چین یک ماهواره سنجشی با قدرت تفکیک مکانی بالا را به فضا فرستاد

0 80

چین پس از دو شکست متوالی در پرتاب ماهواره‌بر تجاری کوآیژو-۱آ (Kuaizhou-1A) موفق شد به‌وسیله این ماهواره‌بر یک ماهواره سنجشی با قدرت تفکیک مکانی بالا را به مدار زمین منتقل کند. این عملیات روز دوشنبه ۲۷سپتامبر (۵مهر) ساعت ۰۶:۱۹ به‌وقت گرینویچ از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین انجام گرفت و طی آن سومین ماهواره سری جیلین-۱ (با نام کامل Jilin-1 High Resolution-02D) به فضا پرتاب شد. ماهواره‌بر مذکور سال گذشته میلادی دو بار در پرتاب ماهواره‌هایی از همین سری شکست خورده بود.

ماهواره‌های جیلین-۱ که توسط شرکت چانگ گوانگ (.Chang Guang Satellite Technology Co. Ltd) برای شرکت بیلی‌بیلی (.Bilibili Inc) ساخته‌ شده‌اند، قادر به تصویربرداری پانکروماتیک (سیاه و سفید) با قدرت تفکیک مکانی ۰.۷۵ متر و تصویربرداری چند طیفی با قدرت تفکیک مکانی ۳ متر هستند. دو ماهواره اول از این سری سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شدند و در مدار خورشیدآهنگ قرار گرفتند.

ماهواره سنجشی چین
نمای اولین ماهواره سری جیلین-۱

منظومه جیلین-۱ اولین سری ماهواره‌های رصد زمین چین به‌شمار می‌روند که از آن‌ها برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود. ماموریت این ماهواره‌ها پایش بلایا و کمک به امدادرسانی در هنگام وقوع چنین اتفاق‌هایی عنوان شده است. چهارمین ماهواره از این سری با استفاده از همین ماهواره‌بر طی سال جاری میلادی پرتاب می‌شود.

کوآیژو یک ماهواره‌بر چهار مرحله‌ای بوده که سه مرحله اولش از سوخت جامد و مرحله چهارم آن از سوخت مایع بهره می‌برند. ماهواره‌بر مذکور را شرکت چینی اکس‌پِیس (ExPace) زیرمجموعه شرکت علوم و صنایع هوافضای چین (China Aerospace Science and Industry Corporation) ساخته است.

ماموریت پرتاب اولین نمونه‌های این ماهواره‌بر موسوم به کوآیژو-۱ و کوآیژو-۱آ از سال ۲۰۱۳ آغاز شد؛ ماهواره‌برهایی که قادر به حمل ۲۰۰ کیلوگرم محموله به ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری زمین هستند. همچنین کوآیژو-۱۱ که نمونه بزرگتر آن‌‌ها به‌شمار می‌رود، با وزن برخاست بالغ بر ۷۰ تن قادر به حمل ۱۵۰۰ کیلوگرم محموله به مدار لئو است. ماهواره‌برهای سری کوآیژو با احتساب این ماموریت تاکنون ۱۴ بار به فضا پرتاب شده‌اند که دو مورد آن‌ها ناموفق بوده است.

منبع rocketlaunch everydayastronaut wikipedia space.skyrocket spacenews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=58949
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها