فناوری فضایی برای ارائه خدمت به شهروندان توسعه می یابد

0 578

رئیس سازمان فضایی ایران گفت:«برنامه توسعه فناوری فضایی کشور برای توسعه خدمات به شهروندان در دستور کار جدی این سازمان قرار دارد و از امسال اجرایی می شود».
مرتضی براری با بیان اینکه اکنون فناوری فضایی در خدمت مردم ایران قرار دارد، افزود«برنامه ساخت و تامین ماهواره‌های سنجش از دور و نیز ساخت و تامین ماهواره مخابراتی در این برنامه دیده شده است تا هم کمیت و هم کیفیت خدمات فضاپایه به مردم افزایش یابد».
وی با بیان اینکه امروزه فناوری فضایی در زندگی مردم ورود کرده است، ادامه داد:«شاید یکی از بارزترین آنها، گوشی‌های هوشمند تلفن همراه است که همگی مجهز به گیرنده‌های ناوبری ماهواره‌ای (چی پی اس) هستند و به مردم در مکان یابی و مسیریابی کمک می‌کنند».
معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان ساخت:«نرم افزارهای کاربردی بسیاری که اکنون از این ظرفیت فناوری استفاده می کنند نیز روی گوشی‌های تلفن همراه همگی ما یافت می‌شود».
براری گفت:«یکی از خدماتی که امروز مردم ایران از آن بهره مند هستند، اما شاید اطلاع دقیق از خدمات بخش فضایی کشور ندارند، موضوع مخابرات ماهواره‌ای است؛ اکنون کشور با در اختیار داشتن ماهواره مخابراتی «ایرانست-۲۱» خدمات متعددی به عموم مردم ارائه می‌دهد».
وی افزود:«بخش عمده ای از شبکه VSAT کشور بر بستر این ماهواره فعالیت می‌کند؛ خدمات ارتباطی مورد نیاز شبکه بانکی از طریق شبکه شتاب، پمپ بنزین‌هایی که به شبکه سوخت وصل هستند و ارتباط بین سکوهای نفتی خلیج فارس با کشور، از طریق این ماهواره مخابراتی و البته دیگر ماهواره‌های مخابراتی از طریق بخش خصوصی در حال ارائه به بانک‌ها و وزارت نفت است».
رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد:«در عرصه جهانی هدف سازمان ملل و بسیاری از سازمان‌های فضایی موضوع بهره مندی عموم مردم از فناوری ماهواره است هفته جهانی فضا که هر ساله بین تاریخ‌های ۴ تا ۱۰ اکتبر (۱۲ تا ۱۸ مهر ۹۷) در سراسر جهان برگزار می‌شود نیز برای آشنایی مردم با این فناوری و ترویج آن است بنابراین در حال حاضر نیز فناوری فضایی در خدمت مردم ایران هست».
معاون وزیر ارتباطات یکی از برنامه‌های مهم در امسال را توسعه زیر ساخت ارتباطی در مناطق روستائی و صعب العبور برشمرد و گفت که برنامه آن با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شده است.
براری ادامه داد:«در برنامه ششم توسعه و برنامه چشم انداز ۱۴۰۴ نگاه ویژه‌ای به موضوع توسعه زیرساخت فناوری فضایی کشور از طریق ایجاد و توسعه آزمایشگاه‌های تخصصی و ساخت و تامین ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی شده است و از این طریق قادر خواهیم بود از طریق فناوری و زیرساخت‌های بومی به عموم مردم خدمات متعدد ارائه داده شود».
رئیس سازمان فضایی ایران چهاردهم دی ماه ۱۳۹۶ به رشد بیش از ۱۰۰ درصدی اقتصاد فضا در جهان و در چندسال اخیر اشاره کرد و خواستار آن شد تا فعالیت اپراتورهای ماهواره‌ای مخابراتی و سنجشی در کشور ساماندهی و آغاز شود.

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6145
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها