل‌های چندضلعی روی مریخ، با گل شکل گرفته‌اند و به اشکال روی سیاره زمین شباهت دارند.
آنها باور دارند قطعه‌ای از صخره مارتیان(Martian) به نام  Old Soaker’ که ابعاد یک میز را دارد، سرنخی برای درک وضعیت آب مریخ در گذشته فراهم می‌کند و به عبارت دیگر، این شرایط، شباهت بسیاری به شرایط زمین دارد.
نظر دانشمندان این است که شاید گودال گیل(Gale) در مریخ، دریاچه‌هایی با قدمت حدود ۳.۵ میلیارد سال را در بر گرفته باشد. سال گذشته، دانشمندان اعلام کردند که چگونه این شکاف‌ها با گل شکل گرفته‌اند.
اکنون، تحلیل‌های بیشتر در مورد مشاهدات مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا نشان می‌دهد که این شکل‌ها در واقع، شکاف‌های گلی هستند. شکاف‌ها نشان می‌دهند این منطقه که زمانی مرطوب بوده، طی زمان، تغییرات چشمگیری را پشت سر گذاشته است.
به گفته پژوهشگران، این شکاف‌های گلی موسوم به شکاف‌های گلی خشک (dessication mudcracks)، هنگام قرار گرفتن رسوب خیس در معرض هوا، ایجاد می‌شوند.
از آنجا که شکاف‌های موجود در گودال گیل، نزدیک به مرکز دریاچه‌ای که پیشتر وجود داشت، قرار دارند، پژوهشگران معتقدند احتمالا سطح آب دچار نوسانات چشمگیری شده است. به مرور زمان، آب دچار افت و خیز شد و مرکز خود را ترک کرد.
ناتانی اشتاین (Nathaniel Stein)، زمین‌شناس موسسه فناوری کالیفرنیا (California Institute of Technology) در آمریکا و نویسنده ارشد این پژوهش می‌گوید:«اکنون ما از وجود این شکاف‌ها مطمئن هستیم. شکاف‌ها نشان می‌دهند که دریاچه‌های موجود در گودال گیل، چرخه‌های مشابه با چرخه‌های روی زمین را پشت سر گذاشته‌اند. در این بررسی، پژوهشگران شکل چندضلعی این شکاف‌ها که به شکل شکاف‌های روی زمین شباهت دارد، تحلیل کردند. تحلیل پژوهشگران تایید می‌کند که این شکاف‌ها برخلاف مکانیزم‌های دیگر، با قرار گرفتن در معرض هوا شکل گرفته‌اند».
اشتاین ادامه می‌دهد:«دلیل وجود شکاف‌ها، این است که به درک سیستم این دریاچه کهن، کمک می‌کنند. این پژوهش، تنها بخشی از بررسی‌های مریخ‌نورد کنجکاوی از آغاز ماموریتش است».

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6378
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها