فضانوردان روسیه با کپسول آمریکایی به فضا می‌روند

روسیه اعلام کرد به فضانوردان این کشور اجازه داده می‌شود در آینده همراه کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کنند، زیرا به‌نظر مسئولان روسی، این شرکت آمریکایی تجربه کافی را در این زمینه دارد. چنین امری در حالی است که مقامات این کشور قبلا از عدم تمایل خود برای پرواز با فضاپیمای خصوصی آمریکایی سخن گفته و به فقدان تجربه اسپیس‌ایکس در این زمینه اشاره کرده بوند.

دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاموس (Roscosmos)، با بیان این مطلب اظهار کرد: «از نظر ما اسپیس‌ایکس تاکنون تجربه کافی کسب کرده است تا بتواند فضانوردان ما را به‌وسیله کرو دراگون حمل کند.» این اظهار نظر برای ناسا مهم است، زیرا این سازمان تمایل زیادی به تبادل صندلی میان کرو دراگون و کپسول روسی سایوز (Soyuz) نشان می‌دهد.

احتمالا فضانوردان روس بعد از ماموریت کرو-۵ با اسپیس‌ایکس به فضا سفر خواهند کرد. شرکت مذکور تاکنون ۴ ماموریت سرنشین‌دار را با موفقیت پشت‌سر گذاشته است. اسپیس‌ایکس همچنین نخستین ماموریت مداری تجاری به‌نام اینسپیریشن-۴ (Inspiration-4) را به‌طور موفقیت‌آمیز انجام داد. گفتنی است پس از بازنشسته شدن فضاپیماهای شاتل فضایی ناسا در سال ۲۰۱۱ و تا پیش از ساخت کرو دراگون، روسیه به‌طور انحصاری فضانوردان را به فضا می‌برد.

در همین رابطه بخوانید:

اسپیس‌ایکس اولین پرواز تمام شهروندی تاریخ فضا را انجام داد

منبع mehrnews
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.